درنگ : برخی از معماران باور دارند سازه‌های شناور می‌توانند یکی از راه‌حل‌های این مشکل باشند و در همین راستا طرح‌های متنوعی را برای اثبات ایده خود ایجاد کرده‌اند: خانه‌هایی پیش‌ساخته که در محیطی کاملا آبی بنا می‌شوند.

هلند با سابقه طولانی در بنای سازه‌های آبی یکی از پیشگامان این حوزه به شمار می‌رود. با توجه به اینکه نیمی از فضای این کشور را آب پوشانده‌است، این کشور از زیرساختار راه‌آبی مناسبی برخوردار است اما در کنار آن برای متحول‌سازی شهرهایش قدم‌های بلند پروازانه‌ای نیز برداشته‌است.

در آمستردام مجموعه‌ای از خانه‌های قایقی مدرن در گوشه و کنار شهر روی سطح آب ظاهر شده‌اند. در میان آنها خانه‌هایی دیده می‌شوند که یک طبقه از آنها زیر آب شناور است.

پروژه‌ای بلند پروازانه‌تر نیز در پایتخت هلند در دست اجرا است. شرکت دانمارکی بیگ و روتردام استدیو طرح مجتمع مسکونی را رونمایی کرده‌است که قرار است روی دریاچه IJ شناور باشد. قرار است این مجتمع ۴۶ هزار متر مربعی دروازه‌ای برای ورود به جزایر مصنوعی آی‌جی‌برگ باشد.

شرکت بیگ در کشور خود نیز در تلاش است تا ایده خانه‌های شناور را عملی سازد از این رو درحال ساخت خانه‌های شناور دانشجویی با استفاده از کانتینر‌های حمل بار کشتی‌ها در بندر کپنهاگ است تا در قالب این پرژه مقرون‌به‌صرفه بودن خانه‌های شناور نیز به اثبات برسد.

شهر لاگوس در نیجربه یکی از شهرهایی است که از نظر تهدید سیلاب‌ها در وضعیت خطرناکی قرار دارد. در تلاش برای مقابله با این چالش، معماری به نام کونل آدیمی تعدادی خانه شناور طراحی کرده‌است،‌ از جمله مدرسه و ایستگاه رادیویی. وی معتقد است با توجه به تاثیر تغییرات اقلیمی، باید بیشتر به زندگی کردن روی آب فکر کنیم تا اینکه به دنبال راهی برای مقابله با آن باشیم.

برخی از معماران نیز سازه‌های شناور را راه‌حلی برای سفرهای سریعتر می‌دانند. گروهی از محققان دانشگاه کویمبرا در پرتغال با همین تفکر تعدادی خانه پیش‌ساخته ایجاد کرده‌اند که می‌توان آنها را به هر نقطه‌ای از جهان انتقال داد و ساکنان این خانه‌ها می‌توانند در دورافتاده‌ترین دریاها و رودهای جهان سکونت داشته باشند.

 

خانه شناور IJ در آمستردام

 

خانه شناور IJ در آمستردام

 

خانه‌های کانتینری کپنهاگ

 

خانه‌های کانتینری کپنهاگ

 

مدرسه شناور ماکوکو در نیجریه

 

مدرسه شناور ماکوکو در نیجریه

 

آپارتمان شناور در پرتغال