درنگ: این پسر‌بچه فرانکی دلگادو درحال بازی در آب‌های خلیج گلوستون بود که ناگهان موجی او را به زمین می‌زند. در ابتدا اینطور به نظر آمد که کودک آسیبی ندیده و کاملا سالم است اما روز بعد علائمی مانند استفراغ و اسهال در او آغاز شد. تقریبا یک هفته پس از آن او به مادرش گفت که شانه‌اش درد دارد و کمی بعد زمانی که به خواب رفته بود تنفسش قطع شد و باوجود اینکه بلافاصله به بیمارستان رسانده شد،‌ پزشکان نتوانستند جان او را نجات دهند.

پزشکان دلیل مرگ فرانکی را وجود آب در ریه و اطراف قلب اعلام کردند و به والدین او گفتند که مرگ او ناشی از غرق‌شدگی خشک بوده‌ است. این پدیده پس از آن رخ می‌دهد که فرد برای مدتی در آب غوطه‌ور می‌شود، در این صورت تارهای صوتی فرد دچار اسپاسم شده و بسته می‌شوند و تنفس را برای او دشوار می‌سازند.

در این شرایط بدن در واکنش به این رویداد به ریه‌ها آب می‌فرستد تا تارهای صوتی را باز کند اما ممکن است میزان این آب بیشتر از حد لازم شود،‌ پدیده‌‌ای که ادم ریوی نامیده می‌شود. نشانه‌های غرق شدگی خشک معمولا یک ساعت پس از آنکه فرد به صورت تصادفی در  آب غوطه‌ور می‌شود خود را نمایان می‌سازد.

پدیده کمیاب دیگری که ممکن است پس از غوطه‌ور شدن در آب برای افراد رخ دهد،‌ غرق‌شدن ثانویه نام دارد. در این حادثه آب ماده لغزنده‌ای به نام سورفاکتانت را که مانع از چسبیده شدن کسیه‌های هوای ریه به یکدیگر و تخریب ریه می‌شود را شسته و از بین می‌برد.

بدون این ماده در نتیجه کیسه‌های هوا به یکدیگر می‌چسبند و بدن توانایی خود را در تخلیه درست دی‌اکسید کربن و جذب اکسیژن از دست می‌دهد و همان واکنشی را در بدن ایجاد می‌کند که در زمان غرق شدن خشک رخ می‌دهد،‌ بدن مایعات را روانه ریه‌ها می‌کند و ادمای ریوی رخ می‌دهد. نشانه‌های این پدیده ۲۴ ساعت پس از غوطه‌ور شدن در آب آغاز می‌شوند.

هر دو این پدیده‌ها بسیار نادر و کمیابند و به گفته محققان در حدود پنج درصد از کودکانی که تجربه نزدیک به غرق شدگی را دارند یعنی در آب غوطه‌ور شده‌اند و نتوانسته‌اند تنفس کنند اما نجات یافته‌اند به این دو اختلال مبتلا می‌شوند.

پزشکان توصیه می‌کنند اگر کودکی در آب غوطه‌ور شد پدر و مادرها باید به دقت برای ۲۴ ساعت او را زیر نظر داشته‌ باشند و اگر کودک دچار مشکلات تنفسی مانندتنگی نفس،‌ سرفه، درد قفسه سینه یا خس‌خس سینه شدند باید بلافاصله کودک را به بیمارستان منتقل کنند.