محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تلاش کرد در این بحث و جدل ها وارد نشود. او در پاسخی دیپلماتیک به سئوالی درباره موقعیت «دشوار» پارلمان گفت: «برخی‌ها دیدند که چطور شماری از روسای پارلمان های کشورهای صنعتی تلاش کردند با من در پارلمان عکس سلفی بگیرند‏، آن عکس پیامی داشت و عکس های دیگر هم پیام های دیگری دارند».

در موضع گیری مشابهی، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در کنفرانس هفتگی خود از پاسخ دادن به این پرسش که آیا حسن قشقاوی معاون کنسولی وزیر امور خارجه با حضورش نزدیک نمایندگان در زمان سلفی گرفتن، پروتکل های دیپلماتیک را نقض کرده است، خودداری کرد. قاسمی همچنین از اظهار نظر درباره رفتار نمایندگان پارلمان خودداری کرد و از خبرنگاران خواست سئوال خود را از مسئولان پارلمان بپرسند.

از سوی دیگر علی مطهری نایب رئیس پارلمان از واکنش های منفی به سلفی گرفتن نمایندگان با موگرینی انتقاد کرد و آن را غیرمنصفانه دانست. مطهری به بهره برداری سیاسی از این رویداد به علت حمایت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از توافقنامه هسته‌ای اشاره کرد.

بر اساس گزارش پایگاه «خبر آنلاین»، مطهری همچنین از «نگاه جنسیتی» کسانی که از «حرص و ولع نمایندگان برای عکس گرفتن با یک زن اروپایی و ایتالیایی» سخن گفتند انتقاد کرد و آن را «قیاس به نفس» توصیف کرد. مطهری تلقی کردن رفتار نمایندگان را تحت عنوان «غربزدگی» بی ارزش دانست و گفت: «حجاب این بانوی اروپایی بهتر از حجاب بسیاری از زنان ایرانی بود».

  سلفی نمایندگان با موگرینی در کلاس‌های رسانه‌ای | نمایندگانی که ترور شخصیتی شدند

بحث و جدل گسترده و واکنش های منفی به «سلفی با موگرینی» محمد جواد جمالی سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان را مجبور کرد روز دوشنبه با خبرنگاران گفتگو و اعلام کند کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی وارد ماجرای «سلفی گرفتن» می شود که جنجال گسترده ای در کشور ایجاد کرده است.

ایرانی ها در واکنش به احساسات و اشتیاق نشان دادن نمایندگان در زمان عکس گرفتن با موگرینی، هشتگی با عنوان «سلفی حقارت» را در شبکه های ارتباط اجتماعی به راه انداختند.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، جمالی گفت اعضای کمیسیون امنیت ملی همگی تأکید کردند: «رفتار نمایندگان نادرست بود و نمی بایست روی می‌داد». وی در عین حال سیل انتقادات از کل پارلمان را در شرایطی که شمار نمایندگان درگیر در این ماجرا از ١٠ نفر فراتر نمی رود‏، مردود دانست. او همچنین درباره وجود انگیزه های حزبی در گسترش بحث و جدل بین نمایندگان هشدار داد.

جمالی درباره حضور مصطفی کواکبیان عضو کمیسیون امنیت ملی در بین نمایندگان در عکس سلفی، به نقل از کواکبیان گفت نگاه او به موگرینی که عکس ها آن را ثبت کرده اند از روی کنجکاوی درباره علت تجمع نمایندگان پارلمان بوده است.

با این حال جمالی پایان بحث و جدل بر سر سلفی را خواستار شد و گفت: «باید هوشیار باشیم و مشکلات اصلی کشور را ببینیم، مشکلات ما این گونه مسائل نیستند، باید ببینیم تیم اقتصادی دولت چه کسانی هستند و برای پشت سر گذاشتن مشکلات چه می توانند بکنند».

