درنگ: اگرچه فلپس حداکثر توان انسانی را در ورزش شنا به نمایش گذاشته‌است اما بازهم قدرت آن را ندارد که با سرعتی بیشتر از هشت تا ۱۰ کیلومتر بر ساعت شنا کند.

برای بهبود سرعت در این رقابت آزاد که در آفریقای جنوبی انجام شد، فلپس تک باله‌ای به پاهایش بست اما باز هم سرعتش با سرعت ۴۰ کیلومتر بر ساعت کوسه‌های سفید فاصله زیادی داشت. البته واضح است که به منظور حفظ ایمنی، این دو رقیب همزمان در آب شنا نکرده‌اند.

تریلر رقابت فلپس با کوسه را در ویدئوی زیر ببینید:

با این‌ همه انسان‌ها از گذشته‌های دور با حیوانات خطرناک به رقابت پرداخته‌اند و معمولا نیز این رقابت در زمینه سرعت بوده‌ است. این نوع رقابت‌ها معمولا با انگیزه جایزه نقدی انجام شده‌ یا جلب توجه به موضوعی خاص و شاید هم نمایش حداکثر توانایی‌های انسان مد نظر بوده است. در ادامه به چهار مورد از این رقابت‌های پرخطر اشاره خواهد شد.

  • رقابت ستاره راگبی آفریقای جنوبی و یوزپلنگ

بریان هابانا یکی از سریع‌ترین بازیکنان راگبی در سطح جهان در سال ۲۰۰۷ تصمیم گرفت با سریعترین دونده در جهان حیوانات مسابقه دهد. رقابتی که پشتیبانی مالی آن را یک گروه محافظ حیات وحش به عهده داشت.

هابانا بازیکنی سریع است اما نه به اندازه یوسین بولت. وی که در آن تاریخ ۲۳ ساله بود با هدف افزایش آگاهی نسبت به کاهش جمعیت یوزپلنگ‌ها تن به این رقابت داد اما در نهایت این یوزپلنگ بود که اول از خطر پایان عبور کرد.

  • مسابقه شنا با دلفین

فیلیپو ماگنینی قهرمان سابق شنای آزاد ۱۰۰ متر جهان در سال ۲۰۱۱ با دو دلفین مسابقه داد. با توجه به برتری آشکار دولفین‌ها نسبت به رقیب انسانشان، ماگنینی تنها باید یکبار طول استخر را شنا می‌کرد درحالیکه دولفین‌ها باید رفت و برگشت شنا می‌کردند اما این امتیاز نیز کمکی به ماگنینی نکرد و دلفین‌ها او را شکست دادند.

  • جس اوئنز در برابر اسب‌ها

این دونده دوی میدانی سیاهپوست آمریکایی در المپیک ۱۹۳۶ برلین در برابر چشمان آدولف هیتلر مدال‌های طلای زیادی به گردن آویخت اما در نهایت به دلیل مشکلات مالی ناشی از رنگ پوستش نتوانست به کشور خود بازگردد و برای داشتن درآمد مجبور شد به مسابقه با اسب‌های مسابقه تن در دهد.

گفته می‌شود وی در آغاز با سرعتی برابر اسب‌ها رقابت را آغاز می‌کرد و همین قدرت بالای آغاز باعث می‌شد از اسب‌ها سبقت بگیرد اما این استراتژی همواره موجب پیروزی او نمی‌شد.

  • فوتبالیست آمریکایی در برابر شترمرغ

دنیس نورث‌کات بازیکن فوتبال آمریکایی در سال ۲۰۰۹ توانست به راحتی یک شترمرغ به نام تلما را در رقابت دوی سرعت شکست دهد. اما در رقابت اول فنسی در میان دونده و شترمرغ قرار گرفته بود و واضح‌بود که پرنده از تمامی انرژی خود برای مسابقه استفاده نمی‌کند. مسابقه دوم در قفس شترمرغ انجام گرفت و اینبار شترمرغ توانست نورث‌کات را با فاصله‌ای اندک شکست دهد.