در ادامه به برخی از خواص شکلات های تلخ می پردازیم.

خوردن شکلات در زمان وجود استرس ناشی از کار، امتحان یا موارد دیگر می تواند در حفظ آرامش افراد کمک کند اما تحقیقات اخیر نشان می دهد مزایای شکلات تنها ایجاد آرامش در افراد نیست،اخیرا محققان مطالعاتی را به صورت خاص بر روی شکلات تلخ انجام داده‌اند و متوجه شدند مصرف برخی از انواع آنها با فرض اینکه دارای کاکائو کافی باشد علاوه بر تاثیر مثبت برروی کاهش استرس، می تواند به افزایش حافظه و ایمنی بدن نیز کمک کند.
Dark chocolate may reduce stress levels

لی برک یکی از محققان دانشگاه لومیا لیندا در مورد این مطالعه گفته است:

این اولین بار است که ما مقدار ریادی کاکائو را در قطعه های کوچک در بدن انسان دربازه‌های مختلف زمانی مختلف مورد آزمایش قرارداده‌ایم که نتیجه حاصل از این آزمایش بسیار مفید و قابل توجه بوده است زیرا این نتایح نشان می‌دهد وجود فلانوئید‌ها و آنتی اکسیدان‌های موجود در شکلات با فرض اینکه شکلات حاوی حداقل ۷۰ درصد کاکائو باشد باعث کاهش سطح استرس، افزایش حافظه، افزایش ایمنی بدن، بهبود خلق و خوی و همچنین کاهش التهاب می‌شود.

علاوه بر این مزیت های گفته شده، مصرف کاکائو به تنظیم سیگنالهای درون سلولی درگیر در فعال سازی سلول های T کمک می‌کند و ایمنی سلول را افزایش میدهد. همچنین در تنظیم سیگنال های مربوط به ادراک حسی و عصبی نقش موثری ایفا می کند که در نهایت به فعالیت بهتر مغز منجر می شود.

Dark chocolate may reduce stress levels