درنگ: خواب عمیق برای حافظه انسان بسیار مفید است و باعث تنظیم هورمون‌ها می‎شود. اما هرچه سن بالاتر می‌رود خواب راحت کاهش می‌یابد و محققان معتقدند این اتفاق به خاطر از دست رفتن حافظه پیش می‌آید. فقط کافی است به مغز ریتم بدهید. صداهایی مانند صدای آبشار باعث تقویت حافظه در شب می‌شود و در نتیجه خواب راحت‌تر را برای شما فراهم می‌کند.

همچنین تحقیقات نشان داده که خواب عمیق برای سن‌های بالاتر مفیدتر هم هستند.

مطالعات پیش از این ثابت کرده بودند که تحریک صوتی یکی از راه‎های مفید برای خواب بهتر و همچنین داشتن حافظه عالی در جوانان می‌شود اما این موضوع هرگز برای افراد مسن‌تر آزمایش نشده بود.

مجله «ژورنال فرانتیر» نتایج آزمایش روی افراد بالای ۶۰ سال را منتشر کرده است. یعنی افرادی که نیاز بیشتر به تقویت حافظه دارند. آن‌ها تاثیر موسیقی را روی امواج مغر افراد بررسی کردند و تاثیر آن بر فعالیت‌های طبیعی را مشاهده کردند.

قرار است در بریتانیا اطلاع‌رسانی بیشتری درباره این نوع موسیقی انجام شود تا افراد مسن هم بتوانند به راحتی آن‌ها را تهیه و در خانه استفاده کنند.

تحقیقات نشان داده است در حالت عادی، افراد بالای ۶۵ سال ۱۳ درصد از مردان و ۳۶ درصد از زنان زمانی بیش از ۳۰ دقیقه نیاز دارند تا خوابشان ببرد و بیشتر آن‌ها از قرص خواب استفاده می‌کنند. محققان امید زیادی دارند تا با گوش دادن به موسیقی‌هایی خاص که در آینده بیشتر در دسترس خواهند بود بتوانند این زمان را در همه افراد کاهش دهند.