  فیلم | واکنش جالب مردم به سلفی نمایندگان با موگرینی | از ماست که بر ماست!

عکس های مربوط به سلفی گرفتن نمایندگان پارلمان ایران با موگرینی لحظاتی پس از منتشر شدن در پایگاه های خبرگزاری ها، مورد توجه مردم ایران قرار گرفت و ایرانی ها واکنش های متفاوتی به آن نشان دادند که اکثر واکنش ها بر رفتارها و چهره های نمایندگان و نگاه آنها به سوی موگرینی متمرکز بود.

روزنامه ها بازتاب دهنده خشم مردم:
خشم مردم به صفحات نخست روزنامه های ایران منتقل شد که خشم شدید خود را از رفتار نمایندگان پارلمان پس از خشم گسترده مردم از آن که در شبکه های ارتباط اجتماعی نمایان شد‏، ابراز کردند. روزنامه اصلاح طلب «شرق» کاریکاتوری از موگرینی در حال سلفی گرفتن که نمایندگان پشت سر او ایستاده بودند منتشر کرد. این روزنامه در گزارشی با عنوان «قاب‌های بی‌نقاب» به این ماجرا پرداخت و تلاش کرد علل این رفتار نمایندگان را بررسی کند. در این چارچوب، روزنامه شرق گفتگویی با پروانه سلحشوری رئیس کمیسیون زنان در پارلمان ایران انجام داد که آنچه روی داده است را درسی جدید در مسیر توسعه دانست و تحلیل ریشه های روانی و اجتماعی این عکس ها را به جای تبدیل کردن آن به اهرمی برای تسویه حساب های حزبی خواستار شد.

  فیلم | جای خالی عباس جدیدی در سلفی با موگرینی | کنایه‌ متفاوت سیاسی در خندوانه

روزنامه شرق همچنین اظهارات محمد فاضلی معاون رئیس مرکز پژوهش های راهبردی را منعکس کرد که برگزاری سمیناری درباره سلفی گرفتن با موگرینی را از طرف جمعیت جامعه شناسی و علوم سیاسی ایران با حضور نمایندگان پارلمان و کارشناسان با هدف جلوگیری از تکرار این رویداد و بررسی علل ریشه ای آن، خواستار شد. این مسئول ایرانی پیشنهاد کرد پرسش ها حول این محورها باشد که: «آیا علت این بود که موگرینی زن است؟ یا علت این بود که او مهم ترین شخصیت سیاسی حاضر در مراسم تحلیف بود؟ یا علت این بود که نمایندگان از تشریفات و عرف سیاسی اطلاع نداشتند و فاقد تجربه در زمینه سیاست خارجی بودند و درباره ارتباط با رسانه های خارجی احساس کمبود می کردند؟».

اما روایت روزنامه «ایران» وابسته به دولت به شکل دیگری بود و این روزنامه به نقل از ابوالفضل حسن بیگی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی که یکی از نمایندگان حاضر در عکس های سلفی با موگرینی بود نوشت: «نمایندگان از موگرینی خواستند فریاد مرگ بر آمریکا سر بدهد» و افزود نمایندگان با زبان فارسی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حرف می زدند.
حسن بیگی با اشاره به گفتگوها بین نمایندگان و میهمانان خارجی گفت: «عکس ها صرفاً ناشی از اشتیاق نمایندگان به گرفتن عکس یادگاری با موگرینی بود».

  فیلم | سلفی‌های جالب مردم با موگرینی در پیاده رو!

در این خصوص روزنامه «قانون» در صفحه نخست خود تصویری از تابلوی «جیغ» معروف ترین اثر نقاش نروژی «ادوارد مونک» را منتشر و موگرینی را به شکل شخصیت حاضر در این تابلو ترسیم کرد که نمایندگان در پشت سر او موبایل هایشان را بالا برده اند.

