درنگ :  خبرگزاری فارس عصر روز گذشته در اولین اخبار خود از درگیری و تجمع دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران نوشت: جمعی از دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران تجمع کردند اما هنوز از دلیل این تجمع خبر دقیقی در دست نیست.

پس از آن خبرگزاری ایلنا با تایید این تجمع از تیراندازی در پاسداران خبر داد و نوشت: معاون امنیتی استانداری تهران با تایید خبر تیراندازی در منطقه تجمع دراویش‌ گفته است که هنوز از این تیراندازی و دلایل آن جزییاتی در دست نیست.

رجانیوز نیز دقایقی بعد فیلمی از درگیری دراویش فرقه گنابادی با گارد ویژه نیروی انتظامی در منطقه پاسداران تهران منتشر کرد که این فیلم را می‌توانید در زیر ببینید.

ساعتی بعد خبر رسید که درگیری دراویش با نیروی انتظامی سه شهید و چند مجروح به جای گذاشته است.

در اثر حادثه تصادف یک دستگاه اتوبوس با دو دستگاه موتورسیکلت یگان امداد در خیابان پاسداران تهران متأسفانه سه تن از مأموران یگان امداد فرماندهی انتظامی تهران بزرگ به شهادت رسیدند.

رجانیوز از حمله دراویش با اتوبوس به نیروی انتظامی فیلمی منتشر کرد که در زیر می‌بینید.

ویدئوی دیگری نیز از حمله اتوبوس دراویش گنابادی به نیروی انتظامی منتشر شده است که در زیر می‌بینید.

دستگیری عوامل شهادت سه مأمور پلیس تهران 

سخنگوی ناجا با اعلام دستگیری عوامل شهادت ۳ مأمور پلیس تهران در کسری از زمان به برهم‌ زنندگان امنیت قاطعانه هشدار داد مقابل اقدامات ضد امنیتی و غیرقانونی هرکس با هر هویتی برخورد قاطع می‌شود.

سردار سعید منتظرالمهدی سخنگوی نیروی انتظامی با تأیید شهادت سه نفر از مأموران ناجا در خیابان پاسداران تهران اعلام کرد: در آستانه شهادت بانوی دو عالم عوامل فریب‌خورده و مخلان نظم و امنیت در ادامه تجمعات اخیر خود در خیابان پاسداران در عملی مزبوحانه و خباثت‌آمیز با یک دستگاه اتوبوس سه تن از دلاورمردان سبزپوش و حافظان نظم و امنیت نیروی انتظامی را که برای سامان‌بخشی به امنیت در منطقه حاضر بودند به شهادت رساندند.

سخنگوی ناجا اعلام کرد: قاتلین در کسری از زمان دستگیر شدند و اوضاع هم‌اکنون تحت کنترل پلیس است.سردار منتظرالمهدی ضمن تسلیت شهادت این سه مأمور فداکار و متعهد ناجا به محضر حضرت فاطمه زهرا، فرماندهی کل قوا، ملت شهیدپرور و خانواده معزز این سه شهید به برهم زنندگان امنیت قاطعانه هشدار داد که در برابر اقدامات ضدامنیتی و غیرقانونی هر کسی با هر هویتی که باشد برخورد می‌شود.

تصویری از این سه مامور نیروی انتظامی که به شهادت رسیدند را می‌توانید در زیر ببینید:

هویت راننده اتوبوس مشخص شد

فارس ساعاتی بعد نیز نوشت: راننده اتوبوسی که به مردم و ماموران نیروی انتظامی در خیابان پاسداران حمله کرد، فردی به نام «یاور محمد ثلاث» از پیروان دراویش گنابادی است. اتوبوس مذکور متعلق به یکی از سران دراویش گنابادی و با پلاک شهرستان است و در روزهای اخیر در حاشیه خیابان گلستان هفتم پاسداران متوقف بوده است.

خبرگزاری صدا و سیما نیز می‌گوید تصویر زیر مربوط به محمد ثلاث راننده اتوبوسی است که ماموران ناجا را زیر گرفت.

 

 

ویدیویی را در زیر ببینید که در آن نام محمدثلاث راننده اتوبوس با عنوان «ممّد طلا» از سوی دیگران خطاب می‌شود.

 

اسامی مامورانی که در جربان حمله اتوبوس دراویش جان باختند اعلام شد

فارس دقایقی بعد گزارش کرد: گروهبان امامی و گروهبان بایرامی از نیروهای کادر یگان امداد نیروی انتظامی و یک سرباز وظیفه در این حمله جان باختند.

این خبرگزاری در تشریح شرایط خیابان پاسداران نوشت: تجمع در ابتدا با ۴۰ نفر آغاز شده که پس از حادثه تلخ مقابل کلانتری پاسداران از تعداد تجمع‌کنندگان کاسته شده است. تعداد زیادی از دراویش پس از ماجرای اتوبوس از محل حادثه فرار کرده‌اند. یک درخت تنومند در مقابل کوچه کریمیان قطع و به آتش کشیده شده است و این درخت در حال سوختن میان نیروهای پلیس و دراویش قرار دارد. ماموران انتظامی کنترل کامل خیابان پاسداران و گلستان هفتم را تأمین کرده‌اند.

خبرگزاری فارس با انتشار فیلمی از حمله خودروی دوم به سوی ماموران نیروی انتظامی در درگیری‌های شب گذشته خبر داد که این ویدئو را می‌توانید در زیر ببینید. فارس نوشت ۳ مامور ناجا در حمله خودروی سمند در محدوده پاسداران مجروح شدند و حادثه کشته نداشت. ایرنا نیز نوشت: در طی ناآرامی‌های شب گذشته خیابان پاسداران ۲نفر بسیجی جان باختند (یک نفر آنان توسط خودروی سمند زیرگرفته و نفر دیگر باضربات سلاح سرد).

 

 

۳۰۰ نفر از آشوبگران خیابان پاسداران دستگیر شدند

سخنگوی ناجا از دستگیری ۳۰۰ نفر از آشوبگران خیابان پاسداران خبر داد و گفت: رانندگان خودروهای مرگ (اتوبوس و سمند) و ضاربان و عناصر اصلی در بین دستگیرشدگان هستند.

سردارسعید منتظر المهدی اظهار داشت :شب گذشته نیروی انتظامی در عملیاتی پس از تعیین ضرب الاجل برای آشوبگران خیابان پاسداران و پایان این ضرب الاجل در ساعت ۴ بامداد، آتش برافروخته شده توسط مخلان نظم وامنیت را خاموش و عناصر اصلی را دستگیر کرد.

وی با اشاره به پایان آشوب در ساعت ۴:۳۰ دقیقه بامداد و پاکسازی محل و خیابان‌های اطراف افزود: بیش از ۳۰۰ نفر از دراویش که در بین آنان رانندگان خودروهای مرگ (اتوبوس -سمند) و نیز ضاربان و عناصر اصلی به چشم می خورد دستیگر شدند.

سخنگوی ناجا با اشاره به زخمی و مجروح شدن ۳۰ نفر از ماموران حاضر در صحنه گفت: تعدادی از آشوبگران نیز مصدوم شدند.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: متاسفانه شاهد تخریب اموال عمومی، خودروها و شیشه منازل مردم توسط اخلالگران نظم و امنیت در محل مورد نظر بودیم.

طی نا آرامی‌های شب گذشته خیابان پاسداران سه مامور ناجا و همچنین دو نفر بسیجی به شهادت رسیدند که یک نفر از بسیجیان توسط خودروی مرگ (سمند) زیر گرفته شد و نفر دیگر با ضربات سلاح سرد مورد حمله قرار گرفت.