درنگ: از دیروز تعدادی از بازیگران با منتشر کردن نامه دعوت افطاری رئیس جمهور در اینستاگرام با متن‌های اعتراضی و منتقدانه اعلام کردند که در این مهمانی حضور پیدا نخواهند کرد. اغلب آنها دغدغه‌های اقتصادی و معیشتی مردم را دلیل اصلی عدم حضور خود در این افطاری عنوان و تاکید کردند که در شرایط کنونی صرف چنین هزینه‌هایی را ضروری نمی‌دانند. آنها رسیدگی به مشکلات مردم و از بین بردن ناامیدی را مطالبه اصلی خود از رئیس جمهور عنوان کرده‌اند.

آناهیتا همتی از اولین نفراتی بود که با انتشار متنی مخالفت خود را با این مهمانی که فردا برگزار می‌شود اعلام کرد. پس از وی بازیگران دیگری از جمله پرویز پرستویی، پرستو گلستانی، بهار ارجمند، برزو ارجمند، امیرحسین رستمی، سارا بهرامی، مازیار میری، حمیدرضا آذرنگ، شیلا خداداد، فلور نظری، مهناز افشار طی انتشار متن‌های متفاوت انتقادی این جریان را ادامه دادند.

متن برخی از هنرمندان متن مشترکی را منتشر کردند که در زیر آمده است:

جناب آقاى رییس جمهور
سلام. ضمن سپاس از دعوت حضرتعالى به عرض میرساند که با توجه به شرایط بد اقتصادى و روحى مردم کشورمان باور این حقیر بر این استوار است که چنین گرد هم آیى هایى که مستلزم صرف هزینه هاى زیاد است (و تعدادشان هم کم نیست)شاید حداقل از نگاه بنده و تعدادى از همکارانم چندان ضرورى نباشد. نیک میدانم که هدف شما از این مهمانى افطار شنیدن حرف ها و بیان مشکلات جامعه هنرى از زبان آنهاست. اما تجربه چند سال اخیر نشان داده که شما حتى بیش از ما به این مشکلات واقفید و آنها را به بهانه هاى مختلف بیان میدارید. اما ظاهرا ما باید فقط دلخوش باشیم که شما در کنار ما هستید و این مشکلات را میدانید و میگویید.چرا که ظاهرا شما هم دنبال گوش شنوایى هستید که مشکلات را حل کند و از این نظر دقیقا مانند مایید. درخواستهاى ما و سایر اقشار مردم اینروزها چندان تفاوتى با هم ندارد. همه در یک کشتى هستیم و چشم امید به شجاعت و عمل گرایى ناخدا بسته ایم. باشد که به صخره نا امیدى برنخوریم که سخت ترین صخره ها است. در پایان اضافه میکنیم که شاید اگر شما رییس جمهور نبودید اکنون همین امکان براى ابراز نظر نیز فیلتر شده بود و همین کوچک هم نتیجه راى به شماست.اینها را درک میکنیم و ممنونیم اما شما هم ما را درک کنید.
یا على
#ما_به_افطارى_نخواهیم_رفت”

واکنش سخنگوی دولت

محمدباقر نوبخت به تحریم افطاری رئیس جمهور توسط برخی هنرمندان واکنش نشان داد و گفت ما همه تلاشمان را کریم تا مشکلات حل شود، برای بزرگ‌ شدن سفره مردم بیشتر تلاش می‌کنیم؛ واقعا اگر به ما بگویند چه کاری انجام دهیم همان کار را انجام می‌دهیم، مگر سفره مردم پارسال رنگین‌تر بود که این افراد حمایت کردند؟

سخنگوی دولت ادامه داد: هیچ‌گاه دولت مدعی نیست مردم مشکل ندارند تنها چیزی که زیاد داریم مشکلات است؛ با وجود همه موفقیت‌ها و تغییر روند مثبت اذعان می‌کنیم مردم لیاقت بیشتری دارند.