درنگ: مراسم تحلیف دوازدهمین دوره ریاست جمهوری برگزار شد اما یکی از حواشی این مراسم عکس‌های سلفی برخی نمایندگان با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود! موضوعی که در فاصله کمی پس از آغاز مراسم تحلیف، سریعا در سطح جامعه مخابره شد و حتی بسیاری از مردم را از این اقدام متعجب کرد. نگرانی از این گونه اقدامات زمانی تشدید می‌شود که علاوه بر خدشه‌دار شدن جایگاه نمایندگانی می‌تواند جایگاه ملی را نیز دچار تزلزل کند.

یکی از تعهدات نمایندگان مجلس طبق آیین نامه داخلی، تعهد و التزام به حفظ حیثیت مجلس است که یک منتخب مردم در قوه مقننه باید به آن پایبند باشد. موضوعی که متاسفانه روز گذشته از سوی برخی نمایندگان زیر پا گذاشته شد.

 

سلمان خدادادی عضو کمیسیون اجتماعی که نیمی از ادوار مجلس را به عنوان منتخب مردم در کسوت نمایندگی مجلس در خانه ملت حضور داشته است در گفتگو با خبرنگار «درنگ» با ابراز تاسف سلفی برخی نمایندگان با موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: هم اکنون که دهمین دوره مجلس شورای اسلامی پس از انقلاب اسلامی را سپری می‌کنیم افتخار می‌کنم که در پنج دوره به عنوان منتخب مردم در جایگاه نمایندگی به مجلس راه یافته‌ام اما واقعیت این است که اتفاقات روز گذشته بسیار تاسف بار بود.

وی با بیان اینکه اینگونه اقدامات در شأن و منزلت نمایندگی نیست می‌گوید: جایگاه یک نماینده مجلس به قدری والا و ارزشمند است که از میان چندین نامزد از سوی مردم وارد مجلس می‌شود و باید از جایگاه خود در دوران نمایندگی صیانت کند.

این نماینده مردم در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه برخی همکاران بنده که البته تعداد آنها بسیار اندک بود روز گذشته در مراسم تحلیف اقداماتی انجام دادند که جایگاه نمایندگی را تنزل می‌دهد.

خدادادی با تاکید بر اینکه این خود نمایندگان هستند که باید حفظ شأن خود جایگاه مجلس را ارتقاء دهند گفت: یکی دیگر از مسائلی که روز گذشته من و بسیاری از نمایندگان را متعجب و ناراحت کرد مرز بندی بین مقامات اجرایی و نمایندگان بود.

وی ادامه داد: متاسفانه با تصمیم هیأت رئیسه مجلس محل تردد و دسترسی نمایندگان به مقامات اجرایی را بسته بودند تا نماینده‌ای نتواند به مقامات دسترسی داشته باشد. این یک توهین آشکار به نمایندگان مجلس و جایگاه نمایندگی بود.

نماینده مردم در پنج دوره مجلس شورای اسلامی گفت: هر چند انتظار چنین تصمیمی را از سوی هیأت رئیسه نداشتیم اما پیشینه این تصمیم متاسفانه به رفتار برخی نمایندگان در چنین مراسمی بر می‌گردد. ما به عنوان نمایندگان مجلس باید شأنیت خود را حفظ کنیم تا انتظار داشته باشیم چنین رفتارهایی با منتخبان ملت نشود.