اما روزنامه «وقایع اتفاقیه» که به محافل دیپلماتیک نزدیک است عنوانی طعنه آمیز برای عکسی از نمایندگان در زمانی که معاون وزیر امور خارجه لحظاتی پیش از عکس گرفتن با موگرینی با دست به نمایندگان اشاره می کند انتخاب کرد و پارلمان را «دبیرستان بهارستان» توصیف کرد که اشاره ای به وجود پارلمان در منطقه بهارستان است.

روزنامه «شهروند» نیز به نوبه خود از محدودیت های نمایندگان سئوال کرد و به تب سلفی که در مواردی موجب مرگ دوستداران آن شده است اشاره کرد و سپس به بررسی معانی سلفی گرفتن با موگرینی پرداخت.

  فیلم | کنایه دیرین دیرین به سلفی نمایندگان با موگرینی | معمای جوگیری!

روزنامه اصلاح طلب «اعتماد» در سرمقاله روز دوشنبه خود پایان مراسم تحلیف حسن روحانی در دومین دوره ریاست جمهوری و اعلام برنامه هایش برای چهار سال آینده را «عجیب» و «تلخ» توصیف کرد. این روزنامه افزود عکس گرفتن نمایندگان پارلمان با این زن [موگرینی] موجب شد مهم ترین رویداد در کشور یعنی مراسم تحلیف روحانی در حاشیه قرار گیرد. این روزنامه با اشاره به پیام های روحانی در مراسم تحلیف افزود: «نگاهی گذرا به پایگاه های ارتباط اجتماعی کافی است تا ببینیم کدام پیام برجسته تر شد: پیام صلح و سوگند برای حفظ منافع یا رفتار ناآگاهانه سلفی بگیران». این روزنامه نوشت: «این ماجرا نشان دهنده نقص در تشریفات رسمی و رفتار سیاسی در ایران است. فرقی ندارد کدام نمایندگان بدشانس در آن لحظه حضور دارند. شاید هرکس دیگری به جای این نمایندگان بود همین ماجرا اتفاق می افتاد».

  فیلم | کنایه لاریجانی به معاون ظریف در ماجرای سلفی با موگرینی

روزنامه «جوان» که منعکس کننده دیدگاه سیاسی سپاه پاسداران انقلاب است خشم خود را در صفحه نخست با چاپ عکسی از نمایندگان پارلمان در لحظه ای که موبایل هایشان را به سمت موگرینی گرفته اند نشان داد در تیتر اصلی خود نوشت: «حال ملت بد شد».

روزنامه «کیهان» نیز در همین راستا از این ماجرا برای حمله به روحانی در دومین دوره ریاست جمهوری اش بهره برداری کرد و در تیتر اصلی خود نوشت: «آیا این نمایندگان می خواهند پاسخ مادر تحریم ها را بدهند؟». روحانی در سخنرانی خود در مراسم تحلیف از عبارت «مادر بمب ها» برای انتقاد از سیاست های دولت آمریکا استفاده کرد و خواستار مذاکره شد ولی «کیهان» از او به علت نپرداختن به مسئله «مادر تحریم ها» انتقاد کرد.

  فیلم | کنایه‌های جالب رشیدپور به سلفی نمایندگان، آقازاده‌ها و ناصر خسرو

روزنامه محافظه کار «وطن امروز» نیز نیمی از صفحه نخست خود را به عکسی از نمایندگان اختصاص داد که موبایل هایشان را به سمت موگرینی گرفته اند و تیتر «تکرار نکن» را به کار برد. این روزنامه نوشت: «در شرایطی که تهران شاهد بالاترین درجه آماده باش امنیتی برای برگزاری مراسمی بود که شایسته ایران باشد‏، مسئولان زیر سقف پارلمان شاهد رویدادی عجیب و غیرقابل قبول بودند». این روزنامه خشم شبکه های ارتباط اجتماعی را از تلاش نمایندگان برای گرفتن عکس سلفی به شکلی تحقیر آمیز، بازتاب داد.