درنگ : آب و هوای برفی تهران باعث شد وضعیت، بحرانی شود و فرودگاه‌‎ها غیرقابل استفاده و پروازها کنسل شوند. بی‌بی‌سی در گزارشی بررسی کرده که کشورهای منطقه سرد کره زمین چطور با این مشکلات کنار می‌آیند.

برف بر فرودگاه‌ها همان تاثیر را می‎گذارد که بر اتوبان‌ها و جاده‌ها ایجاد می‌کند. در روزهای آفتابی و با هوای مناسب ماشین‎ها تراکم بیشتری دارند و فاصله‎شان نسبت به یکدیگر کمتر است. اما وقتی زمین برفی و لغزنده است این شرایط تغییر می‎کند و فاصله بین آن‌ها کمتر می‌‏شود.

در فرودگاه هم همین شرایط است و وقتی زمین برفی است کار برای هواپیماها بسیار سخت است و باید فاصله‎شان را حفظ کنند. از آنجایی که راندن هواپیما با ماشین و موتورسیکلت بسیار متفاوت است، طبیعی است که خلبانان هم نیاز به امنیت و شرایطی فراهم‎تر برای راندن هواپیما دارند.

اما تصمیم‎گیری در این شرایط که آیا پروازی باید صورت گیرد یا نه به عهده کنترل ترافیک هوایی نیست. بلکه یکی از مشکلات بزرگ هواپیماها زمین‎های یخ زده است که مسئولیت یخ‏‌زدایی آن به عهده مسئولین فرودگاه است.

در فرودگاه‎های کشورهای سردسیر معمولا از مواد یخ‎زدای شیمیایی برای از بین بردن برف و یخ استفاده می‏‌کنند و البته محلول آن‌ها همین نمک و سرکه ساده نیست که ما در خیابان‌ها به کار می‌‏گیریم. حتی یک متخصص در این زمینه اعلام کرده که اصلی‏‌ترین دلیل عدم استفاده از نمک خورندگی فلزات، مخصوصا آلومینیوم است که برای هواپیما مناسب نیست.

مورد ویژه ؛ سوئد

فرودگاه استکهلم آرنا اصلی‎ترین فرودگاه سوئد است، کشوری که مدام از برف پوشیده است. اما این فرودگاه هرگز به خاطر برف بسته نشده است. حتی مدیر این فرودگاه مدعی شده بادهای حاشیه‌‏ای با سرعت بالا بیشتر از برف برای آنها مشکل ایجاد می‎کند.

این فرودگاه مجهز به سیستم سه‎گانه شخم‎زنی، جاروزنی، فشار باد است. از اسمش مشخص است این سیستم که به وسیله چند دستگاه اجرا می‏‎شود چطور کار می‎کند. بعد از استفاده از این سیستم خیلی زود ماشین‌هایی مناسب بودن باند را بررسی می‎کنند و آن را برای استفاده در اختیار هواپیماها قرار می‎دهند.

این فرودگاه به طور مداوم ۴۰ نیروی انسانی آماده ‏باش برای مواجهه با این شرایط دارد و از آن به عنوان یکی از بهترین‎های دنیا در زمینه از بین بردن برف و یخ یاد می‌‏کنند. جالب است بدانید این عملیات بین ۶ تا ۱۰ دقیقه هم زمان می‏‎برد. البته متخصصان معتقدند زمان این عملیات بسته به شلوغی فرودگاه دارد و در برخی فرودگاه‎ها ممکن است دقایقی هم اضافه‏‌تر زمان نیاز باشد.

فرودگاه هلسینکی

یکی دیگر از فرودگاه‎‌هایی که به خوبی توانسته با مشکل برف کنار بیاید فرودگاه هلسینکی کشور فنلاند است. این شهر به طور میانگین در زمستان‌ها تا ۶۵ سانتی‎متر برف دارد و جالب است که هیچ اختلالی در عملکرد فرودگاهش ایجاد نمی‌‏شود.

این فرودگاه در اقدام برای مبارزه با وضعیت بحرانی در برف ابتدا تعداد باندهای اصلی را به ۳ باند افزایش داده است. در شرایط عادی یک باند مخصوص مسافربری و دو باند دیگر مخصوص تجارت است، اما وقتی زمین برفی باشد هر ۳ به خدمت یکدیگر در می‎آیند.

در سال‎های اخیر تنها یک بار پیش آمده که هر ۳ این باندها به طور همزمان بسته شده باشند. دلیلش هم این است که این فرودگاه برای مبارزه با این شرایط ۲۵۰ ماشین مجهز و مربوط، وسایل مکانیکی برای پارو کردن برف، کنار زدن آن و پراکنده کردن در اختیار دارد.

همچنین در این فرودگاه محفظه‏‌ای برای ذخیره برف وجود دارد که بعد از باز شدن باند نیروهای انسانی اقدام به تخلیه آن می‏‌کنند. برای مثال زمستان سال گذشته ۷ هزار کامیون این محفظه را تخلیه کردند.

در این فرودگاه یک تیم متخصص وجود دارد که بلافاصله بعد از برف آمدن دست به کار می‌‏شود و سرپرست آن تیم تعیین می‏‌کند که چه مقدار نیرو و ماشین مکانیکی و … لازم است. حتی تشخیص این که باید با ماشین مکانیکی فلزی اقدام به برف‌‏روبی کنند یا مواد شیمیایی با این تیم است.

کشورهای مناطق دیگر

طبق گزارشات از کشورهای دیگر و وضعیت فرودگاه‎هایشان در شرایط برفی این طور نیست که آن‌ها مانند فنلاند و سوئد در این زمینه مجهز باشند و بتوانند در فاصله خیلی کوتاه شرایط را برای استفاده عادی فراهم کنند دلیلش هم این است که شاید در این کشورها برف به اندازه دیگر کشورهای مناطق سردسیری نبارد و در نتیجه هزینه داشتن چنین تجهیزات و نیروهای انسانی برایشان بسیار زیاد است.

اما این طور هم نیست که در مقابله با چنین وضعیتی کاملا ناتوان بوده یا برای چندین روز پروازها کنسل شود. این کشورهای ممکن است برفی به سنگینی برف‎های سوئد یا فنلاند داشته باشند، اما یک یا چند بار در زمستان، نه مانند این کشورها به طور مداوم و در نتیجه باید حتما تجهیزاتی ویژه برای برف‏‌روبی داشته باشند، مخصوصا فرودگاه‎هایی که بزرگ‏تر هستند و روزانه تعداد پروازهای زیادی در آن‌ها انجام می‎شود.

  تصویری نادر از وضعیت یک هواپیما در باند برفی فرودگاه مهرآباد | مردد بین رفتن و ماندن!
  فیلم | عکس‌العمل جالب چینی‌ها با دیدن کروی ماهان | وضعیت مسافرین پروازهای خارجی فرودگاه امام
  کرایه فرودگاه امام تا تهران یک میلیون تومان شد | مصیبت جدی مسافران برای رسیدن به منزل