درنگ: جان سیمپسون خبرنگار دیلی تلگراف سفری به اصفهان داشته است. او پس از این سفر مطلبی با تیتر «تجربه جو قدیمی‎ترین بازار خاورمیانه» منتشر کرده است که در زیر می‌خوانید:

چرا اصفهان؟

JPAaron – Fotolia

اولین بار در سال ۱۹۷۸ آنجا رفته بودم تا اخبار مربوط به انقلاب ایران را پوشش دهم و بعد از آن حدود ۱۰ بار دیگر برای کار به این شهر سفر کردم. شهری بزرگ مربوط به قرن ۱۷ با مسجدهای عالی که با کاشی‎های آبی‎رنگ سنتی تزئین شده و جزو زیباترین‎های دنیاست. پل‎‏هایی مربوط به قرن ۱۶ که مشهورترین آن سی و سه پل است و منظره‎ای نفس‎گیر دارد و از روی زاینده رود عبور کرده است. اما مکان مورد علاقه من میدان نقش جهان است، یا میدان امام، یکی از میراث‎های جهانی یونسکو. به طور سنتی رفتن به اصفهان کاری سخت است اما این روزها رفتن به این شهر مخصوصا برای توریست‌های بریتانیایی بسیار آسان‎تر شده است.

JPAaron – Fotolia

چیزی که نباید فراموش کنید

حتما یک کتاب دیکشنری همراه داشته باشید. بیشتر مردم این شهر انگلیسی بلد نیستند. این شهر بناهایی قدیمی دارد که البته بیشتر آن‌ها توضیحاتی به زبان انگلیسی دارند.

بعد از ترک شهر دلتان برای چه چیزی تنگ می‎شود؟

نوعی خوراکی ایرانی وجود دارد که در اصفهان به آن گز می‎گویند و طعمی خاص به همراه طعم پسته دارد. هنوز هم دختر من مزه آن را فراموش نکرده است.

وقتی می‌‏رسید اول از همه چه کاری باید انجام دهید؟

برای من تجربه عالی‎ای بود که به محض رسیدن دوری در خیابان‌ها زدم و جایی برای خوردن یک فنجان چای پیدا کردم و بعد از استراحت، تفریح و گشتن را آغاز کردم.

بهترین جا برای اقامت

هتل ۳۰۰ ساله عباسی در قرن ۱۷ به عنوان یک کاروانسرا ساخته شده است. مسافرانی که از اصفهان عبور می‎کردند برای استراحت خودشان و شترهایشان آنجا توقف می‌‏کردند. حالا اما تغییراتی در آن ایجاد شده و ساختمانش مقاوم‎سازی شده است. بهترین زمان ماندن در این هتل هم اواخر بهار یا اوایل پاییز است که هوا خیلی گرم نیست.

بهترین جا برای غذا خوردن

رستوران خیام در خیابان نظر در منطقه جلفا جایی است که کباب‎های ارزان و البته بسیار خوشمزه دارد و از رستوران‎های سرشناس این شهر است. کباب دنده و جوجه کباب آن عالی است. دیگر رستوران مناسب این شهر رستوران شهرزاد است که من برای اولین بار در آن فسنجان را تست کردم، نوعی خوراک پر زرق و برق با رب انار و گردو و … این رستوران آینه‎کاری‎های عالی و پنجره‎های زیبایی هم دارد.

از چه چیزی دوری کنیم؟

به عنوان یک خبرنگار من همیشه از ایستگاه‎های پلیس دوری می‎کردم چون هر بار مرا می‎دیدند می‎خواستند پاسپورتم را چک کنند. بارها دستگیر شدم، اما به عنوان یک توریست جای نگرانی نیست.

جایی که حتما باید دید

بازار سرپوشیده این شهر قدیمی‎ترین در خاورمیانه است که در بخش شمالی نقش جهان واقع شده است. آنجا چای فروشانی می‏‌بینید که چای با بیسکوئیت‎های کوچک و کیک‌های خوشمزده می‌‏فروشند و صنایع دستی ایرانی هم در آن بازار بسیار زیاد است.

وسایل حمل و نقل عمومی یا تاکسی؟

من هر دو را استفاده کردم. اما تاکسی بهتر است چون بیشتر اختصاصی است و راننده‎های تاکسی بیشتر از مردم عادی داخل اتوبوس با گردشگران صحبت می‎کنند.

از آنجا چه چیزی بخریم؟

فرش‎های اصفهان عالی هستند. بهترین‎های ایران هستند و رنگ و نقشی که دارند بی‎نظیر است. فرش‎های کهنه و حتی آن‎هایی که مربوط به دهه ۷۰ میلادی هستند بهترنند اما برایتان گران تمام می‏‌شوند.