درنگ: زمانی که آینه تلسکوپ رصد‌خانه ملی ایران در اسفند سال ۹۳ رونمایی شد، اقدام غیراصولی یکی از مقامات حاضر در مراسم باعث بهت‌زدگی بسیاری از فعالان حوزه نجوم شد. در این مراسم یکی از مقامات حاضر دست خود را روی آینه تلسکوپ گذاشت،‌ در حالی که تجهیزات نجومی و فضایی به طور کل از حساسیت بسیار بالایی برخوردارند و معمولا تحت حفاظت شدید و به دور از هرنوع آلودگی نگهداری می‌شوند و آینه تلسکوپ نیز که در واقع چشم تلسکوپ محسوب می‌شود، حساسیتی دو چندان دارد و باید از هرنوع آلودگی و لک عاری باشد.

اکنون همین اتفاق به نوعی دیگر و در گوشه‌ای دیگر از جهان که یکی از قطب‌های اصلی فضانوردی و نجوم به شمار می‌رود تکرار شده‌ است. مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در برنامه بازدید خود از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا، روی قطعه‌ای از فضاپیمای اوریون ناسا دست گذاشت که روی آن با رنگ قرمز نوشته شده‌بود: «سخت‌افزار فضایی حساس، دست نزنید»

با این وجود پنس در نهایت خونسردی دستش را در فاصله کمی از این یادداشت هشدار روی قطعه تیتانیومی فضاپیما قرار داد و در همین لحظه نیز تصویر او توسط عکاسی ثبت شد. عکس پنس درحالی که به نظر می‌آید در حال مناجات با این قطعه تیتانیومی است توئیتر را به جنبش درآورد و کاربران شروع به مقایسه پنس با دونالد ترامپ کردند، رئیس‌جمهوری که تمایل زیادش به لمس کردن برایش دردسرآفرین شده‌ است.

تصاویر پنس به سرعت در توئیتر دست به دست شد و به باد انتقاد گرفته شد تا اینکه در نهایت ناسا در پیامی اعلام کرد که لمس کردن این قطعه حساس اشکالی نداشته‌ است و پیام هشدار مخصوص افرادی است که هر روز در این مخزن مشغول به کارند و این قطعه به هر حال باید تمیز می‌شد.