فیسبوک که همگان آن را به عنوان یک شبکه اجتماعی می شناسند٬ در سال ۲۰۰۴ توسط مارک زاکربرگ و همکارانش ساخته شد این شرکت توانست به سرعت پیشرفت کرده و محبوبیت زیادی در بین کاربران فضای مجازی کسب کند. این شرکت در سال های اخیر طی پروژه های مختلف قصد داشته اینترنت پرسرعت و بدون سیم را به نقاط مختلف دنیا ارائه دهد آنها قصد دارند با ساخت پایگاه های اینترنتی در محل های مختلف ماهیانه بیش از ۲٫۲ میلیارد کاربر فعال داشته باشند.

بنا بر گزارش های منتشر شده این شرکت از یک هواپیما که روی آن یک دستگاه لیزر نصب شده توانسته اینترنت پرسرعت را از آسمان به پایگاه های زمینی در نقاط مختلف منتقل کند.

Facebook lasers that shoot high-speed internet

فیسبوک تایید کرده است این شرکت توانسته  بین هواپیما و یک پایگاه زمینی که درفاصله ۹ کیلومتری از آن قراردارد با استفاده از لیزر یک ارتباط اینترنتی بیسیم ایجاد کند. این تکنولوژی کمک می کند تا در نقاط دور افتاده نیز بتوان به اینترنت بیسیم و پرسرعت دسترسی یافت.

بنابر اطلاعاتی که فیسبوک منتشر کرده است سرعت این نوع اینترنت به ۱۰ گیگابیت بر ثانیه می رسد البته آنها ادعا کرده اند با تکنولوژی های مختلفی که فیسبوک در حال کار روی آنها است از یک  هواپیما به یک پایگاه زمینی در فاصله ۷ کیلومتری،  این سرعت به ۴۰ گیگابیت در ثانیه نیز خواهد رسید البته این فناوری به جای لیزر ازتکنولوژی امواج میلیمتری استفاده  می کند.

این بخشی از کار شرکت فیسبوک برای توسعه اینترنت سریع و بیسم می باشد که به کمک آن می توان از آسمان یا حتی از فضا اینترنت گرفت. پیش از این شرکت فیسبوک پروژه ای با عنوان “آکویلا” را دردست داشت که در این پروژه با به پرواز درآوردن ربات های پرنده نما در ارتفاعات بالا قصد داشت اینترنت را به نقاط مشخصی ارسال کند اخیرا این پروژه از سوی فیسبوک متوقف شده و آنها در حال کار روی ساخت اینترنت سریع تر و پیشرفته تر به تکنولوژی جدید هستند.

Facebook lasers that shoot high-speed internet