درنگ : علی لاریجانی با خنده خطاب به نهاوندیان درباره حذف کنکور گفت: شاید اگر آقای نهاوندیان بانی شوند و بروند مرکز سنجش را منحل کنند، این مسئله حل شود تا آنها هستند نمی‌توانند بگذارند این مشکل حل شود.

  • به نظر بنده دانشگاه‌ها می‌توانند افراد را از نظر علمی انتخاب کنند و این حرف سنجیده‌ای است و سپس تمرکز بیشتری بر کیفیت کار علمی داشته باشند

 

  • سال‌هاست که بر سر نخواستن کنکور دعواست. در شرایطی که دانشگاه آزاد بخش عمده‌ای از دانشجویان مقطع کارشناسی خود را بدون کنکور پذیرش می‌کند و به قول مدیران سازمان سنجش هیچ دانشجویی در صورت انتخاب رشته صحیح و بر مبنای رتبه کنکور پشت درهای بسته نمی‌ماند، دیگر کنکور آن ابهت اولیه‌اش را از دست داده است.

 

  • اوایل دهه ۴٠ و به بهانه عدالت آموزشی، کنکور به وجود آمد. از همان زمان تا امروز نظام کنکور و همچنین نظام آموزشی متوسطه دستخوش تغییرات بسیاری شده است. زمانی کنکور دو مرحله‌ای بود و آدم‌های زیادی در میانه این راه حتی بر اثر استرس جانشان را هم از دست می‌دادند، اما حالا کنکور شیر بی‌یال و دمی است که آن‌قدر ایراد دارد که بشود همه اعتراض‌ها را بر آن وارد دانست. سیستم کنکور به‌گونه‌ای است که دانش‌آموزان را به تستی‌شدن عادت می‌‌دهد. دانش‌آموزانی که چهار سال یک کلمه‌ای درس می‌خوانند و بعد از ورود به دانشگاه سابقه تشریحی ذهنشان نابود می‌شود و باید کتاب‌های قطور دانشگاهی را بالا و پایین کنند.

 

  • زمزمه‌های حذف کنکور از دهه ٨٠ جدی شد، قرار بود تا پایان برنامه پنجم توسعه یعنی همین سال ٩١ کنکور حذف شود که با مخالفت وزارت علوم مواجه شد و زور سازمان سنجش بر وزارت آموزش‌وپرورش چربید. سال ٩١ دوباره این بحث داغ شد و قرار شد نمرات پایان ترم سه سال پایانی تحصیل دانش‌‌آموزان روی کنکور تأثیر داشته باشد و دوباره سازمان سنجش پیشنهاد داد کنکور را دو مرحله‌ای کنند.

 

  • در واقع وزارت علوم و سازمان سنجش نگران عدم ارزیابی صحیح آموزش‌وپرورش بودند و دانش‌آموزان هم نگران مدارس غیرانتفاعی گران‌قیمتی که برای بالارفتن میزان قبولی‌شان نمرات بالایی را بی‌دلیل روانه کارنامه تحصیلی دانش‌آموزانشان کنند. آموزش‌وپرورش حرفش این بود که می‌توانیم، ولی باید بازه زیادی برای نمرات تعریف شود تا تفاوت در دانش‌آموزان ایجاد شود، اما از سال ٩٢ قرار شدبه مدت پنج ‌سال سهم کنکور کم و سهم سوابق تحصیلی اضافه شود. سال پایه همان ٩٣ بود با ٢۵ درصد و در پنج سال این سهم باید به ٨۵ درصد می‌رسید. درواقع هر سال حدود ١٢ درصد باید از سهم کنکور کم و سهم سوابق تحصیلی زیاد شود تا در سال ٩٧ بشود ٨۵‌ درصد و دعوای این ماجرا هرسال ادامه دارد.

 

  • با همه اینها کنکور هنوز سر جایش است و خرداد و تیر سال‌سومی‌های دبیرستان‌ها را عوض می‌کند. هرچند کنکور ابهت قدیمش را ندارد، اما منبع درآمدزایی برای خیلی از نهادهای تحصیلی است. حالا باید دید نفوذ سخنان رئیس مجلس روی آقای نهاوندیان چقدر است. آیا این دستور دوستانه می‌تواند رشته‌ها را پنبه کند و دوباره نظام آموزشی را دستخوش تغییر کند و بچه‌ها دوباره به‌مثابه موش‌های آزمایشگاهی دوره جدیدی را تجربه کنند یا این‌بار هم کسی زورش به کنکور نخواهد رسید؟