درنگ: HOV مخفف کلماتی به زبان انگلیسی است که معنی آن «خودرو با تعداد زیادی سرنشین» است. اما سیستمی وجود دارد که برای اولین بار در استرالیا و نیوزلند مورد استفاده قرار گرفته است. در این سیستم خودروهایی با تعداد سرنشینان بیشتر می‌توانند از لاینی ویژِه استفاده کنند که به آن «کارپول» می‌‎گویند.

طبق قانون جهانی موتورسیکلت‌ها هم می‌توانند از این خطوط استفاده کنند. همچنین سوال مشترک بسیاری از افراد این است که آیا بچه‌ها هم سرنشین حساب می‌شوند و خودروهایی که برای مثال دو بچه در آن هستند می‌توانند در این خطوط ویژه حرکت کنند که جواب مثبت است. در کالیفرنیا لازمه ورود به کارپول داشتن دو سرنشین یا بیشتر است و فقط خودروهای تک‌سرنشین نمی‌توانند وارد آن شوند.

امروزه در بیشتر ایالت‌های امریکا این خط ویژه وجود دارد و خیلی‌ها از آن بهره می‌برند. اما شاید برای افراد بسیاری از کشورها که هنوز آن را تجربه نکردند سوالات زیادی در این باره وجود داشته باشند. یکی از آن سوالات مربوط به حمل حیوانات خانگی است که به هیچ وجه سرنشین محسوب نمی‌شوند و در نتیجه یک راننده با هر تعداد حیوان خانگی نمی‌تواند وارد این لاین ویژه شود.

مرز این خط ویژه از قسمت عادی اتوبان را خطی سفید مشخص می‌کند و شرایط ورود به آن یا خروج از آن شبیه قوانین سبقت گرفتن است. یعنی وقتی خط بریده بریده باشد می‌توان از آن خارج یا به آن وارد شد.

نکته منفی درباره این خطوط ویژه این است که کنترل آن تنها توسط نیروهای پلیس خواهد بود و نمی‌توان از دوربین برای کنترل تخلفات آن استفاده کرد. به این دلیل که دوربین‌ها مانند چشم انسان نیستند و تنها برای بررسی برچسب روی شیشه یا پلاک خودرو هستند و حتی اگر دوربینی تهیه شود که دیدی وسیع‌تر داشته باشد، احتمال این که به دلیل رفلکس‌‎های نور یا چیزی شبیه آن نتواند داخل خودرو و تعداد سرنشینان را تشخیص دهد زیاد است و در نتیجه جدا کردن خودروی متخلف از دیگران کار سختی خواهد بود.

خط ویژه خودروهای چند سرنشین در تهران

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران امروز اعلام کرد: مطالعات ایجاد خطوط HOV (خطوط ویژه خودروهای چند سرنشین) در دو بزرگراه پایتخت «نیایش و در بخش جنوبی بزرگراه امام علی (ع)» در حال انجام است. پلیس با اجرای این طرح موافق است و در مسیرهای پیش بینی شده تجهیزات لازم برای ثبت تخلفات وجود دارد.