درنگ : در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، کمپین حمایت از حقوق معلولان راه اندازی شد. سه نفر از اعضای این کمپین با حضور در غرفه درنگ و چمدان درباره مشکلات پیش روی معلولان ایران گفتگو کردند.

بهروز مروتی یکی از اعضای این کمپین گفت: این کمپین برای افراد دارای معلولیت به منظور تاثیرگذاری و تسریع در روند تصویب لایحه حقوق افراد دارای معلولیت از یک سال پیش راه اندازی شد. طبق کنوانسیون بین المللی حقوق افراد دارای معلولیت، سهل انگاری و کم کاری هایی در اجرای این حقوق مدنی صورت گرفته است.

وی درباره مشکلات معلولان در ایران توضیح داد: بزرگترین مشکلات افراد دارای معلولیت، مناسب سازی و دسترس پذیری به حمل و نقل عمومی است. متاسفانه برای افراد دارای معلولیت، حتی سالمندان و بانوان باردار مشکلاتی در معابر عمومی وجود دارد. مناسب سازی ها، روند مناسبی در کل کشور ندارد که برآمده از عدم اجرای قوانین است.

یک معلول: قیمت ویلچرهای وارداتی بین ۴۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون تومان دارد. قیمت ویلچرهای برقی حتی به ۱۲ میلیون تومان هم می رسد و بهزیستی هر پنج سال یک بار یک ویلچر معمولی دستی در اختیار معلولان قرار می دهد

همچنین اعظم نجومیان دیگر معلول عضو در این کمپین درباره مشکلات بانوان معلول در پیدا کردن شغل، گفت: من علاقمند به معلمی بودم اما به خاطر شرایط جسمی ام نتوانستم. متاسفانه برای خانم های معلول به خاطر عدم مناسب سازی امکان ورود به عرصه های کاری وجود ندارد.

فریبرز نوربخش دیگر معلولی که در این کمپین فعال است درباره قیمت ویلچرهای معمولی تا پیشرفته و برقی در ایران، گفت: متاسفانه با وجود اینکه کشور ما توانایی فنی در هر زمینه ای دارد اما هنوز یک مدل ویلچر مناسب معلولان در ایران نداریم. ویلچرهای فعلی چینی و وارداتی است چرا که با برخی از کشورها مشکل داریم.

وی افزود: ویلچرهای وارداتی قیمتی بین ۴۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون تومان دارد. قیمت ویلچرهای برقی حتی به ۱۲ میلیون تومان هم می رسد؛ متاسفانه بهزیستی هر پنج سال یک بار یک ویلچر معمولی دستی در اختیار معلولان قرار می دهد و اگر ویلچر زودتر از این زمان خراب شود ویلچری در اختیارش قرار نمی گیرد.

  مطالبات معلولان در غرفه درنگ و چمدان بررسی شد
  عکس‌های مسابقه ملکه زیبایی دختران معلول جهان | حرف‌های دختری که برنده شد
  تصاویر یک دختر معلول ایرانی که جهان را به وجد آورد | تقدیر لالیگا از هنرمند معلول ایرانی