درنگ: از شنبه ۱۱ شهریور کلیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظفند نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه گذاری مدت دار یک ساله را که برابر ضوابط اعلامی در بخشنامه شماره ۱۱۶۵۹۵ مورخ ۱۳۹۵.۰۴.۱۴ حداکثر ۱۵ درصدسالانه اعلام شده بود، به طور دقیق رعایت کنند، نرخ سود علی الحساب مذکور برای سپرده‌های کوتاه مدت عادی (روز شمار) حداکثر ۱۰ درصد سالانه است. همچنین نرخ‌های سود منعقده قبلی تا پایان مدت قرارداد که حداکثر یک سال است پابرجا خواهد بود و بر اساس بخشنامه بانک مرکزی هرگونه افزایش در حساب‌های سپرده یک‌ ساله ممنوع است و در صورتی که سپرده‌گذار قصد تمدید قرارداد را داشته باشد باید در چارچوب قوانین جدید تمدید سپرده را انجام دهد.

همچنین بستن یا برداشت از حساب سپرده‌گذاری یک‌ ساله باعث تبدیل شدن حساب سپرده یک‌ساله به حساب کوتاه‌ مدت با نرخ سود ۱۰ درصد خواهد شد.

این در حالی است که فارس نوشته است: بانک آینده که از بازه زمانی ۱۱ روزه تا لازم‌الاجرا شدن بخشنامه بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود سپرده یک‌ساله به ۱۵ درصد و سپرده روزشمار به ۱۰ درصد نهایت سوءاستفاده را برای جذب سپرده با سود بالای ۲۳ درصد برای سپرده‌های یک‌ساله کرد، حالا به شرکت‌های بزرگی که تراکنش مالی بالایی دارند، اعلام کرده نگران کاهش نرخ سود روزشمار نباشند و نرخ سود سپرده‌های روزشمار همان نرخ قبلی خواهد بود! جولان‌دهی به این شکل در بازار پول و وعده ادامه همین روند، حتی برای سپرده‌های روزشمار، ناقوس شکست اجرای سیاست پولی است.

برخی بانک‌ها نیز پیام زیر را برای مشتریان خود ارسال کرده‌اند: