درنگ : بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی یکشنبه ۱۷ دی‌ماه در نشست خبری با اشاره به جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس که پیرامون ناآرامی‌های اخیر در کشور برگزار شده بود، گفت: امروز جلسه مشورتی با مسئولان شورای عالی امنیت ملی و وزرای اطلاعات و کشور و سردار سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران و نیز سردار اشتری فرمانده ناجا و علی عسگری رئیس سازمان صداوسیما پیرامون بررسی ابعاد مختلف اغتشاشات در روزهای اخیر داشتیم و نمایندگان مجلس و برخی اعضای کمیسیون نیز مواردی را مطرح کردند.

وی افزود: از آنجا که این اتفاقات به سرویس‌های جاسوسی آمریکا ارتباط داشت از زوایای مختلف در این جلسه به آن پرداخته و مواردی نیز از طرف نمایندگان مطرح شد و مسئولان مربوطه نیز قرار شد این موارد را بررسی و گزارش آن را به مجلس ارائه کنند.

  توضیحات خرم‌آبادی در رابطه با فیلتر تلگرام | دستور مسدودسازی از مدت‌ها قبل صادر شده بود

اهم اظهارات نعمتی را در ادامه بخوانید:

* آقای لاریجانی مباحثی در مورد اتفاقات اخیر در کشور مطرح و براین نکته تأکید کرد که باید بحث وحدت و همبستگی در جامعه را جدی بگیریم

* نکته دیگری که آقای لاریجانی مطرح کرد این بود که اگر کسی بی‌گناه در این اتفاقات دچار اشتباه شده به دقت بررسی شود تا خدای ناکرده حقی تضییع نشود.

* وزیر کشور اعداد و ارقام شفافی در رابطه با تعداد بازداشتی‌های ناآرامی‌های کشور ارائه نکرد

* به صورت طبیعی تعدادی بازداشت شدند که قرار شد سپاه و وزارت اطلاعات در این زمینه گزارشی را به کمیسیون امنیت ملی ارائه دهند.

* موضوع دانشجویان دستگیر شده در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت که قرار شد وزارت اطلاعات موضوع را پیگیری کند و در هفته آینده گزارشی از آن به کمیسیون امنیت ملی ارائه دهد.

* یکی از بحث‌هایی که در جلسه غیرعلنی مجلس مطرح شد این بود که چرا صداوسیما گزارش‌های شفافی از اغتشاشات اخیر به مردم منعکس نکرده تا فضا برای بعضی از سایت‌های معاند فراهم شود. رئیس سازمان صدا و سیما نیز مواردی را مطرح کرد و قرار شد اگر قصوری در این زمینه وجود دارد مورد بررسی قرار گیرد تا خدای ناکرده در آینده شاهد این موارد نباشیم.

*سردار سلامی جانشین فرمانده سپاه نیز به اقدامات ناجا و بسیج در کنترل ناآرامی‌ها اشاره کرد و براین نکته تأکید کرد که سپاه به میدان وارد نشد و عملا خیلی دخالتی نداشت.

* با توجه به اینکه فیلترینگ تلگرام از سوی شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته قرار شد با تمهیدات لازم فیلترینگ تلگرام رفع شود که البته رفع آن بستگی به تعهداتی دارد که مجموعه تلگرام باید به کشور بدهد؛ در این جلسه تأکید شد که تعهد تلگرام برای رفع فیلتر در ایران الزامی است و با توجه به فضای کشور و اقداماتی که یکی از سایت‌های معاند علیه نظام داشته این تعهد تلگرام الزام آور است. در این جلسه از وزارت ارتباطات خواسته شد که تعهدات الزام آور تلگرام برای رفع فیلتر در ایران را به طور جدی پیگیری کند.

* رفع فیلتر تلگرام منوط به الزام تعهد صاحبان آن شده که وزارت ارتباطات در این زمینه باید موضوع را پیگیری کند.

* {در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه بالاخره نام اتفاقات اخیر چیست و باید نام آن را اغتشاش، ناآرامی یا چیز دیگری بگذاریم؟} در مقطعی اعتراضات به بحث معیشتی بود وقتی که عده‌ای به دنبال برهم زدن آرامش و اوضاع کشور بودند آیا نمی‌توان نام آن را اغتشاش گذاشت؟

* در این جلسه مقرر شد که کمیسیون‌های امنیت ملی و آموزش و تحقیقات پیگیری دانشجویانی که در این اغتشاشات درگیر شدند باشند و گزارشی از آن به مجلس ارائه دهند.

  فیلم | تحلیلی درباره اعتراضات دی ماه ۹۶