طرز کار این تکنولوژی به این صورت است که به جای درجا کارکردن موتور در مواقعی که خودرو به ایست کامل می رسد و به روشن بودن موتور نیازی نیست مانند توقف پشت چراغ قرمز این سیستم به صورت اتوماتیک موتور را خاموش می کند و زمان حرکت دوباره موتور شروع به کار میکند. به این صورت از مصرف بیهوده انرژی و سوخت جلوگیری می‌شود.

با کمک این وسیله اگر تعداد توقف و حرکت های یک خودور زیاد شود مصرف بیهوده سوخت در بازه های زمانی مختلف کاهش می یابد و این مسئله برای شرکت های خودروسازی بسیار حائز اهمیت است زیرا میانگین مصرف سوخت پایین باعث موفقیت این شرکت ها در فروش محصولاتشان بخصوص خودرو های SUV و سنگین می‌شود.

سیستم توقف/حرکت نیز مانند بسیاری از تکنولوژی های نوظهور دچار چالش های مهندسی بوده است. سیستم استارت الکتریکی در خودرو های معمولی برای استفاده تعداد محدودی در روز طراحی شده است به طوری که معمولا عمر این استارت ها یک سیلک ۵۰ هزار تایی می باشد. اما چالشی که سیستم توقف/شروع با آن مواجه است تعداد زیاد مصرف استارت در طول یک روز می باشد مسلما سیستم استارت قدیمی پاسخگوی ۵۰۰ هزار سیکل نمی باشد از این جهت شرکت های خودروسازی در صدد ساخت سیستم جدید استارت آمدند.

  ۹ مورد که درباره آستون مارتین ونتیج یاد گرفته ایم | فیلم

تعداد زیاد استارت می تواند به بخش های داخلی خودرو نیز آسیب برساند. بیشتر صدمه های وارده به موتور در زمان استارت اتفاق می افتد به همین دلیل مهندسان خودروسازی یک سیستم جدید طراحی کرده اند که به کمک آن سیلندرها به صورت خودکار روغن کاری می شوند و در مقایسه با خودرو های معمولی چرب تر هستند. وجود این سیستم به منزله کارکرد حفاظت شده سیلندرها بعد از استارت خودرو می باشد. حتی اگر این سیلندرها نیز وجود نداشته باشند سیستم روغن کاری موتور پیشرفت های بسیار خوبی داشته است به طوری که این سیستم می تواند از سیلندرها محافظت کند.

به وسیله یک سیستم توقف/حرکت و یک جعبه دنده اتوماتیک زمانی که راننده ترمز می گیرد قبل از توقف کامل موتور خاموش می شود و زمانی که ترمز رها می شود و پا روی پدال گاز می رود و یا فرمان به حرکت در می آید موتور دوباره روشن می شود و در خودرو هایی با جعبه دنده دستی با خلاص کردن خودرو و رها کردن کلاچ موتور خاموش می شود و فشار دادن گلاچ منجر به استارت و شروع فعالیت موتور می شود.

البته این سیستم آنقدر در صرفه جویی هزینه‌ها چشم گیر نیست٬ اما در مسافت‌های طولانی می‌تواند به ذخیره چند لیتر سوخت کمک کند.

  چراغ های راهنمایی هوشمند با هدف کاهش حجم ترافیک