درنگ :  با وجود آنکه به نظر می‌رسید تصادف این بازیکن بوشهری سروصدای زیادی به پا نکند ولی مرگ احمدرضا شاکر، جوان ١٨ساله‌ای که عنوان شده دوست مهدی قائدی است، اجازه نداد این تصادف بی‌سروصدا باقی بماند.

ماجرا از این قرار بود که مهدی قائدی به همراه چهار نفر از دوستانش ساعت یک‌و ٣٠ دقیقه بامداد دوشنبه در اتوبان امام علی(ع) بوشهر دچار سانحه و راهی بیمارستان می‌شود. از قرار معلوم مهدی قائدی و احمدرضا شاکر که حالشان وخیم گزارش شده بود، به بیمارستان خلیج فارس برده می‌شوند و سه سرنشین دیگر برای مداوای سرپایی به بیمارستان تأمین اجتماعی می‌روند و بعدا هم مرخص می‌شوند.

بااین‌حال سؤالی که هنوز پابرجاست، این است که دلیل اصلی این تصادف چه بوده و از آن مهم‌تر چه کسی راننده ماشین بوده است؟ از همان ابتدا حرف‌های ضدونقیضی دراین‌باره عنوان شد ولی یکی، دو روز گذشته گزارش پلیس و کروکی حادثه برخی از جزئیات این تصادف را روشن کرد.

قائدی راننده بود

اولین و عجیب‌ترین قسمت این داستان زمان وقوع حادثه و زمانی است که به پلیس خبر داده‌اند؛ این اتفاق ساعت ١:٣٠ شب رخ داده ولی در اقدامی عجیب ساعت ۶:٢٠ دقیقه صبح به پلیس زنگ می‌زنند و گزارش چنین تصادفی را می‌دهند. اینکه چرا از زمان وقوع تا خبرکردن پلیس این همه زمان گذشته، بزرگ‌ترین سؤال این داستان است.

بااین‌حال بخش مهم دیگر، گزارش پلیس درباره این اتفاقات است که در آن عنوان شده «ظاهرا مهدی قائدی راننده بوده است». در گزارش پلیس عنوان شده با توجه به جراحت‌های وارده به کبد و طحال قائدی به نظر می‌رسد مهدی قائدی راننده اتومبیل بوده است. اگرچه در این گزارش کلمه «ظاهرا» استفاده شده ولی با توجه به اظهارنظر پلیس محلی که صبح روز بعد از واقعه هم عنوان شد، آنها احتمال قوی می‌دهند که راننده مهدی قائدی بوده هرچند از همان زمان گفتند این موضوع را باید پزشکی قانونی هم تأیید کند.

قائدی متهم به قتل شبه‌عمد می‌شود؟

حالا داستان سمت‌وسوی دیگری پیدا کرده؛ با توجه به اینکه شنیده می‌شود مهدی قائدی گواهی‌نامه هم ندارد، اگر اثبات شود که این بازیکن راننده بوده، دردسرهای تازه‌تری گریبانش را می‌گیرد. بااین‌حال آیا اتهامی که متوجه قائدی می‌شود، سنگین است؟

عبدالصمد خرمشاهی، حقوق‌دان و وکیل در پاسخ به این سؤال به شرق می‌گوید: «براساس قانون مسئولیت مدنی و یکی، دو بند دیگر حقوقی، اگر دادگاه به این نتیجه برسد که مهدی قائدی راننده بوده و با توجه به مرگ دوستش در این سانحه، ایشان مسبب قتل شناخته می‌شوند ولی با توجه به اینکه عمدی در این کار نبوده، جرم ایشان قتل شبه‌عمد می‌شود. حالا اگر اولیای دم، یعنی پدر و مادر کسی که در این حادثه کشته شده، شکایت کنند، آن‌گاه مهدی قائدی باید جبران کند و در این موارد او ملزم به پرداخت دیه می‌شود».

خرمشاهی با بیان اینکه داشتن یا نداشتن گواهی‌نامه در این پرونده و در سرنوشت نهایی آن تأثیر زیادی به وجود نمی‌آورد می‌گوید: «ببینید، نداشتن گواهی‌نامه یک تخلف راهنمایی رانندگی محسوب می‌شود که به جای خود باید به آن رسیدگی شود ولی این موضوع تأثیری بر سرنوشت داستان نخواهد داشت و جرم سنگین‌تری برای مهدی قائدی در پی نخواهد داشت. داستان این است که در صورت نهایی‌شدن این موضوع که او راننده بوده، آقای قائدی قصور کرده و باید جبران کند».

