براساس محتوای این پیام، بطری حاوی آن۱۳۲ سال، یعنی بیش از یک قرن در آب اقیانوس‌ها شناور بوده‌است، و در نهایت در فاصله ۹۵۰ کیلومتر از نقطه‌ای که برای اولین بار به درون اقیانوس هند انداخته شد،‌کشف شده‌است.

زنی به نام تونیا ایلمن این بطری قدیمی را در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ در فاصله ۵۰ متری خط ساحل ودج‌آیلند کشف کرده‌است. باوجود اینکه چوب‌پنبه سر بطری ناپدید شده‌بود، هم بطری و هم پیام درون آن درحد زیادی سالم باقی مانده‌اند.

محتوای پیام جزو کلیشه‌های همیشگی نیست، درخواست کمک از سوی فردی که در جزیره‌ای غیرمسکونی به دام افتاده. بلکه بخشی‌از آزمایشی آلمانی است که از سال ۱۸۶۴ تا ۱۹۳۳ برای بررسی جریان‌های اقیانوسی انجام گرفته‌است.

طی این بازه زمانی هزاران بطری از عرشه کشتی آلمانی به دریا پرتاب شدند که هریک حاوی تکه کاغذی بودند که روی آنها تاریخ روز، مختصات دقیق کشتی در زمان پرتاب بطری،‌نام کشتی، بندرگاه مادر و مسیری که سفر می‌کرد نوشته شده‌بود.

در سمت دیگر این یادداشت پرسشنامه‌ای قرار دارد تا هرکسی که آن را یافت زمان و مکان یافتن بطری را در آن نوشته و پادداشت را به رصدخانه دریایی آلمان در هامبورگ و یا نزدیک‌ترین کنسولگری آلمان برساند. همسر تونیا با استفاده از تکنیک‌های ترمیمی توانست بخشی از نوشته‌های کاپیتان کشتی از جمله تاریخ یادداشت (۱۲ ژوئن ۱۸۸۶)، مختصات کشتی، مسیر حرکت کشتی‌ (کاردیف به ماکاسار) و نام کشتی (پائولا) را آشکار کند.

این بطری و پیامش برای تایید به موزه استرالیای غربی برده شد و متخصصان این موزه تاریخ و قدمت آن را تایید کرده و اعلام کردند در همان تاریخ کشتی به نام پائولا در چنین مسیری سفر می‌کرده‌است. این کارشناسان پس از آن درستی یادداشت را تایید کردند که با محققان آلمانی تماس برقرار کرده و درباره کشتی پائولا و برنامه تحقیقاتی‌اش پرس و جو کردند. از میان تمامی بطری‌هایی که از کشتی پائولا به اقیانوس پرتاب شده،‌این ششصد و شصت و سومین بطری است که کشف شده‌است که قدیمی‌ترین آنها نیز به شمار می‌رود.

بطری که بیش از نیم قرن در اقیانوس‌ها شناور بود
پیام درون بطری