این اولین شهر ایتالیایی نیست که این طرح را پیشنهاد داده‌است،‌ اما اولین شهری است که این پیشنهاد را اجرایی می‌کند. اولولای همچنین از زیبایی طبیعی و پشتوانه تاریخی کافی برای جذب خریداران برخوردار است.

این طرح عجیب و غریب برای خریدار آنچنان نیز کم‌هزینه نیست. ۲۰۰ خانه سنگی این شهر در وضعیت نامناسبی بوده و به بازسازی نیاز دارند و این بازسازی باید طی سه سال از زمان خرید انجام شود، عملیاتی که می‌تواند تا ۲۵ هزار دلار هزینه در بر داشته‌باشد.

درواقع در پس طرح فروش خانه‌های قدیمی این شهر، برنامه‌ای برای بازسازی شهر و جلوگیری از تبدیل شدن آن به شهر مردگان است. طی نیم قرن گذشته جمعیت این شهر از ۲۲۵۰ به ۱۳۰۰ نفر کاهش پیدا کرده‌است و سالانه تعداد بسیار کمی نوزاد در این شهر متولد می‌شوند. افیسیو آربائو شهردار اولولای می‌گوید هدفش از فروش این خانه‌ها نجات سنت‌های بی‌همتای این شهر از فراموشی است. او می‌گوید افتخار به گذشته به ما قدرت می‌دهد،‌ما همیشه افرادی شجاع بوده‌ایم و اجازه نمی‌دهیم این شهر بمیرد.

اولولای که پیش از این پایتخت بارباجیا به شمار می‌رفت، یکی از دست‌نخورده‌ترین و اصلی‌ترین نقاط جزیره ساردینیا به شمار می‌رود. با این تفاوت که خیابان‌های مارپیچی و فروشگاه‌های شلوغ این شهر اکنون تقریبا خالی هستند زیرا شهروندان جوان این شهر همگی به شهرهای بزرگتر کوچ کرده‌اند.

شهردار این شهر برای نجات اولولای از نابودی با مالکان پیشین خانه‌ها قرارداد بسته و خانه‌ها را به مالکیت شهرداری درآورده‌است. فروش این خانه‌ها از سال ۲۰۱۷ آغاز شده و تاکنون سه خانه به فروش رفته‌اند

برخی از شکل‌های سنتی زندگی در این شهر باقی مانده‌اند: چوپانان محلی به تولید پنیر سنتی گوسفندی Casu Fiore Sardo ادامه می‌دهند،‌پنیری که این منطقه به داشتنش مشهور است و همچنین عده‌ای از صنعتگران شهر به بافت سبد‌های حصیری ادامه می‌دهند.

شهردار این شهر برای نجات اولولای از نابودی با مالکان پیشین خانه‌ها قرارداد بسته و خانه‌ها را به مالکیت شهرداری درآورده‌است. فروش این خانه‌ها از سال ۲۰۱۷ آغاز شده و تاکنون سه خانه به فروش رفته‌اند و صدها درخواست برای خریداری از سرتاسر جهان از جمله روسیه و استرالیا در دست بررسی هستند. شهردار امیدوار است عملیات بازسازی شهر مشاغلی جدید را ایجاد کرده و اقتصاد محلی را احیا کند.

خانه‌های متروکه اولولای
چشم‌انداز شهر اولولای
داخل یکی از خانه‌های بازسازی شده
نمای کلی شهر اولولای
نمای بیرونی یکی از خانه‌های بازسازی شده
فضای مرکز شهر
خیابان‌های شهر
خانه‌های متروکه اولولای
فستیوال سن بارتولومئو،‌یکی از مراسم‌ باستانی شهر