درنگ : سرماخوردگی و آنفولانزا هر دو می‏‌توانند شما را آزار دهند و فصول سر سال زمانی هستند که معمولا افراد بیشتر دچار این دو مریضی می‏شوند. اما این دو شباهت‌های زیادی دارند و خیلی از افراد نمی‏دانند مریضی‏‌شان سرماخوردگی است یا آنفولانزا. با وجود شباهت‎های زیاد هرچند این دو مریضی تفاوت‎هایی هم دارند که در اینفوگرافیک زیر به آن‎ها اشاره می‎شود.

  همه آنچه در مورد واکسن آنفولانزا باید بدانید
  ۶ خوراکی که برای سرماخوردگی و آنفولانزا مضر هستند

– در سرماخوردگی گاهی سردرد وجود دارد، اما در آنفولانزا معمولا سردرد وجود دارد.

– در سرماخوردگی آبریزش بینی وجود دارد، ابتدا مایع روشن به مقدار زیاد از بینی خارج می‎شود و بین روزهای دوم تا پنجم این مایع سفت‎تر می‏شود. اما در آنفولانزا بینی گاهی می‏گیرد.

– در سرماخوردگی گلودرد رایج است، مخصوصا در دو روز اول، اما در آنفولانزا گاهی اوقات گلو درد وجود دارد.

– در سرماخوردگی خبری از درد ماهیچه‎ای نیست، اما در آنفولانزا مکررا این موضوع اتفاق می‎افتد. درد آنفولانزا بیشتر در بازوها، پاها و کمر شدید است.

– سرماخوردگی باعث سرفه کردن و گرفتگی سینه می‏شود، معمولا هم خفیف، اما مداوم. در آنفولانزا سرفه رایج است، گاهی شدید است و تبدیل به ذات‎الریه هم می‎شود.

– سرماخوردگی اختلالی در گوارش غذا ایجاد نمی‏کند، اما آنفولانزا باعث اسهال و استفراغ مخصوصا در کودکان می‏شود.

– در سرماخوردگی گاهی وقتی غذا را می بلعیم به خاطر گلودرد با درد مواجه می‏شویم، آنفولانزا هم همین صورت است.

– در سرماخوردگی فرد به ندرت تب می‏کند، اما در آنفولانزا معمولا تب وجود دارد. در کودکان شدت تب می‏تواند بیشتر هم باشد.

– در سرماخوردگی معمولا اثری از خستگی و کوفتگی بدن وجود ندارد، گاهی به صورت خفیف و برای مدتی کوتاه این حس وجود دارد. در آنفولانزا اما خستگی شدید وجود دارد، مخصوصا در روزهای اول آن.

– سرماخوردگی معمولا ۵ تا ۷ روز زمان می‏برد. از مشکلات آن سینوزیت و عفونت گوش است که البته معمولا شدید نیست. درمان آن نیاز به داروهایی دارد که نیاز به نسخه پزشک ندارند، ضد احتقان‎ها، مسکن‌‎ها و داروهایی برای کاهش تب هم نیاز هستند.

– آنفولانزا اما انواع حادی دارد که بیش از ۷ روز زمان می‏برند، مشکلات آن سینوزیت، برونشیت، عفونت گوش و ذات‎الریه هستند. داروهای آن هم داروهای ضد ویروس، ضد احتقان، مسکن و کاهش دهنده تب هستند.

– در سرماخوردگی اگر مدت آن بیش از ۷ روز شد، تبتان بیشتر شد و افت نکرد، دچار برونشیت، گوش درد، سردرد یا بسته شدن سینوس‌ها شد باید به پزشک مراجعه کنید.

– در آنفولانزا اما اگر شما مسن هستید، مشکلات قلبی یا ریوی دارید، اگر علائم بیماری مداوم بود یا علائم ذات‎الریه در شما بیشتر شد باید به پزشک مراجعه کنید.

 

  چطور سرما نخوریم؟ | ۹ راهکار برای جلوگیری از سرماخوردگی
  احساس سرماخوردگی می‌کنید این نوشیدنی را فراموش نکنید | داروی اصلی همین است