درنگ: فشار خون بالا باعث می‌شود حجم خون پمپاژ شده داخل رگ‌ها و در نتیجه بخش‌هایی از بدن مانند مغز، چشم و کلیه‌ها بیشتر شود. این اتفاق مخصوصا در افرادی که سن بالاتری دارند می‌تواند باعث سکته شود. اما محققان معتقدند نادیده گرفتن نوسانات فشار خون در افراد جوان‌تر هم کار درستی نیست.

طبق مطالعات، افرادی که بین ۱۸ تا ۴۹ سال سن دارند و فشار خون بالای ۱۴۰ دارند درخطر سکته قرار دارند و حتی ممکن است به مغز و چشمشان هم صدمه بخورد. این در حالی است که افراد با فشار خون طبیعی معمولا فشار ۸۰ دارند.

فشار خون با دو شماره تعیین می‌شود. فشار خون «سیستولیک» که شماره بالایی است و نشان دهنده نیروی استفاده شده برای پمپاژ خون است و شماره دوم فشار خون «دیاستولیک» است که نشان دهنده کمترین فشار خون در زمان استراحت یا کمترین میزانی است که فشار خون به آن می‌رسد. معمولا فشار خون بالا به فشار خون با شماره‌های بالاتر از ۸۹/۲۳۹ می‌گویند. فشار خون پایین هم به میزان کمتر از ۶۰/۹۰ گفته می‌شود.

پیش از این فشار خون بالا یا پایین برای جوانان کاملا نادیده گرفته می‌شد و پزشکان معتقد بودند یا خود به خود درست خواهد شد و یا حتی فشار بالا را نشانه قوی‌تر بودن قلب می‌دانستند، اما این روزها به درمان آن در هر سنی می‌پردازند. از طرفی آمار نشان می‌دهد فشار خون بالا و پایین در امریکا بین سنین ۱۸ تا ۳۹ نسبت به دو دهه قبل بسیار بیشتر شده است.

توصیه پزشکان برای افرادی که فشار خون بالا دارند استفاده هرچه کمتر از نمک و الکل، کاهش وزن، ورزش مداوم، کم کردن میزان کافئین بدن، عدم استعمال دخانیات و در نهایت حداقل میزان خوابیدن ۶ ساعت در شبانه‌روز است.