امروزه پیدا کردن موضوعی یا پاسخ سوالی به کسری از ثانیه زمان نیاز دارد، با وجود گوگل تقریبا هیچ پرسش بی‌پاسخی برای کسی باقی نمی‌ماند، اما این سرعت بالای دسترسی به اطلاعات درحال تغییر دادن عملکرد مغز بشر است.

  ۸ خطر استفاده از تلفن‌های هوشمند | سندروم تکست نک در انتظار شماست!

براساس نتایج پژوهش‌هایی که در دانشگاه کلمبیا انجام گرفته، موتورهای جستجو با ایفای نقش یک بانک حافظه شخصی فرد را به یک متخصص به خاطر سپردن مکان و چگونگی یافتن اطلاعات تبدیل کرده‌اند، اما مهارت به‌خاطر سپردن خود اطلاعات را در آنها نابود کرده‌اند.

  • رانندگی‌تان بدتر شده‌است

هرروز داستان‌های عجیب و خنده‌داری درباره استفاده از جی‌پی‌اس و گم شدن در میان یک جزیره و یا افتادن در میان یک رودخانه یا کوباندن یک کامیون به یک خانه روستایی در رسانه‌های محلی منتشر می‌شوند. براساس نتیجه مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، محققان دریافتند که ظرفیت پایین مغز برای پردازش همزمان حجم بالایی از اطلاعات توجه همزمان راننده را به سیستم مکان‌یاب و جاده دشوار می‌سازد. به گفته محققان دانشگاه کالج لندن،‌تمرکز بر به‌خاطر سپردن مسیری که در جی‌پی‌اس مشاهده کرده‌اید توانایی مشاهده موانع و خطراتی که در اطراف وجود دارند، مانند عبور عابر پیاده یا دوچرخه از برابر خودرو را از بین می‌برد.

  • حواس‌پرت‌تر شده‌اید

شنیدن نیمی از یک مکالمه دو نفره، مانند شنیدن صدای فردی که درحال صحبت با موبایل است، بیشتر از شنیدن صدای مکالمه دو نفر می‌تواند ذهن را به خود مشغول کرده و حواس را مختل سازد. مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه سن‌دیه‌گو انجام گرفته، نشان می‌دهد‌ دانشجویانی که درحال بررسی واژه‌های هم‌خانواده‌ بوده‌اند درحالی که فردی در نزدیکی آنها با موبایل صحبت می‌کرده،‌ بیشتر از دانشجویانی که دو نفر حضوری در کنارشان مکالمه داشته‌اند توانسته مکالمه را به خاطر بسپارد. این ویژگی به میل شدید مغز برای پر کردن جاهای خالی بازمی‌گردد. به گفته محققان اگر فقط صدای یک بخش از یک مکالمه را بشنویم، به صورت مداوم تلاش می‌کنیم جای بخش دیگر مکالمه که قابل شنیدن نیست را پر کنیم و این فرایند به صورت طبیعی توجه ما را از آنچه درحال انجامش هستیم پرت می‌کند.

  • املا و انشاءتان افتضاح شده‌است

سیستم خوداصلاحی در گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها به یک جوک بزرگ دنیای فناوری تبدیل شده‌است. میزان خطاهای این سیستم‌ها به اندازه‌ای است که وب‌سایت‌هایی برای ردیابی این خطاها طراحی و راه‌اندازی شده‌اند. اما علاوه بر خطاهای این سیستم،‌ بد نوشتن پیام‌ها توسط خود ما نیز به نقاط ضعف این سیستم‌ها دامن زده،‌ و نه فقط دقت آنها را، بلکه دقت خود ما را در شناسایی غلط‌های دستوری یا املایی پایین آورده‌است. این از آن رو است که مغز یادگرفته تا زمانی که حروف اول و آخر یک واژه درست باشند، واژه را درست و معنی‌دار ببیند،‌مهارتی که ظاهرا به واسطه پیامک زدن در مغز ایجاد شده‌است. زمانی که به وادار کردن دیگران در فهمیدن غلط‌های املایی دیوانه‌وار خود عادت می‌کنیم، توانایی خود را نیز در گرفتن غلط‌های املایی یک ایمیل مهم یا یک گزارش کاری از دست می‌دهیم.

