درنگ : بعد از زلزله شب گذشته که سرپل ذهاب را مانند سایر نقاط استان کرمانشاه لرزاند عکس‌هایی از تخریب واحدهای مسکن مهر این منطقه منتشر شد و مباحثی شدید بین حامیان دولت احمدی نژاد و روحانی در فضای مجازی مطرح شد.

در حالی که پس از زلزله غم انگیز کرمانشاه امدادرسانی و کمک‌رسانی به زخمی‌ها و بازماندگان باید حرف اول را بزند عده‌ای فرصت را غنیمت شمرده و با موج سواری در این زمینه فضا را سیاسی کرده و از اصل موضوع و داغی که بر دل بسیاری از هموطنانمان نشسته است غافل ماندند.

هر چند در سال‌های گذشته انتقادات زیادی در خصوص ایده راه‌اندازی مسکن مهر مطرح شده است و کارشناسان بسیاری این طرح را به لحاظ اقتصادی در درجه اول و سپس نحوه پیاده سازی و اجرا اشتباه دانسته‌اند اما به نظر می‌رسد جای طرح این مباحث کمی بعد از امدادرسانی و همدردی با مردم خوب منطقه غرب کشورمان است.

به عنوان مثال کانال روزنامه شرق در این زمینه نوشته است: درحالی که تصاویر، فیلم‌ها و اخبار ارسالی مردم و خبرنگاران از مناطق زلزله‌زده حاکیست که بیشترین تلفات در سازه‌های مسکن‌مهر رخ داده اما کانال تلگرامی دولت‌بهار متعلق به احمدی‌نژاد و یارانش به تکاپوی پاسخ‌دهی افتاده‌اند و انتشار این اخبار را شانتاژ رسانه‌ای نامیده اند‌. در یکی از این واکنش‌ها آمده‌است: حالا عده‌ای شارلاتان، دوره افتاده‌‌اند و با عکس و فیلم چند واحد آپارتمان مسکن مهر از میان صدها هزار واحد مسکن مهر (که البته اسکلت‌هایشان هم اکثرا در برابر زلزله شدید ۷٫۵ ریشتری سالم مانده) عقده گشایی سیاسی می‌کنند. شارلاتان‌های تنبل و بی‌عاری که اگر در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ آنها بر سر کار مانده بودند، الان همچون زلزله رودبار، چند ده هزار جسد روی دست مردم ایران باقی مانده بود. ویدئوی زیر از تخریب مسکن مهر سرپل ذهاب در پی زلزله شب گذشته را نیز شرق منتشر کرده است.

 

 

 

دولت بهار نیز نوشته است: مسکن مهر آسیب دیده سرپل ذهاب در دولت حسن روحانی تکمیل و در تاریخ ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ همزمان با دهه فجر افتتاح شد!

واکنش مدیرکل راه و شهرسازی کرمانشاه 

مسعود شریفی در گفتگو با درنگ  در خصوص تخریب واحدهای مسکن مهر در شهرستان زلزله زده سر پل ذهاب توضیح داد: درست است که دیوارهای جانبی مسکن مهر در شهرستان زلزله زده سر پل ذهاب تخریب شده است، اما در بازدیدها مشخص شد اسکلت‌های اصلی این واحدها همچنان پا برجاست.

وی افزود: واحدهای تخریب شده مسکن مهر تعاونی ساز است اما بیشترین تخریب در ساختمان‌های اطراف واحدهای مسکن مهر صورت گرفته که هیچ ارتباطی با مسکن مهر ندارند.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی کرمانشاه، هر چند در واحدهای مسکن مهر هم فوتی‌هایی گزارش شده اما تعداد تلفات در این واحدها خیلی کمتر از ساختمان‌های تخریب شده اطراف گزارش شده است.

شریفی درباره روی گسل بودن واحدهای مسکن مهر به درنگ گفت: اینکه در رسانه‌ها به نقل از اینجانب اعلام شده که مسکن مهر روی گسل قرار دارد را نه تایید می‌کنم نه تکذیب. در حال حاضر آواربرداری و کمک به زلزله‌زدگان مهمترین اولویت مسئولان استانی است. یک بلکوک ۲۰۰ واحدی مسکن مهر هم در قسمت دیگری از شهرستان وجود دارد که هیچ تخریبی نداشت.

وی خاطرنشان کرد: در منطقه‌ای که مسکن مهر قرار دارد بیشتر ساختمان‌ها از جمله مسکن مهر تخریب شده‌ اما تخریب این واحدها مثل سایر ساختمان‌ها نیست.

تصاویری از ویرانی واحدهای مسکن مهر در سر پل ذهاب که در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها منتشر شده است را در زیر ببینید:

 

 

 

 

 

 

 

برخی منابع با انتشار تصویر آخر نوشته‌اند مسکن مهر به راحتی در زلزله دیشب تخریب شده اما واحدهای شخصی ساز همچنان پا برجا هستند.