درنگاین کودک اهل نپال است و از بیماری ایکتیوز یا ماهیاک رنج می‌برد. رامش وقتی به دنیا آمد مثل بچه‌های دیگر بود. اما ۱۵ روز پس از اینکه از بیمارستان به خانه رفت بدنش شروع کرد به پوسته پوسته و کلفت شدن و کم‌کم فلس‌های سیاهی روی پوستش ایجاد شد.

 

هر سال بیش از ۱۶ هزار نوزاد در جهان با یکی از انواع بیماری ایکتیوز متولد می‌شوند

 

ایکتیوز (Ichthyosis) یا (ماهیاک) یک بیماری متنوع پوستی است که با پوست خشک و خارش همراه است و باعث می‌شود پوست به مرور زمان همراه با درد و سوزش به شکل سنگ در بیاید. هر سال بیش از ۱۶ هزار نوزاد در جهان با یکی از انواع بیماری ایکتیوز متولد می‌شوند. احتمال به دنیا آمدن نوزاد ایکتیوز مختص جنس یا رنگ یا نژاد خاصی نیست. این بیماری در بدو تولد یا در طول سال اول شناسایی شده و در تمام طول عمر، زندگی بیمار را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. در ایران ۸ نفر به این بیماری مبتلا هستند که با هزینه‌های زیاد درمان این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند؛ ملیکای سه ساله یکی از مبتلایان به این بیماری است.

 

در ایران ۸ نفر به این بیماری مبتلا هستند که با هزینه‌های زیاد درمان این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند

 

مهدی میرزایی پدر ملیکا که با توجه به هزینه‌های بالای درمان دخترش در نظرآباد کارگری می‌کند می‌گوید: «تاکنون حدود ۹۰ میلیون برای درمان ملیکا هزینه کرده‌ام و باز هم برای تأمین هزینه‌های درمانی او بیشتر از همیشه کار می‌کنم اما مشکل اصلی ما قطع رابطه اقوام و همسایه‌هاست، آنها حتی نمی‌گذارند فرزندانشان با ملیکا بزای کنند.»