درنگ: برای تماشای جاذبه‌های طالقان باید به سمت غرب و کرج حرکت کرد. تقریباً بعد از طی مسافتی حدود ۸۰ کیلومتر در جاده مخصوص کرج، خروجی طالقان به چشم می‌خورد اما اشتباه نکنید برخلاف سایر مقصدهای گردشگری این تابلو به معنای رسیدن به مقصد نیست بلکه برعکس شاید به این معنا باشد که تازه فرصت رفتن و دیدن و انتخاب جاذبه‌های گوناگون آن هم در مسیری طولانی و پر از چشم‌انداز آغاز شده است.

طالقان که شامل دو بخش میان طالقان و بالا طالقان است شهر کوچکیست که امکانات مختلفی همانند رستوران، سوپرمارکت، داروخانه و… را دارد. بنابراین می‌توانید اگر وسیله‌ای را نیز از قلم انداختید با خیال آسوده در شهر تهیه کنید و به سفر ادامه دهید.

شاید اولین، معروف‌ترین‌ و همچنین فریبنده‌ترین جاذبه‌ طالقان سد معروف آن باشد. کوه‌های طالقان در کنار سد زیبای این منطقه یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های کوهستانی محسوب می‌شود که می‌تواند پیشنهاد خوبی برای گردشگری آخر هفته برای تهرانی‌ها، البرزی‌ها، قزوینی‌ها و استان‌های همجوار باشد.

اگر برای آخر هفته خود منطقه طالقان را انتخاب می‌کنید از شلوغی‌های شهری بیرون رفته‌اید، می‌توانید ماهیگیری کنید و ناهارتان را در کنار طبیعت سرو کنید.

سد طالقان از طبیعت‌های محبوب مردم تهران و البته دیگر شهرهای اطراف طالقان است. هم جاهای مناسبی برای نشستن دارد و هم آب زلال دریاچه آن جان را جلا می دهد و بهترین مکان است برای یک تفریح دسته‌جمعی در کنار آب.

 

زیبایی‌‎های حاشیه سد طالقان شرایط بسیار مناسبی را برای سرمایه گذاری در احداث فضاهای اقامتی، پذیرایی و استراحتگاه های خانوادگی و همچنین امکانات ورزشی متناسب با شرایط منطقه فراهم کرده است.

یکی از جاذبه های با ارزش دریاچه طالقان وجود گونه ای از ماهی قزل آلا است. ماهی قزل آلای خال قرمز نوعی از قزل آلاست که بومی البرز است که در سال های اخیر از تعداد آن کاسته شده است. این ماهی در رودخانه هایی که دارای آب زلال و سرد و سرشار از اکسیژن هستند زندگی می کند و به شدت به محل زندگی خود علاقه مند بوده و از آن محل دفاع می کند. این ماهی دارای اهمیت اقتصادی است.

کوه‌های طالقان که در واقع یکی از پرآوازه‌ترین جاذبه‌های این منطقه محسوب می شود در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد. دشت‌های این منطقه نیز با چشم‌انداز بی‌نظیر و تنوع در محیط‌های طبیعی فضای مناسبی برای اتراق کردن مسافران محسوب می‌شود. جاده طالقان مسیر طولانی است که از مجموعه روستاها و آبادی‌های مختلف گذر کرده است که هرکدام جاذبه‌های خاص خود را دارند.

مسیر دسترسی به طالقان از پایتخت: از اتوبان تهران-کرج به سمت قزوین حرکت کنید، پس از گذشتن از شهرهای کرج، هشتگرد، آبیک، ۴ کیلومتر بعد از آبیک، به جاده انحرافی و اختصاصی طالقان می رسیم (سمت راست به سمت شمال) پس از رد شدن از زیاران و طی مسافت حدود ۲۸ کیلومتر، برفراز گردنه ابراهیم آباد، وارد دره طالقان شده و پس از پایین آمدن از گردنه سد طالقان مشخص خواهد شد.


فرهنگ و آداب و رسوم مردم طالقان

منطقه طالقان یکی از مناطقی است که دارای فرهنگ و آداب و رسوم جالب و خاصی است، گویش طالقانی را که در این منطقه رایج است را می توان از گویش های زبان تاتی دانست که با زبان ها و گویش های مجاور خود تبادل ساختاری و واژگانی بسیاری داشته است.

تاثیرپذیری از گویش گیلکی و مازندرانی و نیز زبان آذری، در کنار ارتباط مستحکم و نزدیکی به پایتخت و برخورداری از تولیدات ادبی مکتوب و عامیانه به این گویش غنای ویژه ای بخشیده است.

طالقان به دلیل مجاور شدن با استان های مازندران، گیلان، قزوین و رفت و آمدهای مداوم در قدیم به مناسبت شغل و تجارت، بعضی از لغات خود را در زبان نواحی اطراف مرسوم کرده و برخی از لغات مورد استفاده در فرهنگ های اطراف خود را پذیرفته است.