حسین اسفندیاری در گفتگو با درنگ با اشاره به آغاز پروازهای حج از امروز گفت: نخستن پرواز حجاج صبح امروز از فرودگاه بندرعباس عازم سرزمین وحی شد.

وی گفت: با توجه به اینکه در این شرایط عموما زائران با استرس خاصی مواجه می‌شوند تمهیدات لازم در فرودگاه‌ها فراهم شده تا حجاج با کمترین استرس و در کمال آرامش به سرزمین وحی اعزام شوند. همچنین تمهیداتی برای تسهیل عبور و مرور مستقبلان حجاج در فرودگاه‌ها اندیشیده شده است.

قائم مقام مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران تعداد حجاج را ۸۶ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: تا چهارم شهریور عملیات اعزام ادامه دارد.

اسفندیاری گفت: بر اساس پیش بینی‌های انجام شده قرار است عملیات بازگشت زائران از روز ۱۵ شهریور و تا سوم مهر انجام شد.

وی درباره سهم ایرلاین‌ها از انجام پروازهای حجاج نیز افزود: تمام پروازهای رفت و برگشت به سرزمین وحی توسط دو شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) و ایرلاین سعودی انجام می‌شود.

قائم مقام شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: سهم ایرلاین سعودی از جابجایی حجاج بیت الله الحرام ۱۸ هزار و ۷۰۰ زائر است که ۲۰ درصد از پروازهای حج امسال را شامل می‌شوند.

اسفندیاری با بیان اینکه عملیات اعزام و پذیرش پروازهای حج امسال از ۲۰ فرودگاه کشور انجام می‌شود گفت: پروازهای شرکت هواپیمایی سعودی از سه فرودگاه تبریز، مشهد و اهواز صورت می‌گیرد.

قائم مقام مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها ادامه داد: سایر پروازهای حج که توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) انجام می‌شود از فرودگاه‌های اردبیل، ارومیه، اصفهان، بندرعباس، بوشهر، بیرجند، رشت، زاهدان، زنجان، ساری، شیراز، کرمان، کرمانشاه، گرگان، همدان، یزد و فرودگاه امام خمینی (ره) انجام خواهد گرفت.