البته همان‌طور که خرمشاهی می‌گوید همه این موارد منوط به این می‌شود که اولیای دم شکایت کنند. اما اگر کسی از مهدی قائدی به‌عنوان راننده شکایت نکند، چه اتفاقی می‌افتد؟

خرمشاهی می‌گوید: «حالا اگر اولیای دم از حق خودشان بگذرند، این پرونده می‌تواند جنبه عمومی جرم پیدا کند و آن‌وقت اگر دادگاه به آن رسیدگی کند باز هم ممکن است جزای نقدی شامل حال مهدی قائدی و بعد پرونده مختومه شود».

  ناگفته‌های تصادف خونین مهدی قائدی | دایی شاکر: قائدی راننده بود ؛ ۵ ساعت بعد تصادف به پلیس خبر داده‌اند!

فداکاری دوست مهدی قائدی؟

البته گزارش پلیس یک روی داستان است چون آن‌طور که شنیده می‌شود، یکی دیگر از دوستان قائدی که همراه این بازیکن در اتومبیل مذکور در شب حادثه حاضر بوده، مدعی شده که او پشت فرمان بوده است! این فرد که از او به‌عنوان مالک اتومبیل هم نام برده می‌شود، گفته مهدی قائدی راننده نبوده و کسی که پشت فرمان بوده، خود این شخص بوده است. البته با توجه به اینکه آسیب جدی به او وارد نشده بعید است چنین ادعایی ثابت شود هرچند اثبات آن هم کار چندان ساده‌ای نیست.

خرمشاهی، وکیل و حقوق‌دان در این مورد می‌گوید: «اگر در این پرونده فرد دیگری مغایر با گزارش پلیس مدعی شود که راننده بوده، باید ادعایش را ثابت کند. این ادعا البته می‌تواند از روی اظهارنظر شهود حادثه یا دوربین‌ها اثبات شود. روی هم رفته هرکسی چنین ادعایی داشته باشد، باید بتواند برای دادگاه ادعایش را ثابت کند و آن‌وقت همه اتهامات متوجه او می‌شود». البته شاید با هماهنگی قبلی بتوان این موضوع را از طریق ادعای شهود جفت‌وجور کرد ولی از قرار معلوم دوست مهدی قائدی برای اینکه بازیکن استقلال اسیر دردسر بیشتری نشود، چنین ادعایی را مطرح کرده است.

  فیلم | مهدی قائدی به حرف آمد | اولین حرف‌های بازیکن استقلال دو روز پس از تصادف خونین

پای ماشین دیگری در میان است؟

بخش دیگری که در این پرونده مبهم باقی مانده، شایعاتی مبنی بر حضور یک ماشین دیگر در حادثه است؛ یک اتومبیل پرادو که گفته می‌شود از دوستان قائدی بوده و اتفاقا این دو اتومبیل با هم کورس گذاشته‌اند. این موضوع البته در گزارش پلیس عنوان نشده ولی آن‌طور که شایعه شده ظاهرا مهدی قائدی زمانی که متوجه می‌شود کنترل ماشین از دستانش خارج می‌شود، روی ترمز می‌کوبد ولی پرادو نمی‌تواند ماشین را کنترل کند و از پشت به ماشین قائدی می‌زند که همان ضربه باعث واژگونی شدید ماشین قائدی می‌شود. حالا اگر این شایعه رنگ حقیقت به خود بگیرد، سرنوشت مهدی قائدی چه می‌شود؟

خرمشاهی در این مورد می‌گوید: «این موضوعی است که باید به تأیید کارشناس یا هیئت کارشناسان در دادگاه برسد. اگر چنین چیزی تأیید شود، آن وقت تقصیری متوجه مهدی قائدی نخواهد بود».

  آخرین وضعیت بازیکن استقلال پس از سانحه خونین؛ پزشکان در انتظار بازگشت تنفس | تصویر خودرو پس از تصادف