درنگ: ۹ خرداد ۱۳۶۷ در تهران در خانواده‌ای متولد شد که هم مادرش علاقمند به موتورسواری بود و هم پدرش «مهرشاد نراقی» قهرمان موتورسواری ایران. تربیت شدن در چنین فضای خانوادگی از او دختری علاقمند به موتورسواری ساخت تا جاییکه در چهار سالگی برای نخستین بار تجربه سواری با موتور را آغاز کرد و زیر نظر پدرش این رشته را آموزش دید.

  دختر شطرنج‌باز ایرانی در تیم ملی آمریکا | اخراج «درسا» از تیم ایران بخاطر بی‌حجابی

نورا می‌گوید: موتورسواری بانوان در سطح شهر برای بانوان مرسوم نیست اما سال گذشته به همت هیات تهران و رئیس فدراسیون موتورسورای و اتومبیلرانی موفق شدیم برای فعالیت بانوان در این رشته مجوز دریافت کنیم. زمانی که به صورت حرفه‌ای موتورسواری را آغاز کردم (در سنین نوجوانی) با پسرها تمرین می‌کردم و حتی مسابقه می‌دادم. پدرم معتقد است که میان دخترها و پسرها در این رشته ورزشی هیچ تفاوتی وجود ندارد. من هم پا به پای برادرم موتورسواری می‌کردم اما بزرگتر که شدم دیگر امکان رقابت با پسرها را به دلیل محدودیت‌های موجود در کشور نداشتم.

 

 

نقطه عطف تاریخ موتورسواری بانوان در ایران

روزی پدرم مجله‌ای به من داد و گفت اینجا درباره دختر جوان ناشنوایی که قهرمان موتورسواری آمریکاست نوشته است. همانجا آرزو کردم که روزی اشلی را از نزدیک ببینم و با او تمرین کنم. برای همین شروع کردم به یادگیری زبان اشاره. از آنجایی که ایمان واقعی داشتن به هر چیزی امکان عملی شدن آن‌ را را فراهم می‌کند من هم در نهایت به واسطه مصاحبه با یک خبرگزاری فرانسوی موفق به دیدار با اشلی فیولک شدم.

  تصاویر نخستین دختر ایرانی که پرش با لباس بالدار را تجربه کرد

نورا نراقی ادامه می‌دهد: با اینکه چندین مرتبه به دلیل مشکلات موجود تا مرز نا امیدی رفتم اما تصمیم گرفتم با سختی‌ها و مشکلات تا کسب موفقیت کامل مقابله کنم. در نتیجه در آستانه ۱۸ سالگی به همراه برخی دوستان اقدام به افتتاح یک باشگاه موتورسورای کردیم و مدتی بعد با حمایت رئیس وقت هیات موتورسورای استان تهران توانستیم اولین مسابقات بانوان را برگزار کنیم. اگرچه با تعداد افراد محدودی این مسابقه برگزار شد اما برای من واقعا ارزشمند و تاریخ ساز شد و سرنوشت موتورسواری بانوان ایران در آنجا رقم خورد. به همین دلیل هم همیشه قدردان آقای «بیژن خراسانی» رئیس اسبق هیات موتورسواری استان تهران و آقای «مهرداد همتیان» رئیس فعلی هیات موتورسواری استان تهران خواهم بود.

 

روزی پدرم مجله‌ای به من داد و گفت اینجا درباره دختر جوان ناشنوایی که قهرمان موتورسواری آمریکاست نوشته است. همانجا آرزو کردم که روزی اشلی را از نزدیک ببینم و با او تمرین کنم …

 

ماجرای آشنایی با «اشلی فیولک» آمریکایی

این دختر موتورسوار می‌گوید: روزی پدرم مجله‌ای به من داد و گفت اینجا درباره دختر جوان ناشنوایی که قهرمان موتورسواری آمریکاست نوشته است. آن یادداشت درباره اشلی فیولک و قهرمانی او در سنین نوجوانی به قدری برای من جالب بود که از طرفداران واقعی این دختر شدم و همانجا آرزو کردم که روزی اشلی را از نزدیک ببینم و با او تمرین کنم. برای همین شروع کردم به یادگیری زبان اشاره. منتها متوجه شدم که زبان اشاره فارسی با انگلیسی تفاوت دارد اما به هر حال یادگرفتم. کار من از نظر خیلی‌ها عجیب بود و حتی این دیدار را تقریبا محال می‌دانستند، اما از آنجایی که ایمان واقعی داشتن به هر چیزی امکان عملی شدن آن‌ را را فراهم می‌کند من هم در نهایت به واسطه مصاحبه با یک خبرگزاری فرانسوی موفق به دیدار با اشلی فیولک شدم.

نورا نراقی ادامه می‌دهد: خبرنگار درباره ایده آل ورزشی از من پرسید، در پاسخ گفتم که دوست دارم مسابقات اشلی فیولک قهرمان آمریکایی را ببینم و او را تشویق کنم. این مصاحبه بدست اشلی رسید و نهایتا من از وی ایمیلی دریافت کردم و به دعوت او راهی آمریکا شدم. ما با هم تمرین می‌کردیم و حتی مدتی را در خانه اشلی ماندم و در مسابقات حرفه‌ای موتورسواران آمریکا شرکت کردم، چیزی که تا به حال هیچ ایرانی موفق به انجام آن نشده است. همزمان خانم «استفی بائو» با من تماس گرفت و یک دوره مربیگری برای من گذاشت و من هم برای دخترهای آمریکایی کمپ‌هایی برگزار کردم. در نهایت به عنوان مسئول بانوان فدراسیون جهانی و قهرمان این رشته مدرکی دریافت کردم. با آنکه می‌توانستم بمانم اما با تمام اشتیاق به ایران بازگشتم تا دانش خود را در اختیار دختران ایرانی قرار بدهم.

  تصاویر و فیلم دختر موتورسوار در تهران | گلایه از محدودیت‌های زنان موتورسوار

بازدید از فدراسیون جهانی موتورسورای

این دختر موتورسوار ایرانی می‌گوید: بعد از بازگشت از آمریکا، فرصتی پیش آمد تا سفری به فرانسه داشته باشم و با «لیبیا لنسولات» قهرمان اروپا که دارای عنوان قهرمانی جهانی نیز است، تمرین کنم و به مسابقات فرانسه وارد شدم. به فدراسیون جهانی رفتم و گواهینامه‌هایی نیز از آنها دریافت کردم. آنها از اینکه خانم‌های ایرانی هم به این عرصه وارد شده‌اند خیلی خوشحال بودند و قول دادند که از هیچ کمکی دریغ نکنند.

تراقی اضافه می‌کند: خلاصه اینکه به لطف خدا و با تلاش مستمر اکنون به دستاوردهای خوبی برای بانوان در عرصه موتورسواری رسیده‌ایم و رفته رفته نیز تعداد بانوان علاقمند به موتورسواری افزایش یافته است. تمام بانوان ایرانی این مهم را بدانند که اگر علاقمندی خاصی دارند حتما آن را پیگیری کنند. چون هر اندازه هم دست نیافتنی به نظر برسد با تلاش پیگیرانه بی‌شک به آن دست خواهند یافت، تمام ناملایمات در مسیر تحقق آرمان انسان مستقیم به کم کاری و کم توجهی خود فرد باز می‌گردد. موتورسواری رشته‌ای هیجان انگیز است که من از آن درس زندگی گرفته‌ام، موتورسواری تکنیک و روش زندگیست که باید آن را در زندگی فردی بکار گرفت.