بنا به گزارش مقام‌های پلیس اول مهرماه سال جاری ۴ تن از دوستان صادق ۱۹ ساله، ابتدا با چاقو و اجسام تیز به او ضرباتی وارد کرده و او را رها می کنند. فردای آن روز جنازه نیمه جان وی را در خارج از شهر و در بیابان‌های روستای «کهریز» در نزدیکی شهر مهاباد آتش زدند.

چهار مظنون بازداشت شده این قتل دلخراش همگی ۱۸ تا ۲۰ ساله هستند.

به گزارش رسانه‌ها این افراد در بازجویی‌های اولیه انگیزه خود از قتل دوستشان را «انتقام جویی به دلیل مسائل غیراخلاقی» اعلام کردند.

سه نفر از این جوانان به معاونت و یکی از آنان به عاملیت قتل اعتراف کرده اند. به نظر می‌رسد این افراد مقتول را در یک پارتی شبانه مسموم و بیهوش کردند و پس از وارد آوردن ضربات چاقو برای مخفی کردن قتل، جسد وی را سوزاندند.

سرهنگ رضا ظهیریان، فرمانده انتظامی مهاباد در گفتگو با خبرگزاری مهر اعلام کرد که سوم مهر جسد سوخته شده این جوان توسط یک چوپان در کنار جاده پیدا شد که با حضور پلیس مدارک جمع آوری و جنازه به پزشکی قانونی منتقل شد.

فرمانده انتظامی مهاباد می گوید که خانواده این جوان نیز به پاسگاه مراجعه و اعلام کردند که فرزند آنان با نام صادق شب گذشته به همراه دوستان خود از خانه بیرون می‌رود. خانواده صادق اضافه کردند که این افراد «دوستان و هم دانشگاهی های» وی بوده اند.

به گزارش مسئولان پرونده چهار جوانی که در این قتل دست داشتند به دلیل مصرف الکل حالت عادی نداشتند. تحقیقات این پلیس درباره این قتل با اعتراف عاملان آن به پایان رسیده و پرونده در اختیار مراجع قضایی قرار خواهد گرفت.

بسیاری از واکنش‌های فضای مجازی به این جنایت، بخصوص در مهاباد بسیار خشونت آمیز به نظر می‌رسد.

به گزارش ایلنا، والدین جوان مقتول مهابادی در پی این واکنش ها با انتشار بیانیه ای مردم را به آرامش دعوت کردند. در این بیانیه آمده است: «ضمن دعوت مردم عزیز و شهروندان فهیم مهاباد به حفظ آرامش، از دستگاه قضایی تقاضا داریم در اسرع وقت و با قاطعیت با موضوع برخورد نماید تا شاهد تکرار چنین فجایعی مباشیم.»

  جشن اعدام؛ همه دعوتید حتی شما کودک عزیز | مخرب‌ترین نمایش عمومی؛ قوه قضاییه بررسی کند

عده ای از کاربران شبکه های اجتماعی از دیگران می خواهند تا انتشار تصاویر سوزانده شدن جوان کشته شده را متوقف کنند.

  • جنبه قانونی انتشار تصاویر قتل و جریحه دار کردن افکار عمومی

سلفی گرفتن و انتشار آنها در شبکه های اجتماعی میان جوانان محبوبیت بسیاری دارد اما اخیرا این محبوبیت وجهه ای دیگر از خود نشان داده است.

فرمانده انتظامی می گوید که خانواده صادق کردند که این افراد «دوستان و هم دانشگاهی های» وی بوده اند

سلفی‌هایی با اجساد اقوام در شبکه های اجتماعی دیده می شود که بعنوان مخوف ترین تفریح جهان از آن یاد می کنند. اما انتشار تصاویر به جنازه مقتول توسط عاملان قتل، امری استثنایی به نظر می‌رسد و به این مساله جنبه حقوقی و قضایی می دهد.

عباس تدین، حقوقدان و استاد دانشگاه در گفتگو با روزنامه قانون درباره انتشار تصاویر این قتل توسط عاملان گفت: «اینکه چند نفر، دوست خود را به قتل برسانند و این امر آن‌ قدر برایشان عادی باشد که فیلم آن را منتشر کنند یا اینکه کنار جسد سوخته او عکس سلفی بگیرند و در فضای عمومی منتشر کنند، می‌تواند جرم دیگری را به آن‌ها منتسب کند که در قانون جرایم رایانه‌ای پیش‌بینی شده‌است؛ به عبارت دیگر انتشار تصاویر یا مطالبی که افکار عمومی را جریحه‌ دارکند یا نظم عمومی را هدف قرار دهد و باعث تشویش اذهان عمومی شود، می تواند جرم مستقل دیگری باشد که جنبه تعزیری داشته و مصداق قانون جرایم رایانه‌ ای خواهد بود.»

این استاد دانشگاه در خصوص ریشه یابی این نوع جرائم آن را وابسته به دلالیل مختلف از جامعه پذیری فرد تا دلایل شخصی و روانی دانست.

وی در خصوص رواج خشونت در جامعه و احتمال ناشی شدن آن در پی از بین رفتن قبح عمومی گفت: « با گسترش فضای مجازی و اینترنت، برخی با این تفکر که می‌توانند در این فضا ماهیت خویش را مخفی کنند، هر رفتاری را که در فضای سنتی جرم است و امکان شناسایی آن وجود دارد، در فضای مجازی به راحتی انجام می‌دهند. در این زمینه، بحث تدابیر پیشگیرانه یا به عبارتی پیشگیری از جرم و برخوردهای قضایی و کیفری عبرت آموز می تواند در کاهش ارتکاب به جرم و کاهش آستانه ارتکاب به جرم موثر باشد.»