درنگ: هتل هن نا (Henn-na) هتل عجیب و غریبی در ژاپن است که در آن کارها توسط روبات‌ها انجام می‌شود. کارهایی مثل چک کردن و تحویل اتاق تا خدمات داخلی اتاق. در بدو ورود به هتل نیز یک دایناسور به زبان انگلیسی و ژاپنی به شما خوش آمد می‌گوید.

این هتل در جنوب غربی ژاپن قرار دارد و تقریبا به طور کامل توسط ربات‌ها اداره می‌شود تا در هزینه‌ نیروی کار صرفه جویی شود.

یکی دیگر از تکنولوژی‌های استفاده شده در این هتل تکنولوژی تشخیص چهره است که از آن به جای کلید درب اتاق‌ها استفاده می‌شود. دلیل این کار این است که روبات‌ها توانایی چندانی در یافتن کلید مربوط به هر فرد ندارند. همچنین در یک اتاقک شیشه‌ای در لابی هتل یک بازوی غول پیکر وجود دارد که اگر مسافران خواسنتد وسایل قیمتی خود را در جایی غیر از اتاق نگهداری کنند به او سپرده و او آنها را در قفسه‌های مجزا قرار می‌دهد.

در داخل اتاق‌ها هیچگونه کلید و پریزی دیده نمی‌شود، یک روبات به شکل عروسک در اتاق‌ها وجود دارد که سوالات ساده‌ای مثل «الان ساعت چند است!؟» یا «هوا امروز چطور است» را پاسخ می‌دهد همچنین روشن و خاموش کردن چراغ‌ها و یا کم و زیاد کردن نور را نیز بر عهده دارد.

این هتل افتتاحیه بسیار جالبی نیز داشت. در روز افتتاحیه یک تظاهرات روباتی در ژاپن به راه افتاد و نظر همه را به خود جلب کرد.

اقامت در این هتل از روزی ۹۰۰۰ ین یا ۸۰ دلار شروع می‌شود که اگر بخواهید این اقامت را به یک هتل مجلل در ژاپن انتقال دهید، دو یا سه برابر این مقدار باید هزینه کنید.

 

مزایای استفاده از روبات‌ها

روبات‌ها در مقایسه با انسان کارهای بیشتر و زمان بیشتری را می‌توانند صرف کار کردن کنند.

ناتوانی روبات‌ها و ورود انسان

یکی از بخش‌هایی که روبات‌ها توانایی کنترل آن را ندارند بحث امنیت است. در سرتاسر هتل دوربین‌هایی قرار دارد که در اتاق کنترل توسط یک انسان کنترل می‌شوند.

این روبات‌ها همچنین توانایی مرتب کردن تخت‌ها را نیز ندارند که برای این کار یک آژانس خدماتی با قیمت کم ایجاد شده است.