درنگ: دکتر محمدهادی ایمانیه در گفتگو با درنگ درباره آخرین وضعیت افرادی که در شیراز مشکوک به تب کریمه کنگو هستند گفت: تاکنون هفت مورد مشکوک به تب کریمه کنگو در شیراز مورد شناسایی قرار گرفته که طی ۱۰ روز گذشته دو نفر از این افراد فوت کردند و با شرایط ویژه دفن شدند.

وی ادامه داد: از پنج نفر باقیمانده یک بیمار به شرایط مطلوب و عمومی بازگشته است. هم اکنون چهار نفر در بیمارستان‌های شیراز بستری هستند تا نتایج آزمایش‌ها در اختیارمان قرار گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز درباره نمونه‌گیری از افراد مشکوک توضیح داد: نمونه‌های آزمایشگاهی از متوفیان و سایر بیماران به عمل آمده و برای انستیتو پاستور ارسال شده است؛ فعلا منتظر پاسخ آزمایش‌ها هستیم.

این مقام مسئول درباره نشانه‌هایی که افراد مشکوک به تب کنگو دارند، گفت: تمام افراد با علائم تب، سرماخوردگی و در برخی موارد خونریزی و پلاکت پایین خون به بیمارستان مراجعه کردند اما در یک بیمار، عفونت «لپتوسرا» مشاهده شد که از طریق بیماری مشترک حیوان و انسان منتقل نشده بود.

دکتر ایمانیه درباره گسترش این تب مرگبار در شیراز تاکید کرد: امسال با اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته از طریق شبکه‌های اجتماعی، میزان ابتلا به تب کنگو در مقایسه با سال قبل رشد چشمگیری نداشته است، هر سال در اردیبهشت و خرداد پنج تا هفت مورد مشکوک گزارش می‌شود.

  شناسایی ۸ مورد مشکوک به تب کریمه کنگو در مازندران
  علائم تب کریمه گنگو را بشناسیم | کدام گوشت بی‌خطر است؟
  چگونه تب کریمه کنگو نگیریم | راه‌های خرید گوشت سالم