به گفته Alex Simons مدیریت بخش شناسایی هویت شرکت مایکروسافت، می­توان پیشرفت چیزی که در گذشته به آن رمز عبور گفته می‌­شد را مشاهده کرد. ابتدا پسورد­ها، سپس کارت­‌های هوشمند و در­حال حاضر سیستم­‌های بیومتریک.

سیستم­های شناسایی بیومتریک با استفاده از اثر­انگشت، اسکن صورت و یا عنبیه چشم می‌­توانند به سرعت شخص را شناسایی کنند.

در محل کار، کارمندانِ بسیاری با استفاده از انواع سیستم­ های بیومتریک به موبایل، کامپیوتر، شبکه ابری (Cloud) و یا داده‌­های خود دسترسی پیدا می­کنند.

به گفته شرکت Spice Works، شبکه­‌ای حرفه‌ای برای افراد در صنعت IT، تا سال ۲۰۲۰ حدود ۹۰% تجارت­‌ها با استفاده از شناسایی بیومتریک انجام خواهد شد این در حالی است که امروزه تنها ۶۲% از آن­ها با این روش اجام م‌ی­شود. اسکن اثر­انگشت در حال حاضر رایج­ترین نوع شناسایی بیومتریک است .شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت و فیسبوک قصد دارند به طور کلی پسورد را کنار بگذارند.

در سال ۲۰۱۵ مایکروسافت هم­زمان با معرفی ویندوز ۱۰، ویندوز هِلو را نیز معرفی کرد که با استفاده از اسکن صورت و یا اثر­انگشت اجازه دسترسی به حساب کاربری را به فرد می­داد.

نسخه جدید بروز­رسانی ویندوز ۱۰ شامل استانداردی جدید برای شناسایی هویت م‌ی­باشد، و حاصل همکاری با گوگل است. این استاندارد با استفاده از ضربان قلب، فرد را شناسایی می­کند.

به گفته Alex Simons، پسورد­ها بسیار ضعیف هستند و ویژگی­‌های بسیار بدی دارند، به علاوه آن­ها بسیار پر­­هزینه­ هم هستند. مایکروسافت در هر ماه حدود ۲ میلیون دلار صرف تعویض پسورد کارکنان خود می‌کند. اما همین تعویض راحت پسورد‌ها می‌توانید مزیت آن‌ها نیز به شمار رود، چیزی که در مورد بیومتریک صدق نمی­کند.

با این وجود امنیت بیومتریک از ضریب بالایی برخوردار نیست. در سال ۲۰۱۵ هکری توانست به حدود ۵٫۶ میلیون اثر­انگشت دسترسی پیدا کند. اینکه هکر­ها می­توانند با این اثر انگشت‌ها چه کار­هایی بکنند هنوز به طور دقیق معلوم نیست اما به گفته محققین آن­ها می­‌توانند به راحتی با یک اثرانگشت جعلی به گوشیِ موبایل دسترسی پیدا کنند.

از سوی دیگر امکان ذخیره شدن اطلاعات بیومتریک اشخاص در پایگاه‌های داده نیز وجود دارد که این باعث نگرانی افراد شده­ است.در سال ۲۰۰۸ در بعضی از ایالت­‌های آمریکا قانونی وضع شد که مانع استفاده اشخاص از سیستم­‌های بیومتریک می‌شد. در اتحادیه اروپا نیز، قبل از پردازش داده­‌های بیومتریک باید مقررات حفظ اطلاعات رعایت شود.

شرکت­ Bio Catch برای جلوگیری از دسترسی و ورود هکر­ها به سیستم، آنالیز رفتاری را راه­ اندازی کرده­ است. این سیستم تمام حرکات و رفتار یک شخص را اعم از حالت در دست گرفتن موبایل یا چگونه تایپ کردن را تحت نظر می­‌گیرد.

به گفته Simons با وجود تمام این اشکالات و خطرات ما در تلاشیم تا بهترین راه­ برای حفاظت از اطلاعات شخصی فردی را ایجاد کنیم.