درنگ: استودیو عروسک دوزلی در مهرماه سال ۹۴ شروع به طراحی و ساخت عروسک‌های پارچه‌ای کرد و تا کنون بیش از ۶۰ کاراکتر مختلف عروسک طراحی و اجرا کرده است.

«شیرین ملک محمدی» متولد سال ۶۷ دانش آموخته طراحی صنعتی از دانشگاه هنر و طراح و یکی از سازنده‌های عروسک‌های دست‌ساز دوزلی است. صفحه عروسک‌های دوزلی در اینستاگرام ۱۷ هزار و ۶۰۰ نفر فالوور دارد و در میان کاربران این شبکه مجازی یکی از صفحات پرطرفدار محسوب می‌شود.

عروسک‌های دوزلی که شخصیت‌هایشان بسیار نزدیک به شخصیت آدم‌های دور و بر ماست، اغلب داستان‌هایی دارند که توسط طراح آن نوشته و در فایل‌های صوتی در فضای مجازی منتشر می‌شوند و همین کار عاملی است برای ارتباط بیشتر و دوسویه با این عروسک‌های دوست داشتنی.

شیرین ملک محمدی – عروسک ساز

ملک محمدی درباره ایده اولیه ساخت این عروسک‌ها به «درنگ» می‌گوید: حدود ۲ سال پیش در دانشگاه هنر به برادرزاده ام که یک سری عروسک پارچه‌ای درست می‌کرد کمک می‌کردم تا عروسک‌هایش را برای فروش به شکل بهتری ارائه بدهد. ابتدا کارمان را با چند عروسک کوچک شروع کردیم و وقتی دیدیم که دانشجویان دیگر برای کارهایشان از جمله زیورآلات و لباس و … برند طراحی می‌کنند، ما هم تصمیم گرفتیم برای عروسک‌ها برند دوزلی را طراحی کنیم. «دوزلی» یک کلمه ترکی و به معنای با نمک است.

وی اضافه کرد: بعد از آن شروع کردم به همکاری با یکی از دوستانم به نام «مریم برخورداری» برای ساخت عروسک‌ها. مریم با اینکه هیچ پیشینه قبلی در این زمینه نداشت و رشته تحصیلی‌اش هم علوم کامپیوتر بود که خیلی ارتباطی با این قضیه ندارد، با استعداد و حوصله فوق العاده‌ای تمام طرح‌هایی که توی ذهن من بود را می‌توانست به بهترین شکل اجرا کند! و این یک خوش شانسی بزرگ برای من بود. من و مریم کاملا با هم هماهنگ و همفکر بودیم و طراحی و ساخت عروسک‌ها را با هم انجام می‌دادیم و با کمک هم توانستیم برند دوزلی را شکل بدهیم.

ملک محمدی در ادامه به عروسک‌هایی که طراحی کرده‌اند اشاره کرد و گفت: ابتدا با عروسک «ابر شلوارپوش» و «آدم و حوا» شروع کردیم که مورد استقبال قرار گرفت. ابر شلوارپوش بر اساس شعری از مایا کوفسکی ساخته شد. یک ابر سبیلو با پیژامه! در طراحی این عروسک‌ها هدفم این بود که بتوانم نگاه بامزه‌ و غیرجدی‌ای به هر موضوعی – ولو خیلی جدی – داشته باشیم. اغلب ایده‌ها از ادبیات، شعر، مفاهیم اسطوره‌ای و حتی مسائل روز نشات می‌گرفتند. مثل عروسکهای «دلبرکان غمگین من» (عنوان کتابی از گابریل گارسیا مارکز)، «من فکر می‌کنم» (شعری از احمد شاملو)، «ابر شلوار پوش» (مجموعه شعری از ولادیمیر مایاکوفسکی)، «نیمه گمشده»، «گلابی برجام» و…

این طراح عروسک درباره داستان این عروسک‌ها گفت: داستان‌هایی هم برای این عروسک‌ها در صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام عروسک‌ها نوشته‌ام که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و ارتباط خوبی با مخاطبان برقرار کرد. این داستان‌ها کمک خیلی خوبی به شناخت این عروسک‌ها کرد.

وی درباره شخصیت این عروسک‌ها افزود: در طراحی عروسک‌ها مرز و محدوده سفت و سختی وجود ندارد. عروسک‌های پارچه‌ای دنیای بی حد و مرز و آزادی را در برابر ما قرار می‌دهند. همه چیز در آن تقریبا امکان پذیر است. پارچه متریال انعطاف پذیر و متنوع و هیجان انگیزی است. هر چیزی که در ذهن شکل بگیرد را می‌شود با آن ساخت. حتی چیزهایی که خراب می‌شوند و آن‌طوری که می‌خواهیم از آب در نمی‌آیند هم می‌توانند برای خودشان موجودیتی داشته باشند. مثل «مردک» که یک موجودیت اتفاقی و پیش بینی نشده دارد. «مردک» یک عروسک کچل و ریشو است که اکثرا دوزلی را با این عروسک می‌شناسند. وقتی ما در حال ساخت «آدم و حوا» با یک پارچه جدید بودیم، پارچه جدید ما زیادی کش آمد و «آدمی» که می‌خواستیم بسازیم خراب شد و ما هم گفتیم خپ، عیبی ندارد این هم یک عروسک جدید می‌شود! و با آن «مردک» را ساختیم.

