اسامی وزارتخانههادولت نهممواضعدولت دهممواضع
آموزش و پرورشمحمود فرشیدی

 

مدیریت احمدی‌نژاد سرهنگی بود | به من پرخاش کرد که چرا فردی را برای توضیح نزد مراجع فرستادم | اطرافیان او می‌خواستند در عزل و نصب وزارتخانه دخالت کنندحمیدرضا حاجی بابایی(او هیچگاه تمایلی به پاسخگویی به سوالاتی در مورد محمود احمدی‌نژاد ندارد)
علیرضا علی احمدیزمانی که دولت نهم در حال پایان بود و می‌خواستند دولت دهم و کابینه‌اش را تشکیل بدهند، بین دو نماز به آقای احمدی‌نژاد گفتم بهتر است این افراد که گزینه فعلی دولت هستند در کابینه نباشد، چرا که هزینه‌هایی برای دولت ایجاد خواهند کرد اما بین دو نماز آقای احمدی‌نژاد پرسید، ذکرت را گفتی! گفتم بله، گفت شما دیگر در کابینه نباشید!
ارتباطات و فناوری اطلاعاتمحمد سلیمانیاگریک مرکز تحقیقات دانشگاهی مستقل نمره عملکردی به چهار رئیس جمهور اخیر بدهد حتماً احمدی نژاد از سه رئیس جمهور دیگر پیشتاز است ولی ضعف هم داشته است مثل هر انسانی که می تواند ضعف داشته باشد. این ضعف ها البته در حدی نیست که گفته شود ولایتمدار نیست.رضا تقی پورنه تنها با اتفاقاتی که الان رخ می‎دهد موافق نیستم، در موضوع خانه‌نشینی نیز با او صحبت کردم و گفتم شما با شعار شهید رجایی آمدید و ما هم قائل به این ارزش ها هستیم و تا زمانی که پای این ارزشها باشید، با شما هستیم | با او اختلاف جدی داشتیم. تلفنی من را از وزارت برکنار کرد و من هم به خانه رفتم و بیش از ۵۰ سجده شکر بجا آوردم.
محمد حسن نامی—-
اطلاعاتغلامحسین محسنی اژه‌ایگویا برخی افراد زبان‌شان به دروغگویی و خلاف واقع گفتن عادت کرده، زبان‌شان هرز شده، برخی گویی خودشان را بالاتر از قانون و هر فرد دیگری می‌دانند. یک خودبینی و یک نخوت دارند که هر چه به زبان‌شان می‌رسد فکر می‌کنند که حق مطلق است.حیدر مصلحیآقای احمدی‌نژاد می‌خواست به نوعی حرکت کند که تشکیلات اطلاعاتی را آرام آرام کنار بگذارد | اطرافیان احمدی نژاد جاسوس هستند.
امور اقتصادی و داراییداوود دانش جعفری

 

دولت به دلایل متعدد با حوزه پیرامونی خودش دچار مساله می‌شد و این فضای سنگین بر کار دستگاه‌هایی مثل وزارت امور اقتصادی و دارایی سایه افکنده بود | مسایل جنبی دست چندم کشور که اصولا اهمیت نداشتند در شرایطی، تبدیل به مساله دست اول کشور می‌شدند.شمس‌الدین حسینی
شمس‌الدین حسینی

 

—–
امورخارجهمنوچهر متکیمنوچهر متکی
علی اکبر صالحینامه‌ای درباره تحریم‌ها نوشتم… در این نامه پیش‌بینی شده بود که روند تحریم‌های جدید به چه سمت و سویی خواهد رفت و چه مواردی را در بر خواهد گرفت. متأسفانه برخی دوستان در آن زمان به اینگونه تحلیل‌ها ایراد می‌گرفتند
بازرگانیمسعود میرکاظمیاواخر دولت نهم مقداری بین من و آقای احمدی نژاد شکر آب شد | از جهت برخی تفاوت سلیقه ها بود. ایشان در رابطه با برخی افراد یک نظری داشت و من هم نظر دیگری داشتم | اواخر دولت نهم می گفتند باید برخی از افراد را تغییر دهم | یک بخشی از اینکه دیگر تمایل نداشتم ادامه بدهم به اختلاف نظر هایم با آقای احمدی نژاد ارتباط پیدا می کند.(این وزارتخانه در دولت دهم با وزارت صنایع ادغام شد)
بهداشت، درمان و آموزش پزشکیکامران باقری لنکرانیدوستانی که در جبهه پایداری حضور دارند، بخش زیادشان که در منصب بودند به دلایلی از جمله مخالفت با جریان انحرافی مناصبشان را ترک کردند | آقای احمدی نژاد مانند تمام جریانات سیاسی نقاط قوت و ضعفی دارد که این نقاط قوت و ضعف در طول زمان به خصوص در زمان تصدی پست ریاست جمهوری فراز و نشیب داشت |ایشان با این حضور خیلی از داشته‌های سیاسی خود را از دست دادند.مرضیه وحیددستجردیما از ابتدا در دولت درگیر بودیم | در مورد بودجه سلامت و وقتی هدفمندی یارانه‌ها مطرح بود در مجلس لابی می‌کردیم چرا که مجلس جای لابی است و ما هم می‌خواستیم سهم سلامت را از هدفمندی بگیریم اما به خاطر دارم که رئیس جمهور با من تماس گرفتند و با صدای بلند پرخاش کردند که معاونان شما در مجلس چه می‌کنند و فلانی و فلانی که هستند و چرا آن‌جا هستند و بنده نیز آنقدر عصبانی شدم و پرخاشگرایانه گفتم که چطور افراد فلان وزارتخانه که فلانی وزیرش است می‌توانند بروند لابی کنند اما وزارت بهداشت که وظیفه‌اش تامین سلامت مردم است نمی‌تواند؟
محمدحسن طریقت منفرد
تعاون

(تعاون، کار و رفاه اجتماعی)

محمد ناظمی اردکانی

 

—-عبدالرضا شیخ‌الاسلامی
محمد عباسی

 

گاهی بعضی از افراد برای اینکه خودشان را بزرگ جلوه بدهند، طوری حرف می‎زنند که مثلا سطح‎شان در حدی است که رئیس جمهور آنها را برکنار کرده است. در مسئولیتم طوری عمل می‎کردم که رئیس جمهور دخالتی از جمله در عزل و نصب‎ها نمی‎کرد | من با سیاه و یا سفید جلوه دادن افراد موافق نیستم. حتما مدیریت و شیوه کاری او هم مثل بقیه خالی از اشکال نیست؛ اما دلیل بر این نیست که ما با همکاران و باصطلاح رئیس سابقمان قطع ارتباط کنیم.اسدالله عباسیاحمدی نژاد قابل پیش بینی نیست و ممکن است هر تصمیمی نیز بگیرد و نمی‌شود به طور قاطع گفت او برای خرداد سال آینده در صحنه حضور پیدا خواهد کرد یا خیر.
جهاد کشاورزیمحمدرضا اسکندری—-صادق خلیلیاندر جلسه ای برای تعیین نرخ گندم برخی نمی خواستند قیمت بیش از ۴۰۰ تومان باشد و در آن جلسه گفتم با چنین قیمتی هیچ کشاورزی گندم خود را به دولت نمی فروشد و در همان جلسه فشار عجیبی برای مجوز واردات شیر خشک آوردند، با اینکه واردات آن از سال ۹۰ ممنوع شده بود. حتی در آن جلسه زمانی که در اعتراض به این صحبت ها بلند شدم و آمدم بیرون رئیس جلسه (احتمالا احمدی نژاد) گفت: اگر بلند شدی، رفتی دیگر برنمی گردی.
دادگستریجمال کریمی راد

 

فوت شدمرتضی بختیاری
غلامحسین الهام

 

آقای احمدی نژاد سیاق امام را داشت و دارد. دولت احمدی نژاد در میان دولت ها اولین دولتی بود که رئیس جمهورش شفاف و علنی گفت من این را دارم. امروز هم می گوید من این را دارم | رهبری اعلام کردند محبوب ترین دولت بعد از مشروطه همین دولت است. چند بار هم بر پاک دستی این دولت صحه گذاشتند. حالا می خواهند نقطه قوت دولت احمدی نژاد را خراب کنند.
دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلحمحمد نجار—-احمد وحیدی——–
راه و ترابری

(مسکن، راه و شهرسازی)

محمد رحمتی

 

——–علی نیکزادنقطه قوت آقای احمدی نژاد این است که آدم خودباور و با خدایی است. یعنی توکل بالایی دارد. نقطه ضعف هم این است که همه کارها را می‌خواهد خودش انجام دهد.
حمید بهبهانی

 

من تابع و مطیع نظرات و سیاست های دکتر احمدی نژاد هستم و هر جایی که ایشان برای من در نظر بگیرند قبول مسئولیت می کنم.
رفاهپرویز کاظمی

 

در طول هشت سال ریاست آقای احمدی‌نژاد هم خسارات مادی و هم خسارات معنوی بر ما وارد شد؛ اعتبار و ارتباطات داخلی‌مان لطمه خورد، بزرگ‌منشی در کشور بر هم ریخت، اقتصاد و اخلاق خسارت دید، دروغ‌گویی، ریا و تزویر افزایش یافت و ارتباطات جهانی ایران مورد تمسخر دنیا قرار گرفت | برای جبران هشت سالی که ایشان سر کار بوده به اندازه ۱۶ سال باید کار شود که آثارش پاک شود و به این سادگی ها هم نیستاین وزارتخانه در دولت دهم در وزارت کار ادغام شد.
عبدالرضا مصری

 

