مسٔول اجرایی گروه «سلامت و هنر» به «درنگ» گفت: هدف اصلی ما تجهیز اتاق بازی بیمارستان‌های کودکان یا بخش‌های بازی بیمارستان کودکان بوده  و همین طور رساندن این اسباب بازی‌ها به دست کودکان نیازمند است.

پریناز بابایی افزود: اولویت اسباب بازی‌ها  برای بیمارستان‌ها بیشتر اسباب بازی‌های نو یا در حد نو و تمیز  است. یعنی اگر عروسکی در خانه دارید و تمییز است چون کودکان بیمار در بیمارستان‌ها می‌خواهند از آن استفاده کنند، برای اهدا مناسب‌تر است. در واقع اسباب‌بازی‌های قابل شستشو یا اسباب‌بازی‌های مقاوم‌تر که راحت بتوان آنها را ضدعفونی کرد برای این کار خیلی بهتر و مناسب‌تر است.

بابایی افزود: امسال سومین دوره‌ای است که ما در این جشنواره شرکت می‌کنیم و  با توجه به تبلیغات خوبی که در این خصوص داشتیم هر سال با استقبال بیشتری از سوی مردم مواجه می شویم. به خصوص از شهرستان ها هم تمایل پیدا کرده‌اند که اسباب بازی‌هایی را برای ما در این جشنواره بفرستند که ما قصد داریم هماهنگ کنیم که این اسباب بازی‌ها  را برای مراکز خودمان در شهرستان ها بفرستیم برای تجهیز بیمارستان‌های آنجا.

وی ادامه داد: تا کنون بسیاری از بیمارستان‌های تهران به خصوص بیمارستان‌های دولتی با این اسباب‌بازی‌ها تجهیز شده‌اند. به طوری که سال گذشته ما به حدود ۷۰ مرکز که شامل بهزیستی و بیمارستان و …بود، این اسباب بازی‌ها را فرستادیم. امسال هم اگر خدا بخواهد قصد داریم همین کار را بکنیم. همچنین کمک نقدی هم برای این کار قبول می کنیم که در این راه هزینه می‌شود.

مدیر اجرایی گروه سلامت و هنر، هدف اصلی این گروه را تلقیق هنر برای بهبود بیماران  عنوان کرد و افزود: در واقع این گروه برای بهبود سلامت روان بیماران فعالیت می‌کند.  تجهیز اتاق بازی بیمارستان‌ها برای کودکان هم بخشی از فعالیت‌های ما در این خصوص است برای روحیه دادن به بیماران. ما در طول سال جشنواره‌های مختلفی در این خصوص برگزار می‌کنیم به‌عنوان مثال امسال سومین دوره مسابقه نقاشی‌المللی را در برنامه داریم.

گفتنی است، گروه سلامت و هنر به خاطر ۲ سال برگزاری طرح «بازهمبازی» در جشنواره ملی اسباب بازی مورد تقدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قرار گرفته است.

اهداف کلی گروه «سلامت و هنر» بدین قرار است:

فراهم ‌کردن بستر هنر برای ارایه بهتر خدمات درمانی

فراهم کردن بستر هنر برای ارایه بهتر خدمات سلامت در جامعه

آگاهی‌بخشی به عوامل بهداشت و درمان در مورد تأثیر هنر در سلامت

فراهم کردن فرصت بیان احساسات با تکیه بر روش‌های غیرکلامی برای بیماران

فراهم کردن  فرصت تجربه ابعاد مثبت و شاد زندگی

کنترل احساسات، کاهش اضطراب و کنترل درد بیماران و خانواده‌های آنان

ایجاد حس خودکارآمدی و اعتماد به نفس در بیماران

ایجاد فضایی آرام، شاد و امیدبخش در مراکز بهداشتی درمانی

‌ دکتر «نیما رضایی» بنیان‌گذار گروه سلامت و هنر با اشاره به این که مرزهای جغرافیایی نباید مانعی برای گسترش علم باشد، معتقد است: «برای بسیاری از پزشکان در زمینه پزشکی خط‌کشی و مرزهایی وجود دارد اما تنها پزشکان نیستند که در بهبودی بیماران نقش دارند. در بسیاری از موارد افراد هنرمندی وجود دارند که با استفاده از هنر خود برای بهتر شدن احوال روحی بیماران تلاش می‌کنند و می‌توانند در روند بهبودی بیماران کمک مؤثری انجام دهند.