ملک محمدی ادامه داد: کم کم داستان‌هایی که درباره مردک می‌نوشتم و در پیجمان منتشر می‌کردم کاراکتر مردک را شکل داد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت و ارتباط خوبی با مخاطبان صفحه برقرار کرد.

وی افزود: عروسک‌ها شخصیت خیلی پیچیده و عجیب و غریبی ندارند. در واقع دوست دارم آنها خودشان به مرور بتوانند کاراکتر خودشان را بسازند. مثل موجودی که تازه به وجود آمده و خودش را در این دنیا می‌خواهد کشف کند؛ موجودیت خودش را و دنیای اطرافش را بدون هیچ پیش زمینه و آموزش قبلی. شاید دنیایی که کشف می‌کند زیادی خشن و دور از انتظار باشد و خودش را در برابر چنین دنیایی کوچک و بی‌دفاع و ناهمگون ببیند. شاید مثل «آقاسم» دچار فراموشی بشود و دنیای بیرون از خودش را به نوعی نادیده بگیرد و با یک جور حواس پرتی وقایع را تحریف کند. ولی به هرحال شخصیت عروسک‌ها حول محور «شناخت» و رابطه‌شان با دنیای پیرامونشان شکل می‌گیرد.

ماجرای تولید گلابی برجام از زبان شیرین ملک محمدی 

ملک محمدی درباره نوع ارتباط کودکان با این عروسک‌ها به درنگ گفت: این عروسک‌ها شاید زیاد برای بچه‌ها طراحی نشده باشند اما مخاطب آنها آدم بزرگ‌های خشک و جدی هم نیستند. بیشتر مخاطب‌های دوزلی آدم بزرگ‌هایی هستند که قوه تخیل کودکی خود را از دست نداده‌اند ولی در عین حال بچه‌ها هم ارتباط خوبی با این عروسک‌ها برقرار کرده‌اند. یکی از عروسک‌های ما به نام «کدوقلقله زن» مخاطبش بیشتر بچه‌ها بودند و کامنت‌هایی که برای ما می‌گذاشتند نشان از استقبال در میان کودکان داشت. به همین دلیل ما این عروسک را برای کانون پرورش فکری کودکان ساختیم ولی اتفاقی نیفتاد و مسایل پیچیده‌ای بوجود آمد که دیگر این کار را دنبال نکردیم.

وی درباره چگونگی مطرح شدن عروسک‌های دوزلی در فضای مجازی گفت: استیکر «مردک» و «ابر شلوارپوش» و «باسن صورتی» که ما برای این عروسک‌ها ساخته بودیم در فضای مجازی بسیار مورد استقبال قرار گرفت و خیلی از افراد با عروسک‌های ما از طریق این استیکرها در فضای مجازی آشنا شدند که حتی عروسک نمدی و پارچه‌ای هم از روی این استیکرها ساخته بودند. بعدها با گسترده شدن کار و افزایش تقاضا ما به این فکر افتادیم که محصولاتمان را به تعداد بیشتری تولید کنیم و به شکل کارگاهی در بیاوریم و صرفا به شکلِ سفارشی و تعداد محدود کار نکنیم. پک عروسک «خرگوش لوس و آدمک» که از روی استیکرهای محبوب تلگرام ساخته شده‌اند، اولین محصول ما بود که به این شکل تولید شد و به تازگی عروسک «مستر کیو» یا همان «آقای باسن صورتی» را هم به این شکل تولید کرده‌ایم. هم اکنون در حال اخذ نمایندگی در شهرهای مختلف و ارائه محصولاتمان هستیم.

صحبت‌های آقاسم یکی از عروسک‌های دوست داشتنی با سازنده خود را بشنوید

ملک محمدی درباره ثبت برند این عروسک‌ها گفت: در دوره‌ای به دنبال ثبت کارهایمان بودیم ولی بعد متوجه شدیم که خیلی مراحل طولانی دارد و به دردسرش نمی‌ارزد و قرار نیست با ثبت برند اتفاق خاصی بیفتد و حمایت خاصی از ما بشود این بود که منصرف شدیم.

وی افزود: ما در صفحه اینستاگرام و تلگرام خودمان کارها را ارایه می‌دهیم که مورد استقبال هم قرار گرفته است. ۲ فروشگاه در تهران عروسک‌های ما را برای فروش عرضه می‌کنند. در شهرهای دیگر مثل رشت، همدان، کرج، اردبیل و… هم فروشگاهایی برای فروش عروسک‌هایمان وجود دارند.

طراح عروسک‌های دوزلی گفت: ایده‌های دیگری هم برای عروسک‌هایمان داریم که شاید در آینده آثارمان را به شکل‌های دیگری مثل انیمیشن، کمیک استریپ و … ارایه دهیم.

 

نام عروسک: مسترکیو

 

نام عروسک: طیب و طاهر
نام عروسک: ننه پیروک و کدو قلقله زن

 

نام عروسک: گلابی برجام
استیکرهایی که عروسک شدند

 

جشن تولد عروسک‌ها

 

نام عروسک: مهین تاج

 

نام عروسک: آقاسم

 

نام عروسک: پیکره‌های باستانی

 

جای هدفون عروسکی

 

نام عروسک: نیمه گمشده