درنگ: اما خوشبختانه طولانی‌ترین پله برقی جهان در این منطقه بنا شده‌است،‌ سیستمی عظیم به طول ۸۰۰ متر که از تعداد زیادی پله‌برقی و پیاده‌روی متحرک برخوردار است از این رو به طولانی‌ترین سیستم پله‌برقی جهان شهرت یافته‌است. این سیستم با هدف کاهش بار ترافیک شهر بنا شده و سفر از ابتدا تا انتهای آن ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

این سیستم که در سال ۱۹۹۳ با هزینه‌ای ۳۰ میلیون دلاری راه‌اندازی شد، مجموعه‌ای از ۱۸ پله برقی با قابلیت حرکت در دو جهت و سه پیاده‌روی متحرک است. این مسیرها مسیرهایی خلوت برای تردد در میان جاده‌های سنترال و کاندویت به شمار می‌روند و روزانه ۷۸ هزار مسافر را به صورت رایگان جا‌به‌جا می‌کنند.

 

 

در مسیر پله‌ها و پیاده‌روهای این سیستم می‌توان اماکن دیدنی زیادی نیز مشاهده کرد از جمله بسیاری از رستوران‌های سنتی چینی در مسیر این سیستم قرار دارند.

کارگاه‌های تولید مشهورترین لباس سنتی چینی، چئونگ‌سام، فروشگاه‌های محبوب دمنوش‌های گیاهی و طبی چینی، برخی از اماکن تاریخی مشهور مانند بازار مرکزی و ایستگاه پلیس مرکزی و موزه سان یات سن نیز در مسیر این سیستم حمل و نقل عمومی قرار دارند.

  روایت تصویری یک توریست نیویورکی از مترو لندن | لندن ؛ بهشت حمل و نقل عمومی

این سیستم حمل و نقل در فیلم‌های هالیوودی و چینی نیز نقشی پررنگ داشته است. صحنه‌هایی از فیلم‌های چانگ‌کینگ اکسپرس اثر ونگ کار وای و شوالیه تاریکی کریستوفر نولان در این پله برقی غول‌پیکر ساخته شده‌اند.