درنگ :  شادی یک حالت ذهنی یا احساسی خوب بودن توسط احساسات مثبت یا لذت بخش تعریف می شود، که البته انواع روش‌های فلسفی، دینی، روان شناسی و … سعی در تعریف شادی و علت‌های آن کرده‌اند.

از آوریل ۲۰۱۲ گزارشی به نام «گزارش جهانی شادی» توسط سازمان ملل منتشر شد که وضعیت شادی مردم هر کشور را در هر سال اندازه گیری می‌کند. این گزارش برای سال ۲۰۱۶ منتشر شد. اما معیارهای این گزارش چیست؟ چه کشورهای در اول و آخر این فهرست ۱۵۷ کشوری جای گرفته‌اند؟

در این گزارش با معیارهای زیستی، مذهبی، دینی و فلسفی تلاش کرده‌اند که تعریف‌های متناسبی از شادی ارائه دهند و علت آن را پیدا کنند.

اما بدون شک میزان شادی یک جامعه را هم عوامل مختلفی تشکیل می‌دهند از عوامل اقتصادی تا میزان آزادی برای انتخاب بوده است.

معیارها

در این گزارش با پرسیدن سوال‌هایی از ۳۰۰۰ نفر در هر کشور انجام شده است، این سوال‌ها شامل اینکه زندگی خود را روی یک نردبان ارزیابی کنند، بهترین و بدترین نوع زندگی را توصیف کنند، بود.

طبق این تحقیق شادی ۷ عنصر مختلف دارد: افرادی که در شادترین کشورها زندگی می‌کنند امید به زندگی طولانی‎‌تری دارند، از آنها حمایت اجتماعی بیشتری می‌شود، آزادی بیشتری برای انتخاب در زندگی خود دارند، شناخت پایین‌تری از فساد دارند، سخاوتمندتر هستند و به ازای هر نفر تولید ناخالصی ملی بیشتری دارند.

البته به گفته محققان این گزارش آنها بیش از هر ارزیابی دیگری از قضاوت شخصی انسان‌ها در گزارش خود استفاده کرده‌اند.

در سال‌های قبل برای بدست آوردن میزان شادی در این گزارش از درآمد، فقر، آموزش، سلامت و دولت خوب اندازه گیری می‌شد اما چیزی که امسال به معیارهای شادی اضافه شده است میزان نابرابری در شادی است. در این گزارش نویسندگان فهمیده‌اند که مردمی که جوامعی زندگی می‌کنند که میزان نابرابری شادی در آن کم است، شادتر هستند.

گفتنی است محققان این تحقیق کشف کرده‌اند که در دو سوم کشورهای این تحقیق رابطه منفی بین بچه داشتن و میزان شادی وجود دارد. حتی این ارتباط در مادرها قوی‌تر است.

  • خوشحال‌ترین‌ها

امسال مردم دانمارک باید بیش از هر سالی شاد باشند، امسال دانمارک شادترین کشور دنیا شد. سوئیس که سال ۲۰۱۵ بهترین کشور دنیا بود امسال دوم شد.

در طول این ۴ سال که شادترین کشورهای دنیا اعلام شدند، دانمارک سه بار شادترین کشور دنیا شده است.

رتبه نام کشور 
۱دانمارک
۲سوئیس
۳ایسلند
۴نروژ
۵فنلاند
۶کانادا
۷هلند
۸نیوزلند
۹استرالیا
۱۰سوئد

فهرست کشور های آخر هم میان در این گزارش این‌گونه بود:

رتبه نام کشور
۱۵۷بوروندی
۱۵۶سوریه
۱۵۵توگو
۱۵۴افغانستان
۱۵۳بنین
۱۵۲رواندا
۱۵۱گینه
۱۵۰لیبریا
۱۴۹تانزانیا
۱۴۸ماداگاسکار

ایران

ایران که در سال‌های اخیر در این فهرست پیشرفت کرده است، امسال با ۵ رتبه پیشرفت نسبت به سال ۲۰۱۵ صد و پنجم شد. وضعیت ایران در فهرست امسال این‌گونه بود؛

رتبه نام کشور
۱۰۱مغولستان
۱۰۲لائوس
۱۰۳نیجریا
۱۰۴هندوراس
۱۰۵ایران
۱۰۶زامبیا
۱۰۷نپال
۱۰۸فلسطین
۱۰۹آلبانی
۱۱۰بنگلادش