درنگ: استخرها و باشگاه های ورزشی زنانه، یک اتاقک کوچک را برای برنزه کردن پوست تعبیه کرده اند و خانم های جوان شاید بدون دانستن عوارض برنزه کردن پوست، نیم ساعتی را در قبال پرداخت مبلغی وارد این دستگاه ها می شوند تا به اصطلاح برنزه شوند.

سوال اینجاست که تب برنزه کردن چرا تا این حد همه گیر شده است؟ رنگ طبیعی پوست چه اشکالی دارد که بیشتر دختران جوان به دنبال تغییر آن هستند؟

به خطر انداختن سلامتی در قبال دریافت نظرات مثبت دیگران برای زیباتر شدن پوست، یکی از عواقب سولاریوم است، سولاریومی که می تواند خطرهای آنی و دراز مدتی برای پوست افراد به دنبال داشته باشد.

در ادامه به مهمترین مضرات سولاریوم اشاره می شود که ممکن است بانوان جوان از آن بی اطلاع باشند.

 

ردیف

مضرات سولاریوم
۱تسریع فرایند پیرشدگی پوست
۲کاهش سطوح کلاژن
۳ابتلا به سرطان خطرناک پوست”ملانوما”
۴افزایش چین و چروک های پوستی
۵آسیب دیدگی سلول هسته ای چشم، پروئین و آنزیم
۶آب مروارید
۷جهش ژنی در سلول های پوست
۸ایجاد تومورهای خوش خیم و بدخیم پوستی
۹ضعف سیستم ایمنی
۱۰

ایجاد آسیب های عروقی

باشگاه ها و استخرها بدون توجه به اینکه تجارت سولاریوم برای مشتریانشان چقدر مضرات دارد، این اتاقک ها را در قبال دریافت مبالغی تا حدود ۲۰ هزار تومان در اختیار بانوان قرار می دهند، اتفاقاً بانوان هم یکدیگر را به استفاده از سولاریوم تشویق می کنند.

وقتی به عینک فروشی مراجعه می کنیم روی خرید عینکی با قدرت بالای محافظت از اشعه ماورای بنفش تاکید فراوان داریم، اما همین اشعه بنفش خطرناک را با قدرتی بیشتر در اتاقک سولاریوم به پوستمان تزریق می کنیم به امید زیباتر شدن.

به جای اینکه چشم و گوش بسته و بدون اطلاع از عوارض سولاریوم به سمت این اتاق ها تشویق شویم، متخصصان پیشنهاد می کنند ابتدا از عوارض این کار مطلع شویم.