شاید فکر کنید دور شدن از گوشی موبایل برای مدتی کوتاه به نفع مغزتان باشد، اما تنها خاموش کردن آن کافی نیست، باید آن را از جلوی چشمتان هم دور کنید

  • آنچه می‌خوانید را به یاد نمی‌آورید

تابه‌حال این تجربه را داشته‌اید که یک صفحه از کتابی در کتابخوان خود را بارها و بارها بخوانید و باز به خاطر نیاورید چه خوانده‌اید؟ محققان نروژی دلیل خوبی برای این نقص حافظه یافته‌اند. آنها دریافته‌اند افرادی که داستان کوتاهی را روی یک برگه کاغذ می‌خوانند، نسبت به افرادی که همان داستان را در یک گجت مانند آی‌پد یا کیندل می‌خوانند، جزئیات بیشتری از داستان را به خاطر می‌سپارند. محققان دانشگاه استاوانگر باور دارند مغز از نشانه‌های فیزیکی مانند موقعیت صفحه کتاب یا موقعیت نوشته در کتاب چاپی برای به خاطر سپردن متن کمک می‌گیرد.

Harmful Effects Of Mobile
  ۸ واقعیت جذاب درباره مغز | عشق در اسکن معز دیده می‎شود

به گفته محققان زمانی که یک کتاب واقعی را می‌خوانید،‌با دستتان احساس می‌کنید که تعداد برگه‌ها از یک سمت کمتر شده و به سمت دیگر افزوده می‌شود به این شکل در کل روند مطالعه کتاب، حس لامسه در کنار حس بینایی فعال است و امکان نشانه‌گذاری فیزیکی و به خاطر سپردن جزئیات بیشتر افزایش پیدا می‌کند.

  • فقط نگاه کردن به موبایل مغزتان را تخریب می‌کند

شاید فکر کنید دور شدن از گوشی موبایل برای مدتی کوتاه به نفع مغزتان باشد، اما تنها خاموش کردن آن کافی نیست، باید آن را از جلوی چشمتان هم دور کنید. محققان دانشگاه آستین تگزاس در آزمایشی از تعدادی دانشجو درخواست کردند تا در آزمونی شرکت کنند که به تمرکز بالایی نیاز داشت و برای اینکار باید گوشی‌های خود را خاموش می‌کردند و روی میز،‌ درون جیب و یا در اتاقی دیگر قرار می‌دادند. داوطلبانی که گوشی‌های خود را در اتاقی دیگر گذاشته‌بودند در این تست نمره‌های بهتری به دست آوردند، زیرا به گفته دانشمندان نادیده گرفتن گوشی موبایل خود بخشی از تمرکز ذهن را از بین می‌برد: بخش آگاه ذهن شاید درباره گوشی موبایل فکر نکند، اما فرایندی که برای فکر نکردن به موبایل باید طی شود بخشی از منابع شناختی ذهن را به خود مشغول می‌کند.

  • بازی‌ها را جایگزین مطالعه کرده‌اید

در زمان‌های قدیم، بچه‌ها خود را با گم شدن در جهان کتاب‌ها سرگرم می‌کردند، امروز نه فقط بچه‌ها، بلکه بزرگترها نیز آنچنان در جهان بازی‌هایی مانند کلش آف کلنز (نبرد قبیله‌ها) گم شده‌اند که به سختی می‌توان خبری از آنها گرفت. درست است،‌همه بازی‌ها بد نیستند، می‌توانند به کودکان مهارت‌های زیادی مانند تمرکز‌، همکاری، و حل مسائل را بیاموزانند،‌به ویژه اگر بازی‌ها به صورت آنلاین انجام شوند بر مهارت همکاری‌های گروهی تمرکز می‌شود، اما نتایج مطالعه‌ای که در نشریه  Educational Psychology منتشر شده نشان می‌دهد مهارت‌هایی که در این بازی‌ها به دست می‌آیند در عملکرد آکادمیک کودکان تاثیر چندانی ندارد، آنهم درجایی که فعالیت‌های مرتبط با خواندن ارتباطی بسیار قوی با شناخت و تست‌های آموزشی دارند. محققان به این نتیجه رسیدند که بازی‌های ویدیویی فعالیت‌هایی صرفا تفریحی هستند و تحریک شناختی که به واسطه آنها ایجاد می شود بسیار با آنچه به واسطه موضوعات آکادمیک ایجاد می‌شوند متفاوت است.

