ریدلی اسکات کارگردان فیلم تحسین شده گلادیاتور (Gladiator) که از مدتی پیش صحبت ساخت قسمت دوم این فیلم را پیش کشیده بود، حال پس از ۱۸ سال او به صورت رسمی کار خود را برای ساخت قسمت دوم این فیلم آغاز کرده است. قسمت اول گلادیاتور در زمان خودش در ۱۱ بخش اسکار نامزد شد و توانست جوایز زیادی دریافت کند که از جمله این جوایز می توان به جایزه اسکار بهترین فیلم سال و بهترین بازیگر مرد نقش اول اشاره کرد. فیلمنامه قسمت دوم گلادیاتور قرار است توسط پیتر کرگ نویسنده سری هانگر گیمز (فیلم The Hunger Games) نوشته شود و کارگردانی هم به عهده اسکات ۸۰ ساله خواهد بود. مانند قسمت اول، کمپانی دریم ورکز وظیفه ساخت این فیلم را بر عهده دارد و کمپانی پارامونت پیکچرز مسئولیت انتشار دنباله فیلم Gladiator را بر عهده گرفته است.

قسمت دوم این فیلم قرار است داستان لوسیوس، پسر لوسیلا و خواهرزاده کومودوس را دنبال کند. در فیلم گلادیاتور، کانی نیلسن نقش لوسیلا و واکین فینیکس نقش کومودوس را بر عهده داشتند. شخصیت ماکسیموس با بازی راسل کرو، که در پایان فیلم گلادیاتور جان خود را از دست داد، قرار نیست در دنباله این فیلم حضور داشته باشد. لوسیوس به شخصیتی توصیف شده که کارها و شخصیت ماکسیموس روی او تاثیر گذاشته است.

با همه اینها هنوز اطلاعاتی از تاریخ اکران این فیلم منتشر نشده است، اما با توجه به شلوغ بودن برنامه کاری اسکات ممکن است که به این زودی شاهد اکران قسمت دوم فیلم گلادیاتور نباشیم. این فیلمساز این روزها سریالی با نام (Raised By Wolves) را برای شبکه TNT می‌سازد و همچنین قرار است فیلم‌های بلندی مانند داستان مرلین را برای دیزنی، و فیلمی در مورد «لیندزی آداریو» عکاس خبرنگار جنجالی با بازی «اسکارلت جوهانسون» بسازد. قسمت اول گلادیاتور در آمریکا فروش خوبی داشت، این فیلم توانست ۱۸۷ میلیون دلار در آمریکا و ۴۶۰ میلیون دلار در سایر نقاط جهان بفروشد.