درنگ : وقتی صحبت از بیماری‌هایی می‌شود که بیشتر خاص خانم‌ها هستند اولین بیماری که به ذهن می‎‏رسد سرطان پستان است اما جالب است بدانید این بیماری به اندازه مشکلی که قصد داریم درباره‎اش توضیح دهیم در خانم‎ها شایع نیست. بیشتر خانم‌ها در سراسر دنیا مبتلا به «فیبرومیالژیا» هستند.

موسسه ملی سلامت آمریکا درباره این مشکل به «نارسایی مزمن یا طولانی که باعث درد عضلات و خستگی می‎شود» اشاره می‌کند. طبق ادعای این موسسه نشانه‌های این بیماری، خستگی، بی‎خوابی، درد فراوان و گیجی است.

طبق آخرین تحقیقات سالانه ۳ تا ۶ درصد از جمعیت کره زمین دچار این مشکل می‎شوند. درست است که این بیماری می‎تواند در آقایان هم وجود داشته باشد، اما ۷۹ تا ۸۰ درصد خانم‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

مقایسه این آمار با آمار افرادی که سالانه در دنیا دچار سرطان پستان می‏‌شوند نشان می‌‎دهد که این بیماری سرعت رشد خیلی بیشتری دارد.

هنوز درمان قطعی برای فیبرومیالژیا یافت نشده است اما متخصصان می‏‌گویند فعلا بهترین راه ممکن پیشگیری است و راه آن هم استفاده از مواد غذایی مناسب، ورزش و میزان خواب کافی در طول شبانه‎‏روز است. تنها داروی آن هم فعلا انواع مسکن است که در واقع درد را کاهش می‏‌دهد و درمان نیست.