  چرا سوپر ماریو برای مغزتان خوب است؟ | پدران و مادران نگران بخوانند
  • اخبار دروغ خوراکمان است

روزی روزگاری بود که تیترهای خنده‌دار مختص روزنامه‌های زرد بود، روزنامه‌هایی که فقط برای خندیدن خوانده می شدند و هیچکس مطالب آنها را باور نداشت. امروزه اما هر خبر خنده‌دار و مضحکی به لطف شبکه‌های اجتماعی چنان باورپذیر جلوه داده می‌شوند که بسیاری از انسان‌ها نه تنها آنها را باور می‌کنند، بلکه با سماجت و اطمینانی باورنکردنی این اخبار را به دیگران نیز انتقال می‌دهند.

Harmful Effects Of Mobile

براساس تحقیقی که به تازگی درباره تاثیر اخبار روی جوانان انجام گرفته، ۵۰ درصد از نوجوانان ایمان دارند می‌توانند بین خبر دروغ و واقعی تفاوت قائل شوند و یک سوم از آنها نیز اعتراف کرده‌اند اخباری را به اشتراک گذاشته‌اند که بعد‌ها به دروغین بودن آن پی برده‌اند. همچنین یک سوم از داوطلبان این تحقیق خبرهای خود را از شبکه‌های اجتماعی می‌خوانند، و این مشکلی است که می‌تواند افراد را به سوی اخبار غیرموثق سوق دهد.

  چرا فکر می‌کنید جهان درحال نابودی است؟ | رویداد‌هایی که نشانه آخر الزمان هستند!
  چرا مرگ سلبریتی‌ها ما را نابود می‌کند | عاشقان سلبریتی‌ها غیرطبیعی هستند؟
  • کودکان احساسات را درک نمی‌کنند

اتصال دائم به فناوری می‌تواند برای کودکان مشکلاتی بسیار جدی به وجود آورد. یکی از این مشکلات، از بین روفتن توانایی درک احساسان غیرکلامی است. پژوهش محققان دانشگاه کالیفرنیا برکلی نشان می‌دهد کودکانی  که پنج روز از هفته را در کمپی در میان طبیعت گذرانده‌اند، بدون اینکه به تکنولوژی دسترسی داشته باشند، توانایی بیشتری در خوانش احساسات غیرکلامی به دست می‌آورند و به احساساتی که در زندگی واقعی یا در فیلمی ویدیویی می‌بینند بهتر واکنش نشان می‌دهند. در مقابل کودکانی که به تکنولوژی دسترسی داشته‌اند، هیچ بهبودی در این زمینه از خود نشان نداده‌اند.

Harmful Effects Of Mobile
  • کودکان نوپا مشکل حرف زدن دارند

در پژوهشی که به تازگی در نشست سال ۲۰۱۷ انجمن متخصصان کودک ارائه شده، دانشمندان دریافته‌اند میان مدت زمانی که کودکان نوپا صرف استفاده از تجهیزاتی مانند آی‌پد یا موبایل می‌کنند و تاخیر در آغاز به صحبت کردن، ارتباط مستقیم وجود دارد.  در ازای هر ۳۰ دقیقه استفاده از این تجهیزات، خطر تاخیر در آغاز به حرف زدن کودکان سه و نیم ساله یا کم سن و سال‌تر ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.