درنگ: بسیاری از اشیاء مانند سشوار هتل یا کیف پول خودتان معمولا بهترین فضا برای تجمع میکروب‌ها هستند، اما شاید حتی آن‌ها هم به اندازه اسکاچ ظرفشویی خودتان یا وسایل دیگری که در آشپزخانه هستند پر از جرم و میکروب و باکتری نیستند.

اما جدا از این‌ها می‌خواهیم یک فضای بسیار آلوده دیگر را به شما معرفی کنیم: میز رستوران. سطحی که در طول روز توسط تعداد غیر قابل شماری از افراد مختلف در طول روز لمس می‌شود. هرچند که خیلی‌ها فکر می‌کنند چون میز رستوران‌ها بعد از هر بار غذا خوردن مشتریان تمیز می‌شود سطحی تمیز است. اما اصلا این طور فکر نکنید.

محققان دانشگاه باولینگ گرین استیت آزمایشاتی روی ظروف پر از سس کچاپ و نمکدان و منوهای رستوران‌ها انجام دادند و مطمئنا نتایجی که به دست آوردند شما را متعجب خواهد کرد.

یکی از کثیف‌ترین قسمت روی میز رستوران کچاپ‌ها هستند. این ظروف ۱۰۰ درصد پوشیده شده با باکتری‌هایی هستند که در اکسیژن رشد می‌کنند. همچنین ۸۳ درصد از سطح منوها با باکتری پوشیده شده است.

شاید شما ببینید که خدمتکارها به طور مداوم میزها و وسایل آن را تمیز می‎‌کنند، اما این تمیز کردن کثیفی‌هایی که دیدنشان نیاز به میکروسکوپ دارد را از بین نمی‌برد. تاثیری روی باکتری‌ها هم ندارد. در نتیجه دفعه بعد که به رستوران رفتید فراموش نکنید که تا جایی که ممکن است دست به این وسایل نزنید و سعی کنید بعد از دست زدن به آن‌ها دستانتان را بشویید.