درنگ :  یورونیوز نوشت: خانم آبیار که نخستین فیلمساز زن ایرانی است که فیلمش به اسکار معرفی شده از رئیس جمهوری آمریکا خواسته است تا با دیدن این فیلم و تجربه مردم عادی ایران از انقلاب و جنگ نگاه خود به این کشور را تغییر دهد.

فیلم نرگس آبیار به زبان فارسی است و داستان دختری به نام بهار را در میان خانواده‌اش در اوایل انقلاب و آغاز جنگ ایران و عراق تعریف می‌کند. بزرگ‌ترین ترس او از دست دادن پدری است که به بیماری تنفسی حاد دچار است در حالی که سرپرست او و سه خواهر و برادر دیگرش است. بهار بیشتر وقت خود را به این می‌گذراند که ببیند آیا پدرش هنوز نفس می‌کشد یا نه. او در ضمن مادربزرگ مؤمنی هم دارد که می‌خواهد او را به کلاس قرآن بفرستد.

این فیلم به ویژه از زمانی که نام آن در میان عنوان‌های معرفی شده به اسکار اعلام شد خشم شماری از شخصیت‌های جناح محافظه‌کار و تندرو در ایران را برانگیخت زیرا از نگاه آنها داستان فیلم ضد «ارزش‌های اسلامی» و «دفاع مقدس» است.

 

نرگس آبیار در گفتگویی با رویترز می‌گوید: «سه هزار کودک در طول جنگ ایران با عراق کسته شده‌اند. چرا من نباید این چیزها را نشان بدهم؟ این فیلم منادی صلح است.»

او همچنین بر این باور است که فیلمش به جامعه آمریکا کمک می‌کند تا بفهمد ایرانی‌ها آن طور که بعضی سیاستمداران ادعا می‌کنند، «تروریست» نیستند. خانم آبیار می‌گوید: «ترامپ با زبان تهدید با ایران حرف می‌زند […] اما اگر فیلم نفس را ببیند چه می‌گوید؟ آیا همچنان ایران را تهدید می‌کند؟»

پیام ضد جنگ این فیلم با مفهوم زن بودن در ایران در آمیخته است. خانم آبیار می‌گوید: «من بهار را انتخاب کردم چون […] می‌خواستم دنیا با همه محدودیت‌های یک دختر ایرانی آشنا شود […] بهار از یک سنی به بعد دیگر حتی حق نداشت با پسر خاله خودش بازی کند […] در جایی می‌گوید: “کاش من یک پسر بودم.” شاید خارجی‌ها فکر کنند این تأثیر دولت یا مذهب است، اما این طور نیست، این یک فرهنگ است […] حتی بسیاری از زنان در ایران فکر می‌کنند که مردان شایسته‌تر از زنان هستند و زنان باید حقوق کمتری از مردان داشته باشند.»

پش از نرگس آبیار، اصغر فرهادی از ایران جایزه بهترین اسکار فیلم خارجی زبان را در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ به دست آورده است و این بار او علاوه بر تلاش برای کسب جایگاه کارگردان هموطن خود به عنوان یک فیلمساز زن قصد دارد با سکسیسم رایج در سینما و در مقیاسی بزرگ‌تر در کل جامعه نیز مقابله کند.