درنگ: به علت واردات دام‌های قاچاق از مناطق مرزی شرقی کشور، باز هم اخباری مبنی بر شیوع تب کریمه کنگو به منظور هشدار و اطلاع‌رسانی در خصوص نحوه صحیح خریداری گوشت دام به گوش می‌رسد.

کنه به اصفهان رفت

این روزها از استان اصفهان خبر می‌رسد سه نفر به علت تماس مستقیم با عامل انتقال این ویروس از دام به انسان، قربانی اشتباهات خود شدند. متاسفانه یک نفر از این قربانیان در شرایط کاملا ویژه و بهداشتی و در عمق سه متری زمین دفن شد.

یکی از کارشناسان سازمان دامپزشکی در خبر شبکه یک سیما در خصوص مبتلایان تب کریمه کنگو گفتکه این افراد خارج از شهر اصفهان به علت کشتن حشره حامل تب کریمه کنگو مبتلا به این بیماری کشنده شده اند چرا که بدون اطلاع، اقدام به تماس مستقیم با این عامل ویروسی کرده اند.

گوشت‌های ممهور به سازمان دامپزشکی بخریم

بر اساس تاکیدات کارشناسان و مسئولان حوزه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مردم باید گوشت دام را از مراکز معتبر خریداری کنند و از داشتن مهر سازمان دامپزشکی روی گوشت‌ها اطمینان حاصل کنند.

  دفن اولین قربانی تب کریمه کنگو در اصفهان داخل وکیوم در عمق ۳ متری
  چگونه تب کریمه کنگو نگیریم | راه‌های خرید گوشت سالم

علائم تب را بشناسیم

تب و خونریزی از علائم اولیه ابتلا به تب کریمه کنگو است که هر چند افراد مبتلا به بیمارستان منتقل شدند اما یک نفر فوت کرد و دو نفر دیگر در بخش قرنطینه نگهداری می‌شوند.

سر درد، تب، لرز، درد عضلات پشت پا، تهوع، استفراغ و گلو درد از علائم اولیه ابتلا به کریمه کنگو است.

پس از سه روز از ابتلا به این ویروس، علائم پیشرفته به صورت خون‌ریزی از دهان، لثه، زیرپوستی، دستگاه گوارش، دستگاه تناسلی و ادراری آغاز می‌شود که احتمال مرگ بیمار در این زمان وجود دارد.

شرایط ویژه نگهداری گوشت

نگهداری گوشت در دمای صفر تا چهار درجه یخچال تنها تا ۲۴ ساعت امکانپذیر است و بعد از آن گوشت باید در دمای منفی ۱۸ درجه تا منفی ۲۰ درجه فریزر نگهداری شود.

کدام گوشت بی خطر است

به گفته محمدمهدی گویا رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که شب گذشته در تلویزیون حضور داشت، گوشت سالم بر اثر حرارت زیاد و پخته شدن کاملاً بی‌خطر است و امکان انتقال این ویروس به انسان در این شرایط دیگر وجود ندارد.

ریشه تب کریمه کنگو

این ویروس از طریق حشره‌ای به نام “کنه” که روی پوست دام می‌چسبد و از خون تغذیه می‌کند به راحتی قابل انتقال به انسان است که می‌تواند عواقب خطرناکی تا حد مرگ به دنبال داشته باشد.

اگرچه این روزها گوشت گران‌تر شده است اما این گوشت‌ها بسیار سالم‌تر و استانداردتر از گوشت‌هایی‌ هستند که برخی مردم از مراکز غیرمجاز خریداری می‌کنند.

تب کریمه کنگو برای نخستین بار در سال ۱۹۴۴ در کریمه اوکرائین دیده و نام تب‌خونریزی دهنده برای آن اعلام شد.