احمدی نژاد سخت کوش و پرتلاش بوده اما در اواخر دولتش دچار تغییرات گسترده‌ای شد
صنایع و معادن

(صنعت، معدن تجارت)

علیرضا طهماسبی

 

برخی از نزدیکان رییس‌جمهور در عزل و نصب ها دخالت می کردند که قابل تحمل نبودمهدی غضنفری
علی اکبر محرابیان

 

علوم، تحقیقات و فناوریمحمد مهدی زاهدیآقای رئیس جمهور کابینه را به تیم فوتبال تشبیه می کند؛ اگر دقت کنید در بازی فوتبال هم خیلی کم اتفاق می افتد همه بازیکنان تغییر کنند و کمتر دولتی در دنیا هم دیده شده که چنین تغییرات گسترده ای داده باشد. باید از رئیس جمهور بپرسید که کجا تیم فوتبال می آید یک دفعه تعداد زیادی از بازیکنان را در نیم فصل تغییر می دهد.کامران دانشجواگر برخی افراد اطراف احمدی نژاد را نمی‌گرفتند، او تبدیل به یک امیرکبیر برای ایران می‌شد | عده‌ای نمی‌خواستند که این بشود. فکر می‌کنم نشستند دولبه یک قیچی را درست کردند از این ور زدند از آن طرف هم یک سری افراد هم اطراف خود آقای احمدی‌نژاد، و تبدیل کردند به آن چیزی که شد!
فرهنگ و ارشاد اسلامیمحمد حسین صفار هرندیدلیل اصلی بنده که در آن جلسه هیأت دولت به ماندن آقای مشایی به عنوان معاون اول رئیس‌جمهور اعتراض کردیم، این بود که این کار مخالف نظر رهبری بوده و این جلسه مشروعیتی ندارد.محمد حسینیاقداماتی نظیر خانه نشینی، تعیین یک فرد خاص به عنوان معاون اولی خود و اقدامات وی و بعضی همراهان ایشان در تخطئه روسای قوه قضاییه و مقننه به هیچ عنوان اقدامات قابل دفاعی نیست.
کارمحمد جهرمیاحمدی نژاد حرفهایی را می زد که ۱۰۰ درصد خلاف عقلانیت بود | او پاسخ دهد که چرا خاوری را انتخاب کرده بود | احمدی نژاد حرف کارشناسان را گوش نمی کرد و هرچه خودش می فهمید همان را اجرا می‌کرد و فهم خودش را هم بالاتر از دیگران می‌دانست.این وزارتخانه در دولت دهم با وزارت رفاه دغام شد.
کشورمصطفی پورمحمدی

 

پس از پایان مرحله نخست انتخابات، گزارشى از برخى تخلفات صورت گرفته در انتخابات، براى رهبر انقلاب فرستادم که پس از ارسال این گزارش، پس از چند روز رئیس‌جمهور از ارسال آن آگاه شده و از این اقدام به شدت عصبانى شدند.آقای احمدى‌نژاد از اینکه چرا پیش از نوشتن گزارش با او هماهنگى نکرده، ناراحت شده و به خاطر این کار، تصمیم به تغییر گرفت.مصطفی محمدنجار—-
علی کردان

 

فوت شد
صادق محصولی

 

هجمه احمدی نژاد به قوه قضاییه قابل قبول نیست | حق نداریم به‌بهانه اینکه نقد می‌کنیم یا از عدالت دفاع می‌کنیم، یک قوه نظام را تضعیف کنیم
مسکنمحمد سعیدی کیاکمبود نظارت و عدم اعتقاد به برنامه ریزی ضعف دولت های نهم و دهم بود | حاضر به ادامه همکاری با احمدی نژاد نبودم. با او اختلاف نظر داشتم | زیر آسمان کبود ضد ولایت فقیه تر از این آقا نداریم. (این جملات را رفیق دوست به نقل از وی مطرح کرده است)این وزارتخانه در دولت دهم در وزارت راه دغام شد
نفتکاظم وزیری هامانه

 

در زدن حکم کردان اطاعت نکردم احمدی نژاد برکنارم کرد. او همه وزرا را مسئول دفتر خود می دانست که باید دستوراتش را اجرا  کنندمسعود میرکاظمی
غلامحسین نوذری

 

——–رستم قاسمیتا زمانی که ایشان تابع رهبری هستند مورد احترام مردم هستند. هر کسی ذره‌ای با رهبری فاصله بگیرد از ما نیست.
نیروپرویز فتاححرکت‌های تند افراطی جواب نمی‌دهد، نظام هم نشان داده که قدرتمندتر، صبورتر و جدی‌تر از آن است که در مقابل چنین حرکاتی هر کسی که باشد، ‌کوتاه بیاید | همه فرصت‌ها برای احمدی نژاد از دست رفته استمجید نامجو—-
ورزش و جواناناین وزارتخانه در دولت دهم تاسیس شدمحمد عباسی