درنگ : زمانی که موضوع درآمد مطرح باشد، دانشمندان می‌توانند رقمی سالیانه را محاسبه کنند که می‌تواند در هر فردی احساس شادی و رضایت ایجاد کند و نکته جالب اینجاست که اگر فردی بیش از اندازه پولدار باشد ‌به تدریج به قلمرو نارضایتی کشیده خواهد شد.

اندرو تی جب روانشناس دانشگاه پوردو می‌گوید ما در دنیایی از تبلیغات غرق شده‌ایم که دائم برای ما تکرار می‌کنند پولدار شدن برای شاد زندگی کردن هیچ سقف و اندازه‌ای ندارد اما واقعیت این است که پولدار بودن نیز آستانه‌ای دارد.

جب و همکارانش با تحلیل داده‌های پایگاه نظرسنجی گالوپ که از ۱٫۷ میلیون نفر از ۱۶۴ کشور مختلف جهان گرد‌آوری شده‌بود موفق شدند رقم جادویی درآمد را کشف کنند.

زمانی که محققان پاسخ داوطلبان به پرسش‌هایی مرتبط با رضایت از زندگی و رفاه را مورد بررسی قرار دادند، متوجه شدند «اشباع درآمدی» پدیده‌ای جهانی است که البته از نقطه‌ای تا نقطه‌ای دیگر در جهان نوسان دارد. اما با محاسبه میانگین این مقدار به درآمد سالانه ۹۵ هزار دلار رسیدند، ‌رقمی که می‌تواند حس رضایت کافی از زندگی را در افراد ایجاد کند. درآمد سالانه ۶۰۰۰۰ تا ۷۵۰۰۰ دلار نیز برای ایجاد حس رفاه یا شادی روزمره کفایت می‌کند.

دانشمندان تاکید دارند این ارقام فردی است از این رو رقمی که موجب شادی کلی یک خانواده خواهد شد متفاوت است. همچنین این ارقام میانگین هستند و متناسب با میزان ثروتمند بودن هر کشور می‌توانند متغیر باشند. برای مثال در استرالیا خشنودی از زندگی برای هر فرد سالی ۱۲۵ هزار دلار هزینه دارد، این رقم در آمریکای شمالی به ۱۰۵ هزار دلار، در اروپای غربی ۱۰۰ هزار دلار، در جنوب شرق آسیا ۷۰ هزار دلار،‌ در شرق اروپا ۴۵ هزار دلار و در آمریکای لاتین ۳۵ هزار دلار است.

در قالب جهانی، مردان با رقم کمتری نسبت به زنان احساس رضایت از زندگی به دست می‌آورند، مردان با سالانه ۹۰ هزار دلار و زنان با سالانه ۱۰۰ هزار دلار در زندگی احساس شادی می‌کنند. در دسته‌بندی تحصیلی نیز رقم شادی افراد کم‌سواد سالانه ۷۰ هزار دلار،‌ افراد با تحصیلات متوسط ۸۵ هزار دلار و افراد با تحصیلات بالا ۱۱۵ هزار دلار برآورد شده‌است.

اما جالب‌ترین نکته درباره آمارهای این تحقیق آن است که افرادی که به رقم مورد نظرشان دست پیدا می‌کنند،‌ می‌خواهند این رقم برای همیشه ثابت شود زیرا به گفته محققان تداوم افزایش درآمد به ناخشنودی افراد منجر می‌شود. محققان احتمال می‌دهند دلیل این نارضایتی افزایش بار مسئولیتی باشد که افزایش حقوق به همراه دارد. حقوق بالا محدودیت‌هایی مانند فشار کاری،‌ کمبود وقت،‌ نداشتن زمان برای انجام کارهای مورد علاقه و تجربیات مثبت را به همراه دارد. از این رو می‌توان گفت پول خوشبختی می‌آورد، به شرطی که زمان کافی برای خوشبخت‌بودن را داشته‌باشیم.