نام های زیادی از مدت ها پیش شنیده میشد که تماشاگران منتظر نمایششان در جشنواره بودند. حالا با اعلام رسمی  فیلم های  راه یافته  به  بخش  مسابقه  باید  با  تماشای  شماری از این فیلم ها در جشنواره خداحافظی کنیم.

فیلم هایی که پیش از اعلام نتایج انصراف دادند:

ما همه با هم هستیم

دلیل انصراف فیلم به پایان نرسیدن مراحل فنی و جلوه های ویژه اعلام شد. اما روابط عمومی «ما همه با هم هستیم» اعلام کرد که این فیلم به دلیل پرحجم‌ بودن مرحله جلوه‌های ویژه بصری، قطعا به جشنواره فجر نمی‌رسد. بر این اساس، هیچ نسخه‌ای از این فیلم نیز در اختیار هیات محترم انتخاب برای بازبینی قرار نگرفته است. تبریزی معتقد است که نمایش فیلم‌ها در جشنواره فجر باعث توقیف یا سانسور آنها در اکران عمومی می‌شود.

رحمان ١۴٠٠

این فیلم هم به دلیل به اتمام نرسیدن مراحل فنی انصراف داد. علی سرتیپی و منوچهر هادی، تهیه کننده و کارگردان فیلم «رحمان ۱۴۰۰» با احترام به دبیر محترم جشنواره و هیئت انتخاب فیلم ها تصمیم گرفتند که فیلم را از بخش مسابقه خارج کنند تا سر فرصت بتوانند مراحل فنی و پایانی کار را انجام دهند و فیلم را با دقت بیشتری برای اکران عمومی آماده کنند.

زندانی ها

مسعود ده نمکی هم فیلمش را پیش از اعلام نتایج بیرون کشید.

فیلم جدید ده نمکی با وجود اینکه آماده نمایش بود اما فرم حضور در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر را پر نکرد.

مسعود ده نمکی درارتباط با پرنکردن فرم جشنواره فیلم فجر گفت: “بعضی کارها و فیلم ها از جنس رقابت نیستند و در فضای رقابتی حرف اصلی آنها گم می شود .حرف از معنویت و مفاهیم اخلاقی و عرفانی و فیلم هایی از جنس رسوایی ۱ و۲ و حالا هم زندانی ها از این گونه اند.

موج اف ام ردیف ۴٨

از جمله فیلم هایی که نامش در لیست نهایی دیده نمی شود. باز هم عدم اتمام مراحل فنی عامل انصراف فیلم بود.

فیلم هایی که انتخاب نشدند:

آشغال های دوست داشتنی

آشغال های دوست داشتنی

امسال هم نوبت به این فیلم توقیفی نرسید. زیرا محصول سال ٩١ است و براساس آیین نامه و طبق قوانین جشنواره تنها آثار ساخته شده از سال ٩۶ میتوانند در بخش مسابقه حاضر شوند.

ابراهیم داروغه زاده در اینباره گفت: پاسخ این سوال را مدیر دبیرخانه از نظر قانونی اعلام کرد. فیلم هایی که قبل از سال نود و شش تولید شده اند نمی تواند در این جشنواره حضور پیدا کنند اما این فیلم سال نود و یک تولید شد و تا سال نود و شش پروانه نمایش نداشت اما در مدیریت ما پروانه گرفت. علت نداشتن پروانه هم این بود که بخش های کوتاهی درباره حوادث سال هشتاد و هشت بود و به دلیل سوءتفاهم نتوانسته بود پروانه نمایش بگیرد، اما با گفتگو با کارگردان این سوءتفاهم ها حل و پروانه نمایش گرفت. کارگردان فیلم خود در جلسه اعلام نتایج حضور داشت و  به عدم انتخاب فیلم اعتراض کرد که حواشی زیاذی را در نشست برانگیخت.

ژن خوک

ژن خوک

نام ژن خوک هم در لیست نهایی دیده نمی شود. ابتدا اعلام شد به علت حساسیت هایی که ممکن است با اکران فیلم در جشنواره فیلم فجر بوجود بیاید از حضور در جشنواره انصراف داده است اما در نهایت سعید سهیلی اعلام کرد نسخه ای از این فیلم برای هییت انتخاب ارسال شده است. که بنظر نتوانست نظر هیئت انخاب را به خود جلب کند.

مصایب شیرین ۲

مصایب شیرین 2

فیلمی که بسیار منتظرش بودند اما گویا نسخه ای برای بازبینی نفرستاد.  علیرضا داودنژاد سال ها پس از موفقیت مصائب شیرین ۱ تصمیم به ساخت سری دوم این فیلم گرفت. در حالی که شنیده می شد در ساعات پایانی بررسی فیلم ها نسخه ای از این اثر به جشنواره ارسال گردیده است. دبیر سی و هفتمین جسنواره اعلام کرد نسخه ای از این فیلم به جشنوا ه ارسال نگردیده است. به احتمال فراوان این فیلم در جشنواره آتی یا جهانی حضور پیدا خواهد کرد.

منبع سلام سینما