درنگ: دکتر هادی معتمدی در مورد خودکشی ۲ دختر نوجوان در اصفهان که بر اثر بازی نهنگ آبی در فضای مجازی اتفاق افتاد به خبرنگار درنگ گفت: اتفاقی که برای این ۲ نوجوان در اصفهان افتاده به خاطر نوعی اختلال شخصیت در برخی از نوجوانان است که متاسفانه در جامعه به آن مبتلا هستیم. هر چند که برای افراد  زیر ۱۸ سال معمولا از کلمه اختلال شخصیت نباید استفاده شود و یک نوع اختلال رفتاری برای آنها مطرح است ولی با این حال زمینه‌هایی از نوعی اختلال شخصیت در حدود ۷یا ۸ درصد از نوجوان ها وجود دارد مثل اختلال شخصیت «مرزی» که در این نوع اختلال افراد در مرز عقل و جنون قرار می‌گیرند. یا اختلالات شخصیتی دیگری مثل افسردگی‌های عمیق، اختلال شخصیتی اضطرابی و افرادی که خودکم‌بینی یا گسستگی‌های خانوادگی یا هیجانات کم دارند، اینها به سمت این نوع بروز رفتار می‌روند و این بازی‌ها الزاما خطرناک نیستند اما عده‌ای هستند که وقتی بازی می‌کنند چون تابع رفتار مرزی خود هستند و هر لحظه ممکن است رفتار جنون‌آمیز در آنها بروز کند، در این افراد احتمال دست زدن به کارهای خطرناک از جمله انتحار وجود دارد.

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به اینکه نه  فقط در مورد این بازی بلکه اصولا خودکشی در این گونه افراد بالاست، تاکید کرد: این نوع اختلالات شخصیتی باعث این میزان خودکشی در نوجوانان می‌شود که نسبتا آمار آن هم در ایران کم نیست. بنابراین هر کدام از این افراد برای اقدام به خودکشی یک بهانه ای دارند که ممکن است برای یکی دعوای خانوادگی یا شکست عشقی و تحصیلی یا افکار افسردگی و امید نداشتن به زندگی باشد. حال عده ای هم ممکن است تحت تاثیر این بازی‌ها باشند که تحت تاثیر هیجانات وخودنمایی و اینکه ثابت کنند خیلی آدم شجاعی هستند، ۲ نفری دست هم را می‌گیرند وبه پایین می‌پرند. به هر حال نوعی جنون در این کار وجود دارد و رفتار عاقلانه‌ای نیست و اگر بازی نهنگ آبی هم نباشد ممکن است با بازی‌های دیگری بالاخره نوعی راه انتحار برای خود پیدا کنند.

این روانپزشک درباره نقش خانواده‌ها برای پیشگثری از چنین اتفاقاتی اظهار کرد: خانواده‌ها باید بدانند نه فقط در مورد موضوع شبکه‌های مجازی بلکه در مورد همه بچه‌هایی که به نوعی دچار مشکلات رفتاری هستند، کمک گرفتن از مشاوره‌ها ضروری است. اکنون برای مشکلات جسمی کودکان مثل تنبلی چشم یا سرخچه و … در همه مدارس کودکان مورد تست وغربال قرار می‌گیرند ولی هیچ جایی نیست که دانش‌آموزان را از نظر روحی و روانی تست کنند و به خانواده‌ها بگویند که بچه‌ها دچار چه اشکالاتی هستند. این اشکالات ممکن است خود را در فضای مجازی یا زندگی واقعی، ازدواج یا روابط ناهنجار دختر و پسر،  افت تحصیلی، خودکشی یا آرایش‌های عجیب و غریب، افزایش عمل‌های جراحی بینی، یا این احساس ناخوشایندی که افراد نسبت به چهره خود دارند و…. خود را نشان دهد.

معتمدی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه در مدارس و خانواده‌ها نسبت به تست روانی دانش‌آموزان سهل‌انگاری می‌شود، تصریح کرد: هر چه انجمن روانپزشکی و روانشناسان اصرار می‌کنند که جوانها و نوجوانان در این خصوص مورد بررسی دقیق قرار گیرند و یک آزمایش روحی و روانی در یک سن خاصی مثل اوایل نوجوانی از افراد گرفته شود، متاسفانه از سوی مسولان نادیده گرفته می‌شود و البته آنچه به جایی نرسد فریاد است و این امر منجر به این می‌شود که خیلی از نوجوان‌ها و جوان‌ها اقدام به این کارها  در جامعه بزنند.‌

این استاد دانشگاه در پایان با توصیه به خانواده‌ها گفت: توصیه‌ای که به خانواده‌ها می‌شود این است که منتظر نباشند یک کار رسمی در مورد این کارها انجام شود. فرزندان خود را ابتدای نوجوانی و جوانی حتما برای تست روحی و روانی پیش مشاوره‌ها و روانشناسان ببرند تا شخصیت آنها را دریابند و بفهمند آنها چه کارهای خطرناکی ممکن است، انجام دهند حال چه دردنیای مجازی و چه در دنیای واقعی. ‌