درنگ :  ساعت ۷٫۵۹ روز ۵ شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ آتش سوزی ساختمان پلاسکو به سامانه آتش نشانی تهران گزارش شد. طبق اعلام مراجع رسمی این ساختمان از طبقه هشتم به بالا دچار حریق شده بود. نیروهای سازمان آتش نشانی بلافاصله پس از دریافت این گزارش در محل حاضر شدند و سعی در اطفای حریق این آن کردند. با این وجود در ساعت ۱۱٫۳۰ همان روز این ساختمان جلوی چشم خبرنگاران و شهروندان حاضر در محل به شکل عمودی فروریخت. طی این حادثه فجیع که عملیات کامل آواربرداری آن ۹ روز به طول انجامید ۱۶ آتش نشان و ۶ شهروند عادی جان خود را از دست دادند. همچنین ۲۳۵ نفر مصدوم شدند که ۱۸۰ نفر آنها در محل تحت درمان سرپایی قرار گرفته و ۵۵ نفر دیگر به بیمارستان منتقل شدند. از سوی دیگر در طی این ۹ روز آواربرداری ۱۹۰۰ کامیون حدود ۲۰ هزار تن خاک و نخاله را از محل خارج کردند.

مشخصات ساختمان پلاسکو 

این ساختمان در سال ۱۳۴۱ توسط «حبیب‌الله القانیان» ساخته شد و در زمان ساخت به عنوان بزرگترین و بلندترین آسمانخراش ایران توجه افکار عمومی را به خود جلب کرد.

تعداد طبقات این برج ۱۷ طبقه شامل یک طبقه زیرزمین، یک طبقه همکف و ۱۵ طبقه روی پیلوت در زمینی به مساحت ۲۹ هزار مترمربع بود که طبقات اول تا چهارم آن مساحت بیشتری نسبت به سایر طبقات داشتند.

یکی دیگر از مشخصات این ساختمان که آن را از سایر ساختمان‌های ساخته شده در ایران از گذشته تا امروز متمایز می‌کرد اسکلت تمام فولادی آن به سبک ساختمان‌های شیکاگو است که عمر مفید چنین ساختمان‌هایی را ۲۰۰ سال تخمین می‌زدند.

این ساختمان پس از بازار تهران بزرگترین بورس البسه بوده و از ابتدای انقلاب در مالکیت بنیاد مستضعفان قرار گرفته است.

  فیلم لحظه تلخ پایان پلاسکو و گزارش تلویزیون | ناگفته‌های گزارشگر لحظه فرو ریختن پلاسکو

علت حادثه

در مورد علت این حادثه گمان و شایعات فراوانی از اتصال سیم‌های برق تا انفجار و نشت گاز وجود دارد. حتی برخی منابع خبری از احتمال عمدی بودن و وجود یک حادثه تروریستی در مورد این ساختمان گزارش‌هایی را منتشر کرده بودند که توسط مقامات رسمی کشور رد شد اما مهمترین علت آن که تمامی مقامات بر آن تاکید داشتند سهل انگاری انسانی بوده است.

خسارات و پیامد این حادثه

برآورد اولیه خسارت ناشی از آتش‌سوزی پلاسکو حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است اما میزان خسارات هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست.

حضور شهروند خبرنگاران و گرفتن عکس سلفی توسط شهروندان که عملیات امدادی را با کندی مواجه کرد و همچنین نادیده گرفتن توصیه‌های ایمنی در وقوع این حادثه از نقاط تاریک روزهای تلخ پلاسکو به شمار می‌آید.

  معمای پلاسکو؛ ماجرای پیامک از موتورخانه و دستور دیرهنگام تخلیه | محبوس شدگان پیامکی ارسال کرده بودند؟

آتش سوزی دیگر در تهران

اکنون یک سال پس از  این حادثه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ آتش سوزی دیگری در مرکز شهر تهران و در ساختمان ۸ طبقه‌ مربوط به وزرات نیرو گزارش شد که تداعی‌گر حادثه پلاسکو در ذهن شهروندان است.

این تداعی زمانی شدت می‌گیرد که یکی از خبرگزاری‌ها از یکی بودن سازندگان این دو ساختمان خبر داده است. همچنین با وجود اینکه به نظر می‌رسد اسکلت این ساختمان بتنی باشد برخی از خبرگزاری‌ها از اسکلت فولادی این ساختمان مانند ساختمان پلاسکو خبر داده‌اند.

هرچند اطلاعات کاملی از چرایی این حادثه در دست نیست اما طبق اخباری که تاکنون منتشر شده است این آتش‌سوزی از طبقه منفی ۴ این ساختمان ۸ طبقه و قسمت بایگانی اسناد آغاز شده است و پس از ۲۴ ساعت از عملیات اطفای حریق همچنان این ساختمان در شعله‌های آتش می‌سوزد.

تمامی ساختمان‌های اطراف آن به منظور کاهش خسارات انسانی این حادثه تخلیه شده است و محدودیت‌هایی ترافیکی اعمال شده است.

در صبح روز دوم این حادثه محمدعلی نجفی شهردار تهران با حضور در صحنه پس از بازدید از ساختمان و ترک‌هایی که در ضلع غربی آن ایجاد شده در جمع خبرنگاران از احتمال فروریختن جدی این ساختمان خبر داد.

  پلاسکویی دیگر در راه است؟ | احتمال ریزش ساختمان وزارت نیرو که از روز گذشته دچار حریق شد | فیلم و تصاویر این حادثه را ببینید
  فیلم | تخلیه خبرنگاران از حوالی ساختمان وزارت نیرو | تمام اسناد برق حرارتی می‌سوزند | دسترسی به کانون آتش سخت است
اینفوگرافیک | مقایسه دو آتش سوزی ؛ پلاسکو و ساختمان وزارت تیرو | منبع: اعتماد آنلاین