درنگ: فیل شیلر قائم‌مقام مدیر بخش بازاریابی شرکت اپل در مراسم رونمایی از آی‌فون ایکس ادعا کرد احتمال اینکه فرد دیگری بتواند قفل Face ID گوشی آی‌فون ایکس شما را باز کند، یک در میلیون است، این شانس در Touch ID اپل یک در ۵۰ هزار بود و اپل نیز تاکنون هیچ اشاره‌ای که منبع این آمار ارقام نکرده‌است.

Face ID اینگونه عمل می‌کند: دوربین‌های جلویی و حسگرها الگوی صورت کاربر را ذخیره کرده و در صورت مراجعه دوباره صورت فرد جدید را با الگوی ذخیره شده تطبیق می‌دهند تا هویت او به تایید برسد. این فناوری با هربار باز شدن گوشی نکته‌ای جدید درباره صورت کاربر کشف می‌کند از این رو اگر صورت فرد به مرور زمان دچار تغییر شود، برای مثال عینکی شود یا ریش‌هایش را بلند کند، گوشی باز هم می‌تواند او را شناسایی کند حتی در تاریکی.

اگرچه سیستم تشخیص هویت بیومتریک مانند فناوری تشخیص چهره و حسگرهای اثر انگشت نسبت به رمزهای عبور قابل اعتماد‌ترند، اما نگرانی‌هایی درباره حریم خصوصی و امنیت درباره آنها وجود دارد، برای مثال، داده‌ها در این فناوری چگونه گرد‌آوری می‌شوند و آیا این فناوری قابل نفوذ است؟

فیل شیلر در روز رونمایی به شوخی اعلام کرد افرادی که دوقلوی همسان دارند باید برای گوشی خود رمز عبوری نیز تعریف کنند، اما اگر این وضعیت واقعی شود چه خواهد شد؟

اپل می‌گوید اطلاعات چهره کاربران در مکانی به شدت امنیتی نگهداری می‌شوند و روند پردازش این داده‌ها به کل درون گوشی و نه در فضای ابر انجام می‌شود تا به این شکل حریم خصوصی کاربر حفظ شود. آثار انگشت نیز در جایی امن کدگذاری و ذخیره می‌شوند. اپل جزئیات بیشتری درباره این موضوع ارائه نکرده‌است.

  فیلم | اپل از آیفون ایکس ۱۰۰۰ دلاریش رونمایی کرد

Face ID همچنین به توجه کاربر نیاز دارد، از این رو کاربر باید چشم‌هایش را باز نگه داشته و به گوشی نگاه کند تا قفل آن باز شود. این ویژگی می‌تواند مانع از باز کردن قفل گوشی در هنگام خواب کاربر توسط فردی دیگر شود. اپل می‌گوید این فناوری همچنین به گونه‌ای طراحی شده که نمی‌توان آن را با ماسک یا عکس فریب داد. فناوری تشخیص چهره پیش از این سابقه فریب خوردن با عکس را داشته‌است، البته در گوشی گلکسی نوت ۸ سامسونگ.

اگرچه تا زمانی که آی‌فون ایکس را در دست نگیرید نمی‌توانید از امنیت کامل این سیستم اطمینان حاصل کنید اما عده‌ای از متخصصان باور دارند سیستم تشخیص چهره نسبت به دیگر سیستم های امنیتی غیرقابل‌نفوذتر هستند.

فیل شیلر در روز رونمایی به شوخی اعلام کرد افرادی که دوقلوی همسان دارند باید برای گوشی خود رمز عبوری نیز تعریف کنند، اما اگر این وضعیت واقعی شود چه خواهد شد؟

  تصاویر آنچه اپل رونمایی کرد | آی‌فون ایکس؛ گران‌قیمت‌ترین گوشی آی‌فون

به گفته برایان براکین مدیر شرکت فناوری تشخیص چهره کایروس می‌گوید شاید نشود این فناوری را با یک ماسک یا عکسی دو بعدی فریب داد، اما شاید با کمک گرفتن از فردی شبیه به کاربر اصلی، مثلا قل همسان وی، بتوان گوشی را گمراه کرد. شیلر نیز در مراسم رونمایی اعتراف کرد میزان دقت این فناوری درصورتی که کاربر با فردی دیگر ارتباط ژنتیکی نزدیکی داشته باشد کاهش پیدا می‌کند.

به گفته متخصصان امنیتی از آنجایی که Face ID برای استفاده از خدمات Apple Pay نیز فعال شده‌است، درصورتی که کوچکترین حفره امنیتی در آن وجود داشته باشد،‌ می‌تواند امیدهای این شرکت برای توسعه خدمات پرداخت آنلاینش را برای همیشه نابود کند،‌از این رو، اپل در استفاده از این فناوری به عنوان کلیدی‌ترین حصار امنیتی گوشی جدید خود،‌ ریسکی بسیار بزرگ را پذیرفته‌است.